سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

نقش كلسيم در پوكي استخوان

5 پنج شنبه 20 خرداد 1395
كلسيم جهت پيشگيري و درمان پوكي استخوان اهميت فوق العاده اي دارد، و مي توان به آساني درك كرد كه كلسيم فراوان ترين ماده معدني موجود در بدن انسان است

كلسيم جهت پيشگيري و درمان پوكي استخوان اهميت فوق العاده اي دارد، و مي توان به آساني درك كرد كه كلسيم فراوان ترين ماده معدني موجود در بدن انسان است. ميزان كلسيم موجود در بدن مردان بيشتر از زنان مي باشد. بيشتر كلسيم موجود در بدن انسان در دندان ها و استخوان ها است، و بقيه آن در بافت هاي ديگر و گردش خون مي باشد. درحالي كه همه روزه از طريق منابع غذايي يا مكمل هاي غذايي مقداري كلسيم مي خوريم، همچنين مقدار معيني از آن از راه ادرار يا مدفوع دفع مي شود.

مقدار كلسيم توصيه شده براي بزرگسالان در حدود 1200 ميلي گرم روزانه مي باشد ( اين مقدار در دختران جوان، زنان حامله و شيرده، زنان در دوره پس از يائسگي كه از هورمون استروژن استفاده نمي كنند، و مردان و زنان پس از 50سالگي بايد بيشتر باشد). بهرحال، در متوسط سن بزرگسالي مقدار دريافت روزانه كلسيم فقط دو سوم از ميزان كلسيم پيشنهادي است.

عواملي از قبيل كم شدن شديد وزن مي تواند باعث پايين آمدن شديد در تراكم استخوان ها شود، و در بعضي از موارد اين پايين بودن تراكم استخوان هيچوقت جبران نمي شود. چنانچه مصرف كلسيم در دوره نوجواني در سطح پايين باشد، مي تواند اوج تراكم استخوان را در آنان پديد آورد و هم چنين استفاده از بعضي از داروها و چند عامل مخاطره انگيز ديگر به اين موضوع كمك مي كند. اگر نمي توانيد به اندازه كافي كلسيم بوسيله خوردن غذا دريافت كنيد، عذاهاي غني شده بوسيله كلسيم را بعنوان مكمل بايد بخوريد.

در مردان و زنان بيش از 65سال در صورتي كه ميزان مناسبي كلسيم و ويتامين D دريافت مي كردند، به شكستگي هاي استخواني كمتري مبتلا مي شدند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري و درمان پوكي استخوان/ دكتر هريس ماكميان/ مترجم: دكتر فروغ شفيعي/ناشر: عبادي فر/ص: 165