سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

واقع بینی دیابتی ها

5 سه شنبه 13 مرداد 1394
دیابت یک بیماری قابل کنترل است، یک فرد دیابتی می تواند مانند سایرین در فعالیت های اجتماعی شرکت کند.

بهتر است بیماران دیابتی واقع بین باشند

دیابت یک بیماری قابل کنترل است، یک فرد دیابتی می تواند مانند سایرین در فعالیت های اجتماعی شرکت کند، تحصیلات عالی داشته باشد، ازدواج کند، صاحب فرزند شود و با محدودیت های مختصری ورزش کند، غذا بخورد و به طور کلی یک زندگی فعال، با نشاط و مفید داشته باشد. باور کنید و اطمینان داشته باشید که برای این ادعا، نمونه های عملی فراون وجود دارد.
آیا می دانید یکی از برندگان جایزه نوبل پزشکی و یکی از تنیس بازان حرفه ای دارنده 27 عنوان قهرمانی، بیش از ده ها سال به دیابت مبتلا بوده اند؟
شرط اساسی جهت دستیابی به یک زندگی لذت بخش، پر انرژی و کارآمد، عزم و اراده استوار فرد دیابتی برای کنترل دقیق دیابت خویش است.
در مرحله بعد، دیابتی باید اطلاعات لازم در مورد دیابت، رژیم غذایی مناسب، ورزش، داروهای مورد استفاده، نکات بهداشتی و غیره را کسب کند و در مرحله آخر آن ها را به طور کامل و مداوم به کار بندد.
اهمیت مجموعه این عوامل به قدری زیاد است که امروزه برخی محققان بر این باورند که فرد دیابتی باید پزشک معالج خود شود و پزشک، نقش یک مشاور و ناظر را ایفا کند.
از طرف دیگر اگر فرد دیابتی در مقابل دیابت خود اهمال سستی کند و آن را نادیده گیرد و یا کوچک شمارد، در دراز مدت تاوان سختی خواهد داد به طوری که:
  • احتمال بروز سکته مغزی در دیابتی ها 6 _ 2 برابر
  • شانس مرگ قلبی 2 برابر
  • شانس مرگ کلیوی در افرادی که از کودکی به دیابت مبتلا می شوند 500 برابر.
  • میزان مرگ شیرخواران مادران دیابتی 4 _ 2 برابر افراد جامعه است.

همچنین دیابت:

  • سومین عامل مرگ ناشی از بیماری هاست.
  • از مهم ترین علل ایجاد کننده کوری در سنین میانسالی است.
  • پس از سوانح و حوادث، عامل اصلی قطع عضو است.
امروزه اعتقاد بر این است که تقریبا تمامی این عوارض و سایر عوارض مخرب دیابت را می توان با کنترل مناسب متوقف کرد، به تأخیر انداخت و یا حتی از وقوعشان جلوگیری کرد. با توجه به اینکه در دیابت، اصل پیشگیری و کنترل مداوم اهمیت بسزایی دارد، درمان گاه های دیابت توسعه فراوانی یافته اند. در بعضی از کشورها این درمان گاه ها از واحدهای مختلفی مانند آموزش، تغذیه، چشم، پا، کلیه، مامایی، کودکان و نوجوانان تشکیل شده اند که در هر واحد متخصصان و کارشناسان مربوط به راهنمایی، مشاوره، بررسی و در صورت لزوم درمان افراد دیابتی می پردازند.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب آنچه لازم است هر بیمار از بیماری خود بداند/ دکتر پیمان سلامتی/ ناشر: تیمورزاده/ ص4