سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

ورزش زومبا براي لاغري و تناسب اندام

5 دوشنبه 18 آبان 1394
در ورزش زومبا حركتها و تكنيك ها كاملا حســـاب شده است و تاثير و توجه مستقيمي بــرروي اندامهاي مختلف( دست، پا، بازو، ران و ستون فقرات ) شده است.

ورزش زومبا چيست؟

يكي از سبك هاي تناسب اندام به همـراه شادي و نشاط حاصله از آن ورزش زيبا و ريتميك زومـبا (سـومبا) مي باشد. ورزش زومبا برگرفته از انواع حركت هاي مـوزون كشور آفريقا و آمريكاي لاتين مي باشد.

ورزش زومبا براي لاغري و تناسب اندام:

در ورزش زومبا حركت ها و تكنيك ها كاملا حســـاب شده است و تاثير و توجه مستقيمي بــر روي اندام هاي مختلف(دست، پا، بازو، ران و ستون فقرات) شده است. تمامي ماهيچه هاي حركتي ساق پا، ران ها و بازوها و حتي وريدهاي شكمي تحت تآثير ورزش زومبا و ريتـم آن قرار گرفته و از افزايش چربي در اطراف اين قسمت ها جلوگيري مي كند.

حركات و تكنيـك هاي حركتي ورزش زومبا موجب كشش ماهيچه اي شده و شـكل و فرم زيبا و جواني را با توجـه به اسكلت و استخوان بندي افراد موجب مي گردد. ورزش زومبا كه كاملا هـــــوازي مي باشد، تمـركز بر روي تنفس و توجه بر روي انجام انـواع تكنيك هاي حركتي را بـالا برده و موجب كـاهش وزن در هـــر سنــي و زيبايي انـــدام با هر نـوع استخوان بندي مي گردد در طول مدت انجام اين حركات، فشار خون بالانس بوده وهيچ فشاري بر روي مفاصل و مناطق حسـاس مثل زانوها، آرنج ها، مچ دست و پا وارد نمي شود.

اين حركات با ريلكسي كامل و نشاط سرشار حاصل از دم و بازدم مناسب و فرصت كافي براي انجام درست حركات، موجب چربي سوزي آهسته ولي مستمر گشته و تبديـل انرژي به جاي از دست دادن آن را حاصل مي گردد. ناگفته نماند كه انجام درست حركات ورزش زومبا و فراگيري پايه اي و اساسي اين سبك، هنرجو را قــادر مــي سازد كه با انــواع سبك ها و ريتم ها ارتباط نزديك برقرار كرده ضمن شناخت اندام هاي خود، به راحتي هر نوع سبك ديگري را با اعتماد به نفس كامل انجام دهد .

هنگامي كه به كلاس ايروبيك مي رويد، ممكن است مراحل خسته كننده اي را دنبال كنيد. بسياري از مردم كلاس هاي ايروبيك خود را تنها پس از چند هفته ترك مي كنند زيرا خيلي كسل كننده است. با ورزش زومبا، شما در حال تركيب حركت رقص با حركات ايروبيك هستيد و ريتم رقص را نگه مي داريد. 

يكي ديگر از دلايل موفقيت ورزش و رقص زومبا اين است كه با سرعت زومبا شما مي توانيد در هر نقطه از ۳۰۰ تا ۶۰۰ كالري در يك كلاس يك ساعته بسوزانيد. اين سوزاندن كالري، به وزن بدن بستگي دارد. هر چقدرسنگين تر باشيد، بايد بيشتر تمرين كنيد. كسي كه بسيار سنگين است ممكن است در يك كلاس ورزش زومبا كالري بيشتري نسبت به كسي كه سبك تر است بسوزاند در حاليكه، همان تلاش را مي كند.سوزاندن كالري همچنين بستگي به تلاش هاي شما دارد. در كلاس زومبا شما فعال تر هستيد و بيشتر حركت مي كنيد، هرچه بيشتر حركت كنيد كالري بيشتري خواهيد سوزاند. ورزش زومبا به تقويت عضلات نيز كمك مي كند. هنگامي كه حركات رقص يا حركت هوازي انجام مي دهيد ، ماهيچه هاي شما لاغر مي شود و شل نمي شود. 

مزاياي ورزش زومبا

ورزش زومبا صرفا يك برنامه رقص نيست بلكه  آموزش تناسب اندام نيز هست. اين رقص به سبك ورزش يكپارچه است كه مانند حركت هوازي است. امروزه، مراكزي  در همه كشورها وجوددارد كه شما مي توانيد زومبا ياد بگيريد.

ليست زير برخي از دلايل يادگيري ورزش گروهي زومبا:

1. ورزش زومبا موثرين شكل تمرين مقاومتي است. نه تنها به شما كمك مي كند كه ماهيچه هاي خود را فعال نگه داريد، بلكه به شما كمك مي كند تا چربي بسوزانيد و عضلات بدن را تقويت كنيد.

2. يادگيري ورزش جديد زومبا نيز بسيار آسان است. حركت زومبا پيچيده نيست و در واقع در يك راه است كه هر كسي مي تواند آن را دنبال كند.

3. ورزش زومبا نه تنها بدن بلكه ذهن را نيز تقويت ميكند. ورزش و رقص زومبا ورزش ذهني و مغزي خوبي است. هنگامي كه شما ورزش زومبا را انجام مي دهيد، فعاليت ذهني شما نيز افزايش مي يابد و براي مغز فوق العاده مفيد است.

4. در حالي كه در ورزشگاه ضربه مي زنيد رشد عضلاني باعث بهبود هماهنگي بين ارگان هاي مختلف بدن مي شود. ورزش زومبا، در مقابل، هماهنگي شما را بهبود مي بخشد و در حال حاضر بازوها و پاهاي خود را  با هماهنگي بيشتري با ماهيچه ها حركت مي كنند.

5. با ورزش زومبا شما به تدريج لاغر خواهيد شد، زومبا بهترين گزينه براي كاهش وزن است در حالي كه هم سرگرم مي شويد و هم لاغر مي شويد. در هر جلسه از  زومبا، بيش از 1000 كالري مصرف مي كنيد. با  ورزش زومبا، كاهش وزن آسان مي شود!

6. در ورزش زومبا هر بخشي از بدن فعاليت خاصي دارد و مانند ساير ورزش ها بر يك جا تمركز ندارد. ورزش زومبا تمرين شديد تمام نقاط بدن  است و براي همه اعضاي بدن فايده دارد. حتي عضلات بدون چربي، عضلات شكم  و هرچيزي كه باعث مي شود تا يك بدن به طور كامل فعاليت داشته باشد.

7. ورزش زومبا بيشتر سرگرم كننده است و به  ورزش شباهت ندارد. موسيقي بازي در طول زومبا جالب است و قادر به بالا بردن خلق و خوي و ساخت احساس شماست و در پايان جلسه شما احساس شادي خواهيد كرد.

8. حتي اگر رژيم غذايي نداشته باشيد، ورزش زومبا هم شمارا شادتر و هم سريع به تناسب اندام ميرساند.

 

منبع: بيتوته