سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

نكاتي در مورد شناخت و پيشگيري پوكي استخوان

5 سه شنبه 21 مهر 1394
پوكي استخوان يك اختلال اسكلتي است كه بيشتر در دوران كهنسالي و به دليل نداشتن رژيم متعادل ويتامين ها و پروتئين ها بروز مي كند و ويژگي بارز آن كاهش استحكام استخوان بوده و فرد را در معرض خطر شكستگي قرار مي دهد.

پوكي استخوان يك بيماري شايع متابوليك استخوان بوده و در آن كاهش عمومي و شديد در توده استخواني، پوك شدن استخوان بوجود مي آيد. كه در آن عناصر تشكيل دهنده استخوان از نظر كيفيت تغيير نمي كند،ولي از نظر كميت كاهش مي يابد.

اين بيماري وقتي بروز مي كند كه كاهش توده استخوان بيش از حد سريع باشد. در ضمن خانم ها بسيار بيشتر از آقايان دچار پوكي استخوانمي شوند و همينطور با افزايش سن احتمال بروز پوكي استخوان بيشتر مي شود.

نكته مهم اين است كه بدانيد هرقدر استخوان هاي شما قوي تر باشند ديرتر به پوكي استخوان دچار خواهيد شد. پس بايد در هرسني كه هستيد به فكر آن ها باشيد. داشتن رژيمي متعادل حاوي ويتامين ها و مواد مغذي متنوع مي تواند سبب كنترل روند پوكي استخوان شود.

فرآورده هاي لبني از جمله منابع غني كلسيم هستند و مصرف روزانه بين 2 تا 3 سهم از آن ها به صوت كم چرب موجب جذب و ذخيره مقادير بالايي از كلسيم در استخوان ها مي شود زيرا مصرف لبنيات كم چرب ديگر نگراني را براي افزايش سطح كلسترول خون ايجاد نكرده و از سوي ديگر مصرف سبزيجات با برگ تيره همچون اسفناج و بروكلي كه منابع خوب كلسيم هستند، به طور روزانه و در قالب 3 الي 5 سهم توصيه مي شود.

براي افرادي كه عدم تحمل لاكتوز شير را دارند، پنير، دوغ و جايگزين هاي ديگر به جاي شير، پيشنهاد خوبي است و همچنين آن گروه از افرادي كه نمي توانند از مواد غذايي حاوي كلسيم استفاده كنند يا غذاهاي كلسيم دار به مقدار كافي نمي خورند بايد مكمل كلسيم دريافت نمايند و همچنين مصرف ماهي تن و سالمون به صورت 2 الي 3 بار در هفته و يا زرده تخم مرغ و جگر نيز بسيار مؤثر است.

در افراد چاق يا داراي اضافه وزن و افراد مسن و كساني كه زمان كمي را در معرض تابش خورشيد قرار دارند، مصرف مكمل ويتامين D الزامي است، همچنين منيزيم، ويتامين هاي K، B6 و B12 از جمله ويتامين ها و مواد معدني ديگري هستند كه براي سلامت استخوان ها لازم است و اگر رژيم غذايي متعادلي داشته باشيد، آن ها را به ميزان كافي دريافت خواهيد كرد.

طبق اين گزارش يك رژيم غذايي متعادل شامل رعايت 6 فاكتور اساسي است كه به صورت عددي از قرار ذيل است:

1. غلات: 6 – 11 واحد

2. سبزيجات: 3 – 5 واحد

3. فرآورده هاي لبني: 2 – 3 واحد

4. گوشت (قرمز، مرغ، ماهي و حبوبات): 2 – 3 واحد

5. چربي ها، روغن ها و شيريني ها: در پايين ترين مقدار خود

 

منبع: نمناك