سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

نكات مهم در استفاده از داروهاي گياهي

5 دوشنبه 4 مرداد 1395
گياهان از بدو پيدايش تمدن اوليه جايگاه رفيعي در تامين سلامت و درمان بشر داشته اند. گياهان دارويي به گستره وسيعي از گياهان اطلاق مي شود كه در درمان بيماري و يا در پيشگيري از بروز آن مورد استفاده قرار مي گيرند.

نكات مهم در استفاده از داروهاي گياهي

گياهان دارويي را از محل هاي مطمئن خريداري كنيد.

براي تهيه دم كرده ها و جوشانده ها از ظروف فلزي استفاده نكنيد.

از مخلوط كردن تصادفي و سليقه اي چند گياه بدون مراجعه به نسخه هاي تركيبي گياهي نوشته شده در منابع علمي خودداري كنيد.

براي رفع بيماري ها از مقادير مناسب گياهان دارويي استفاده كنيد.

طول عمر مفيد اكثر گياهان دارويي يك سال است.

جهت نگهداري گياهان دارويي بهتر است از ظروف شيشه اي تيره رنگ استفاده كرده و در جاي خشك . خنك نگهداري كنيد.

بهترين طعم دهنده براي نوشيدني هاي گياهي عسل مي باشد يا مي توتنيد از مقادير اندكي نبات و عسل استفاده كنيد.

 

روش هاي تهيه و آماده سازي گياهان دارويي جهت مصرف

گياهان دارويي را ميتوان به روش هاي مختلفي آماده مصرف نمود. انتخاب روش تهيه و آماده سازي گياهان دارويي به عوامل مختلفي مانند نوع گياه، نوع مواد موثر موجود در گياه، وسايل و امكانات موجود و محل و نوع مصرف گياه (خوراكي يا موضعي) بستگي دارد.

دم كرده:

يكي از متداول ترين شيوه هاي استفاده از گياهان دارويي دم كردن آن ها مي باشد. بدين منظور آب را بجوشانيد. شعله را خاموش كرده، گياهان دارويي مورد نظر را به آب جوشيده اضافه كنيد و آن را در معرض حرارت غير مستقيم مانند روي كتري و سماور قرار دهيد.

جوشانده:

در اين روش گياه در آب سرد ريخته شده و بر روي حرارت قرار مي گيرد تا گرم شود و به جوش آيد و مدتي به جوشيدن ادامه دهد. سپس شعله خاموش شده و محلول گياهي روي حرارت غيرمستقيم قرار مي گيرد تا گياه مدتي دم كشيده شود.

روغن گياهي:

روغن هاي گياهي جهت استفاده موضعي بر روي پوست بسيار مناسب بوده و معمولا استفاده خوراكي ندارند. جهت تهيه روغن هاي گياهي، گياه مورد نظر را خرد كرده و در يك ظرف شيشه اي خشك و تميز بريزيد. سپس روغن مايع را به آن اضافه كرده تا حدي كه حدود يك بند انگشت بالاي سطح گياه را روغن روغن بپوشاند. سپس در ظرف را ببنديد و آن را در جاي گرمي به مدت 2 تا 4 هفته قرار دهيد. سپس مخلوط را در صافي ريخته و گياهان را خوب فشار دهيد تا روغن آن خارج شود. روغن به دست آمده سرشار از مواد موثره گياهي است.

تنتور:

تنتور يا خيساندن گياه در الكل اتيليك 25درصد تهيه مي شود. جهت تهيه تنتور گياه را خرد كرده و در ظرف شيشه بريزيد. به ازاي هر 200 گرم گياه خشك شده و يا 600 گرم گياه تازه يك ليتر الكل 25درصد به آن اضافه كنيد. سپس در ظرف را ببنديد و آن را در محل سرد و تاريكي قرار دهيد. پس از گذشت دوهفته محلول را صاف كنيد و محلول صاف شده را در ظرف شيشه اي در داري ريخته و در يخچال قرار دهيد و در زمان مورد نياز مقداري از آن را در آب رقيق كرده و مصرف كنيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گياه درماني/ رودولف فريتز/ مترجم: مهدي صفايي خرم/ ناشر: سخن گستر/ ص: 361