سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

همه در معرض ابتلا به دیابت

5 سه شنبه 19 خرداد 1394
دیابت نوع یک می تواند در هر زمانی از زندگی رخ بدهد. اما عمدتا قبل از 19 سالگی تشخیص داده می شود. دیابت نوع یک زنان و مردان را به شکل مساوی تحت تاثیر قرار می دهد.

بدون درمان، دیابت نوع یک سلول ها را از قندی که برای انرژی به آن نیاز دارند محروم می کند. بدن نیز به جای آن شروع به سوزاندن قند می کند، که باعث ساخته شدن کتون ها در خون می شود. اینها اسید هایی هستند که می توانند بدن را مسموم کنند. این تغییرات در خون می تواند باعث کتواسیدوز دیابتی شود که برای حیات فرد خطرناک است. این مشکل اورژانسی است و باید سریع درمان شود.

دیابت نوع یک در برابر دیابت نوع دو


در دیابت نوع یک سیستم ایمنی بدن سلول هایی که در پانکراس انسولین می سازند را نابود می کند. در دیابت نوع دو پانکراس مورد حمله قرار نمی گیرد، و معمولا به اندازه کافی انسولین تولید می کند، اما بدن به خوبی از ان استفاده نمی کند. نشانه های هر دو نوع به یکدیگر شبیه است، اما معمولا در افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند زودتر خود را نشان می دهد.

چه چیزی باعثش می شود؟


پزشکان درست نمی دانند که چه چیزی باعث می شود سیستم ایمنی به پانکراس حمله کند. دانشمند 50 نوع ژن پیدا کرده اند که داشتن آنها فرد را بیشتر در خطر دیابت نوع یک قرار می دهد. اما این به تنهایی بدان معنا نیست که دچارش می شوید. برخی محققان بر این باورند که برخی محرک های طبیعی نیز در این مورد نقش ایفا می کنند. این موارد ممکن است یک ویروس یا اتفاقی باشد که در دوران بارداری برایتان پیش آمده.

چه کسی دچارش می شود؟


دیابت نوع یک می تواند در هر زمانی از زندگی رخ بدهد. اما عمدتا قبل از 19 سالگی تشخیص داده می شود. دیابت نوع یک دختران و پسران را به شکل مساوی تحت تاثیر قرار می دهد. اما در کل این بیماری در سفید پوستان بیشتر شایع است. با توجه به مرکز سلامت جهانی، دیابت نوع یک در بیشتر آفریقایی ها، بومیان آمریکا، و مردم آسیا نادر است.

چگونه تشخیص داده می شود؟


پزشکتان قند ناشتا خونتان را چک می کند یا یک تست خون اتفاقی می گیرد. او حتی می تواند سطح A1C را هم بگیرد. که سطح قند خون را در 2-3 ماه گذشته نشان می دهد. تست باید در دو روز جداگانه انجام شود. تست تحمل گلوکز نیز می تواند به پزشک کمک کند.

پمپ های انسولین: از تزریق امن تر هستند؟


این دستگاه می تواند احتمال واکنش را کم کند. این دستگاه توسط یک لوله ی باریک که زیر پوست شما قرار می گیرد به صورت برنامه ریزی شده به بدن انسولین وارد می کند. با استفاده از آن سطح قند خون ثابت می ماند و در برنامه ریزی برای غذاها آزاد تر می شوید. اشکالاتی نیز وجود دارد، پس بهتر است قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

درمانتان عمل می کند؟


احتمالا پزشکتان توصیه می کند هر 3 تا 6 ماه یکبار تست A1C بدهید، این تست نشان می دهد که در طی 2 تا 3 ماه گذشته قند خونتان چگونه کنترل شده است. اگر نتایج خوب نباشد، باید دوز انسولین، برنامه ی غذایی یا سطح فعالیت خود را دوباره تنظیم کنید.

کاری از گروه محتوای سالم باش