سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

نكاتي ساده براي داشتن ناخن‌هايي سالم و زيبا

5 سه شنبه 28 مهر 1394
وضعيت ناخن‌ها مي‌تواند نشان دهنده نكته‌هاي مهمي از وضعيت سلامت عمومي بدنمان باشد.

وضعيت ناخن‌ها مي‌تواند نشان دهنده نكته‌هاي مهمي از وضعيت سلامت عمومي بدنمان باشد.

براي داشتن ناخن‌هاي سالم و جذاب بايد چند نكته را مدنظر داشته باشيد:

1. سبزيجات تازه و حبوبات را به وفور مصرف كنيد.

2. ناخن را با برس مخصوص تميز كنيد.

3. هيچ‌گاه ناخن‌هاي‌تان را ابزاري براي انجام برخي كارها قرار ندهيد.

4. ناخن ها را خشك و تميز نگه داريد تا دچار عفونت نشوند.هميشه ناخن‌هاي خود را خشك نگه داريد. عفونت‌هاي قارچي ناخن بسيار شايع هستند و در شرايط نمناك و مرطوب به سادگي رشد مي‌كنند. بنابراين هميشه ناخن‌هاي دست‌ها و پاهاي خود را بلافاصله پس از كار كردن با آب خشك كنيد.

5. آب و مايعات فراوان بنوشيد.

6. تخم‌مرغ و جگر بخوريد؛ چرا كه حاوي بيوتين هستند و براي سلامت ناخن ها مفيدند.

7. آب هويج نيز سرشار از كلسيم و فسفر است و به استحكام ناخن‌ها كمك مي‌كند.

8. سيگار نكشيد.

9. بهترين زمان براي تميز كردن ناخن‌ها بعد از حمام است.

10. برآمدگي‌هايي كه در سطح ناخن‌ها بروز مي‌كنند معمولا نشان دهنده استرس دروني و يا شكنندگي و آسيب پذير شدن ناخن‌ها نشانه كمبود آهن است. علاوه بر اين خود ناخن‌ها نيز ممكن است دچار بيماري شوند.

11. از سوي ديگر اگر احساس مي‌كنيد پوست اطراف ناخن‌هايتان خشك است با يك كرم مربوط كننده مناسب آن را چرب كنيد.

12. پاهاي خود را مرتب بشوئيد و آن را تميز نگه داريد. مخصوصا پس از خارج شدن از استخر شنا يا تماس با آب باران انگشتان پاهايتان را خوب بشوييد و تميز كنيد.

13. هر روز يك جوراب تميز بپوشيد چون عرق زياد در پاهايي كه داخل كفش هستند موجب بروز عفونت مي‌شود. با پوشيدن جوراب تميز در هر روز از بروز اين عفونت‌ها جلوگيري مي‌كنيد.

14. هنگام كار كردن دستكش بپوشيد. جدا از رطوبت آب، گرد و غبار و مواد آلاينده نيز در حين كار كردن به ناخن‌ها آسيب مي‌رسانند. عادت كنيد كه سر كار دستكش دست كنيد. شايد در ابتدا سخت به نظر برسد اما به تدريج به اين وضعيت عادت مي‌كنيد.

15. حتما ناخن‌هاي خود را به طور منظم كوتاه و تميز كنيد تا هم آسيب نبينند و هم آلودگي و گرد و خاك در زير آن‌ها تجمع نكند. ناخن‌ها را از ته نگيريد چون اين كار به ايجاد عفونت كمك مي‌كند.

16. مبتلايان به ديابت بايد دو برابر بيشتر مراقب سلامت ناخن‌هايشان باشند. شكستگي و آسيب ناخن‌هاي پا براي افراد ديابتي مي‌تواند بسيار خطرناك باشد. در اين بيماران اعصاب آسيب مي‌بينند و احساس درد در پاي بيمار كاهش مي‌يابد در نتيجه بريدگي‌ها و آسيب‌هايي كه به آنها بي‌توجهي مي‌شود مي‌توانند موجب عفونت‌هاي شديد شوند و به زخم پا منجر شود كه در نهايت براي جلوگيري از شيوع عفونت به ساير نقاط بدن پزشكان مجبور به قطع پاي بيمار مي‌شوند.

 

منبع: پزشك