سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

همه چيز راجع به لاك ناخن!

5 شنبه 28 آذر 1394
فرمول لاك‌‌هاي ناخن سالم طوري طراحي شده كه علاوه بر زيبايي باعث رشد بهتر و استحكام ناخن‌‌ها مي‌‌شوند و عاري از سه ماده سمي هستند.

ناخن‌‌هاي شما متشكل از سلول‌هاي اپيدرمي است كه به‌ صورت مجموعه‌‌اي سخت و محكم روي هم قرار گرفته‌اند. (همان سلول‌‌هاي اپيدمي كه پوست صورت شما را نيز تشكيل مي‌‌دهند). اين سلول‌‌هاي خاص به ظاهر مرده با يك پوشش پروتئيني به نام كراتين احاطه شده‌اند. ناخن عضوي است كه نه تنها نقش حفاظت از بافت نوك انگشتان را به عهده دارد بلكه بر زيبايي دست‌ها نيز مي‌‌افزايد. از سويي ديگرعوامل زيادي هم سلامت و زيبايي آن را تحت تأثير قرار مي‌‌دهند. عوامل محيطي، بيماري‌ها، تغذيه، باكتري‌‌ها و قارچ‌ها مي‌‌توانند روي ظاهر آن اثر بگذارند.

به همين دليل مي‌‌توان گفت ناخن‌‌هاي هر فردي نشان دهنده سلامت اوست. زيبايي ظاهري ناخن‌‌ها و استفاده از محصولات آرايشي آن مسئله جديدي نيست بلكه به حدود ۳۰۰۰ سال قبل از ميلاد در كشور چين باز مي‌‌گردد. چينيان قديم در تركيب رنگ ناخن‌‌ها از تركيباتي طبيعي همچون: سفيده تخم مرغ، موم زنبور عسل، رنگ سبزيجات و ژلاتين استفاده مي‌‌كردند. در مصر باستان، بنا به طبقه اجتماعي، رنگ لاك‌‌هاي مورد استفاده نيز متفاوت بوده است. طبقات اجتماعي پايين‌‌تر از رنگ‌‌هاي كمرنگ و تقريبا بي رنگ و طبقات مرفه‌‌تر از رنگ قرمز براي تزئين ناخن‌‌هاي خود بهره مي‌‌گرفتند. وقتي صحبت از لاك و لاك زدن و خريدن لاك مي‌‌شود اولين چيزي كه به آن فكر مي‌‌كنيم رنگ لاك است. ‌‌اينكه مات است يا براق، غليظ است يا رقيق براي ما مهم است. قيمت و شركت سازنده آن هم جاي خود دارد. مسلماً به آن هم توجه مي‌‌كنيم. غافل از‌‌اينكه اصلاً شايد ندانيم مواد سازنده ‌‌اين لاك چيست و آيا درآن موادي وجود دارند كه براي سلامت ما مضر باشند؟

لاك ناخن و تركيبات آن

تركيبي سرطان زا شناخته شده است و باعث تغييراتي در هورمون‌ها، مشكلات تيروئيدي و بارداري بخصوص در پسرها مي‌‌شود. فرمالدئيد يك ماده شيميايي است كه براي نگهداري اجساد از آن استفاده مي‌‌شود و به عنوان ماده نگهدارنده در تركيب لاك‌‌ها به كار برده مي‌‌شود. ‌‌اين ماده نيز سرطان زا شناخته شده است و تماس پوست با‌‌ اين ماده باعث واكنش‌‌هاي آلرژيك مي‌‌شود. خشكي و آسيب به ناخن‌‌ها از عوارض استفاده از آن گزارش شده است. تولوئن يكي از حلال‌‌هاي موجود در لاك‌‌هاست كه باعث يكنواختي لاك مي‌‌شود. ‌‌اين تركيب يك ماده آلي فرار است كه استنشاق آن باعث سوزش چشم‌‌ها، ريه‌‌ها و گلو شده و روي سيستم اعصاب مركزي عصبي تأثير مي‌‌گذارد. آسيب‌‌هاي باروري و سرگيجه نيز از اثرات آن گزارش شده است.

