سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

هشدار جدي به زنان ورزشكار

5 دوشنبه 9 شهريور 1394
كاهش ميزان رشد زنان ورزشكار نوجوان و جوان؛ رژيم غذايي بايد انرژي و مواد لازم را براي رشد و نمو و ساخت و ترميم بافت هاي بدن فراهم نمايد.

چگونه مشخص مي شود كه يك وزن ورزشكار فعال به اندازه كافي غذا نمي خورد؟

اگر يك زن ورزشكار به اندازه كافي غذا نخورد، ممكن است برخي از علائم زير را نشان دهد:

1. گرسنگي، خشمگيني، حتي ممكن است قبل يا در طول تمرين تمركز كمي داشته باشد و گاهي اوقات بي ثبات و سبك سر شود. اين عوارض ممكن است زماني رخ دهد كه ورزش حدود ساعت 4 – 3 بعدازظهر باشد و تا آن زمان ورزشكار ناهار نخورده باشد و يا اينكه قبل از خوردن صبحانه تمرين كند.

2. كاهش ميزان رشد زنان ورزشكار نوجوان و جوان؛ رژيم غذايي بايد انرژي و مواد لازم را براي رشد و نمو و ساخت و ترميم بافت هاي بدن فراهم نمايد.

3. پريودهاي قاعدگي زن ورزشكاري كه به اندازه كافي غذا نمي خورد، ممكن است متوقف يا نامنظم شود. اين ممكن است نشانه اي باشد كه بدن به اندازه كافي انرژي براي تأمين سوخت و ايفاي نقش هاي توليد مثلي خود ندارد. يك ورزشكار نبايد تغذيه ناهنجار داشته باشد. بسياري از زنان ورزشكار اگر به شدت تمرين كنند و به اندازه كافي غذا مصرف نكنند، قاعدگي را متوقف مي سازند.

4. زن ورزشكار وزن خود را از دست مي دهد. اين يعني ورزشكار به اندازه كافي سوخت براي تمرين و حفظ وزن خود ندارد. اگر ورزشكار جذب انرژي را محدود كند و ميزان تمرين بالايي داشته باشد، بافت عضله و چربي به عنوان سوخت بكار مي روند، در نتيجه وزن او ممكن است كاهش پيدا كند.

5. زن ورزشكار وزن خود را در يك سطح تمريني و مصرف انرژي حفظ نگه مي دارد. اما فقدان قاعدگي يا آمنوره ديده مي شود، آسيب هاي مربوط به تمرين بوجود مي آيد و يا با توجه به سطح بالاي تمرين، بهبودي در عملكرد او مشاهده نمي شود.

در اقليم هايي كه نور خورشيد در زمستان محدود است و زماني كه ورزشكاران در فضاهاي بسته تمرين مي كنند، ويتامين D ممكن است كم باشد. براي اين ورزشكاران استفاده از مكمل كلسيم و يا مكمل ها استخوان ساز از جمله ويتامين K، منزيم و ويتامين D، ممكن است ضروري باشد. جذب پروتئين و انرژي به ميزان مناسب نيز براي سلامت استخوان مهم است.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تغذيه و ورزش/ نويسنده: نبي شمسائي/ ناشر: جنگل/ ص224