سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

ورزش عملي حياتي براي ديابتي ها

5 چهار شنبه 14 مرداد 1394
شايد شما هم اين باور غلط را شنيده باشيد كه «فرد ديابتي نبايد ورزش كند» بر همين اساس در برخي از مدارس دانش آموزان ديابتي را از انجام ورزش معاف مي كنند، در صورتي كه بايد ورزش را يك پايه اساسي در درمان هر دو نوع ديابت دانست.

ورزش يك ديابتي

شايد شما هم اين باور غلط را شنيده باشيد كه «فرد ديابتي نبايد ورزش كند» بر همين اساس در برخي از مدارس دانش آموزان ديابتي را از انجام ورزش معاف مي كنند، در صورتي كه بايد ورزش را يك پايه اساسي در درمان هر دو نوع ديابت دانست.

در ديابت، ورزش سبب كاهش قند خون، پايين آمدن ميزان چربي هاي مضر، كاهش خطر عوارض قلبي – عروقي، رسيدن فرد به وزن متناسب، افزايش پاسخ بدن به انسولين، پايين آمدن نياز فرد ديابتي به انسولين، كاهش فشار خون، هضم بهتر رژيم غذايي و ايجاد احساس طراوت، شادابي و سرزندگي مي شود.

لذا بايد ديابتي ها را به انجام ورزش ترغيب و تشويق كرد. از جمله ورزش هاي مناسب براي ديابتي ها مي توان پياده روي، دوچرخه سواري، شنا، اسكي، كوه نوردي و نرمش صبح گاهي را نام برد.

با پيروي از يك برنامه منظم و هميشگي مي توان در كنترل ديابت به موفقيت هاي قابل توجهي دست يافت.

انجام يك ورزش كوتاه مدت احتياج به هيچ گونه مراقبت و يا اقدام خاصي ندارد، اما در هنگام انجام ورزش هايي كه مستلزم فعاليت بدني بيشتر و طولاني تر هستند بسيار مفيد و ضروري است كه قبل از شروع ورزش، غذايي حاوي 15 – 10 گرم كربوهيدرات مصرف شود (مانند يك عدد ميوه و يا يك تكه نان).

ورزش هاي شديد و سنگين براي ديابتي ها مناسب نيستند. در صورت انجام اين قبيل فعاليت ها بايد قبل، بعد و در طي ورزش، كربوهيدرات اضافي مصرف شود. همچنين در صورت درمان با انسولين لازم است مقدار انسولين دريافتي را كاهش داد و قند خون را در 3 مرحله قبل، بعد و در طي ورزش اندازه گيري كرد.

رعايت اين نكات به ويژه در افراد مبتلا به ديابت وابسته به انسولين الزامي است و در اغلب موارد مشابه با پزشك را مي طلبد.

بهتر است ديابتي ها هر روز به يك مقدار و در ساعت مشخصي اقدام به ورزش كنند؛ گرچه برخي از كارشناسان معتقدند كه ديابتي ها را بايد تا حد امكان در انجام ورزش مورد علاقه خود آزاد گذاشت.

ديابتي هايي كه قند خونشان به خوبي كنترل نمي شود و به مقادير بيش از 250 ميلي گرم درصد مي رسد و يا كساني كه در ادرارشان كتون وجود دارد نبايد پيش از تصحيح حالات فوق اقدام به ورزش كنند؛ زيرا به علت اختلالات سوخت و سازي كه اين افراد دارند ورزش، قند خون آن ها را بالا مي برد و وضعيت آن ها را نامساعدتر مي كند. همچنين افرادي كه به عوارض چشمي مربوط به شبكيه، عوارض كليوي و يا عوارض قلبي – عروقي ديابت مبتلا شده اند بهتر است در مورد فعاليت هاي ورزشي مجاز، از پزشك معالج خود راهنمايي بخواهند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب آنچه لازم است هر بيمار از بيماري خود بداند، بيماري قند/ دكتر پيمان سلامتي/ ناشر: طيب/ ص44