لاك‌‌هاي ناخن خوب كدامند؟

با توجه به مطالب ارائه شده سعي كنيد لاك‌‌هايي را انتخاب نماييد كه عاري از سه ماده سمي فوق‌الذكر باشند. برخي لاك‌‌ها حتي نه تنها حاوي ‌‌اين مواد نيستند بلكه شامل ويتامين، روغن درخت چاي، پروتئين گندم و مواد ضد قارچي نيز هستند. مصرف ‌‌اين نوع لاك‌‌ها به بقيه ارجحيت دارد. اما باز هم لاك نزدن بهتر از استفاده از‌‌ اين فرآورده‌‌هاست. معمولاً برچسب‌‌هاي روي لاك‌‌ها حاكي از تركيبات شيميايي و محتويات درون آنهاست و مواد به كار برده شده در تركيب آنها را به مصرف كنندگان نشان مي‌دهد. گرچه كارشناسان پس از بررسي‌‌هاي فراوان به‌‌اين نتيجه رسيدند كه همه لاك‌‌هاي موجود در بازار منطبق با برچسب خود نمي باشند و حتي مواردي هم ديده شده كه عليرغم وجود برچسب‌‌هاي عاري از مواد سمي، لاك حاوي مقادير بالايي از مواد شيميايي سمي بوده است و يا بر عكس آن.

فرمول لاك‌‌هاي ناخن سالم طوري طراحي شده كه علاوه بر زيبايي باعث رشد بهتر و استحكام ناخن‌‌ها مي‌‌شوند و عاري از سه ماده سمي هستند. يك دسته از ‌‌اين لاك‌ها بر پايه آب ساخته شده و دير خشك شدن از عيوب آنهاست. مواد برخي از آنها حاوي پروتئين سويا، كلاژن و ويتامين B5 به منظوررشد بهتر و جلوگيري از خش دار شدن ناخن‌‌ها هستند. ‌‌اين دسته لاك‌ها معمولاً بي‌رنگ بوده و زير لاك ناخن‌‌هاي رنگي استفاده مي‌‌شوند. كارشناسان بيشتر نگران وجود فرمالدئيد، تولوئن و ديبوتيل فتالات در لاك‌‌ها هستند و توصيه مي‌‌كنند قبل از خريد لاك‌‌ها براي اطمينان بيشتر بروشور مربوطه يا برچسب روي آن را مطالعه فرمائيد.

زرد شدن و لك دار شدن ناخن‌‌ها

رنگ‌‌ها و مواد شيميايي استفاده شده در لاك‌‌ها بخصوص لاك‌‌هاي تيره رنگ‌تر، در اثر استفاده طولاني مدت باعث زرد شدن ناخن‌‌ها مي‌‌شوند. بهترين راه براي ‌‌اينكه دچار‌‌ اين حالت نشويم‌‌ اين است كه قبل از لاك زدن از يك پوشش پايه‌‌اي بدون رنگ استفاده نماييم. زرد شدن ناخن‌ها درا ثر استفاده از لاك‌‌ها به دليل جذب پيگمان‌هاي موجود در رنگ لاك‌‌ها است. بهعنوان مثال اكسيد‌‌هاي آهن و ساير رنگدانه‌‌ها در لاك ناخن قرمز مي‌‌توانند باعث ‌‌ايجاد لكه‌‌هايي در ناخن شوند.

گاهي اوقات نيز بر اثر استفاده مكرر و طولاني مدت از لاك‌‌هاي ناخن و پاك كننده‌‌ها، آن لكه‌‌هايي سفيد رنگ بر روي ناخن‌‌ها به خصوص ناخن‌‌هاي پا پديدار مي‌‌شوند كه مي‌‌تواند نتيجه واكنش آلرژيك به مواد شيميايي موجود در آنها باشد و عدم استفاده از‌‌اين محصولات منجر به رفع آن مي‌‌گردد. اين واكنش‌‌هاي حساسيتي به لاك ناخن مي‌‌تواند به شكل قرمزي، خارش، سوختگي و حساس شدن پوست در اطراف ناخن هم خود را نشان دهد و يا حتي با دست زدن به ديگر بخش‌‌هاي صورت و بدن‌‌ اين حساسيت به آن مناطق نيز كشيده شود. عده زيادي از خانم‌‌ها به فرمالدئيد به كار رفته در لاك‌‌ها حساسيت نشان مي‌‌دهند. بهتر است براي پيشگيري از بروز علائم آلرژي، از محصولات فاقد فرمالدئيد استفاده نماييد و طوري لاك بزنيد كه لاك روي منطقه پايين ناخن را نپوشاند.

توصيه‌‌هايي از متخصصان

۱. استفاده از لاك ناخن براي كودكان توصيه نمي‌شود چون ممكن است كودكان با به دهان بردن دستشان و جويدن ناخن و لاك روي آن، دچار مسموميت شوند.

2. لاك‌‌ها نه تنها مي‌‌توانند براي ما مضر باشند بلكه به محيط زيست ما هم آسيب مي‌‌رسانند. به عنوان مثال پس از پاك كردن لاك با يك پنبه آغشته به مواد لاك پاك كن آن را به سطل آشغالي مي‌‌اندازيم كه دوباره به محيط زيست ما باز مي‌‌گردد. آيا مي‌‌توانيد تصور كنيد سالانه چندين ميليون پنبه آغشته به لاك‌‌ها و يا شيشه‌‌هاي لاك كه حاوي مواد سمي است به محيط زيست ما باز مي‌‌گردد. پس بطري‌‌هاي حاوي لاك يا ته مانده‌‌هاي آنها را هرگز درون سطل آشغال مخلوط با ديگر زباله‌‌ها رها نكنيد بلكه آن را در زباله‌‌هاي سمي مخصوص بيندازيد.

3. در زمستان‌ها بهتر است به ناخن‌‌هاي خود استراحتي بدهيد و آن‌‌ها را لاك نزنيد به آنها شانسي دوباره براي زيبا شدن بدهيد. درست است مدتي لاك نزنيد. نه لاك نه هيچ پوشش ديگري اعم از برق ناخن يا محصولاتي به عناوين مختلف تقويت كننده و…كه در آرايشگاه‌‌ها عرضه مي‌‌شوند.

4. بطري‌‌هاي لاك خود را در دماي اتاق و جاي خشك دور از نور آفتاب نگهداري كنيد.

5. لاك‌‌ها را در دسترس كودكان قرار ندهيد.

لاك پاك كن‌‌ها

پاك كننده‌‌هاي لاك‌‌ها هم مي‌‌توانند به ناخن‌‌هاي شما آسيب برسانند. لاك پاك‌كن‌‌ها عموماً حاوي استون مي‌‌باشند، ماده‌‌اي كه پلاستيك را هم در خود حل مي‌‌كند چه برسد به ناخن شما. بسياري از شما وقتي لاك خود را پاك مي‌‌كنيد روي ناخن‌‌هاي خود لكه‌‌هاي سفيد رنگ خشكي را مي‌‌بينيد يا گاهي اوقات ناخن‌‌هايتان بعد از استفاده از‌‌اين لاك پاك‌كن‌‌ها پوسته پوسته مي‌‌شوند. نگران نباشيد ‌‌اين لكه‌‌ها قارچ نيست بلكه اثرات ظاهري آسيبي است كه‌‌ اين محصولات به ناخن شما وارد آورده‌اند. لاك پاك‌كن‌‌ها براساس برند شركت سازنده، حاوي مواد مختلفي مي‌‌توانند باشند. اما معمولاً مواد اصلي تشكيل دهنده آنها‌، استون، اتيل استات و يا بوتيل استات، و‌‌ايزو پروپيل الكل است.

اين تركيبات بسيار قابل اشتعال كه بوي خاص شيميايي مخصوصي هم مي‌‌دهند باعث خشكي پوست اطراف ناخن و خشكي و شكنندگي ناخن‌‌ها ودر اثر تماس دست با صورت، خارش و التهاب چشم مي‌شوند. برخي از لاك پاك كن‌‌ها فاقد استون هستند، اما ‌‌اين به آن معنا نيست كه آن محصول فاقد اثرات جانبي است. در بعضي از آنها به جاي استون از متيل استات استفاده شده است كه از استون هم خطرناك ترمي باشد. بعد از استفاده از لاك پاك‌كن‌‌ها سعي كنيد از لوسيون‌‌هاي نرم كننده يا روغن‌‌هايي استفاده كنيد تا ناخنتان خشك نشود. البته جديداً به منظور جلوگيري از خشكي و شكنندگي ناخن‌‌ها به لاك پاك‌كن‌‌ها نرم كننده‌‌هايي مانند روغن كرچك، استيل پالميتات يا لانولين اضافه مي‌‌كنند. برندهاي برتر هم تركيباتي چون ويتامين‌‌ E، روغن هسته انگور، روغن درخت چاي و اسطوخودوس، پروتئين گندم، مواد ضد قارچي و برخي ويتامين‌‌ها را به محصولات خود مي‌‌افزايند. برخي محصولات پاك كننده لاك ناخن با تركيبات طبيعي نيز اخيراً وارد بازار شده‌اند كه از روغن سويا و ذرت ساخته شده‌اند اما ديرتر از پاك كننده‌‌هاي معمولي عمل مي‌‌كنند. بيشتر متخصصان بر‌‌اين عقيده اند كه استفاده از لاك پاك كن‌‌ها را به يكبار در هفته محدود نماييد چرا كه حاوي موادي هستند كه باعث خشكي و شكنندگي ناخن‌‌ها مي‌‌شوند.

 

منبع: زيباشو دات كام