سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

نقش تغذيه بر استرس

5 پنج شنبه 6 اسفند 1394
انواع مختلفي از استرس وجود دارند كه معمولا با يكديگر تركيب شده و باعث بروز مشكلاتي در سلامت فرد مي شوند

انواع مختلفي از استرس وجود دارند كه معمولا با يكديگر تركيب شده و باعث بروز مشكلاتي در سلامت فرد مي شوند. بسته به نوع ساختار و طبيعت فرد عكس العمل هاي هركس نسبت به استرس متفاوت است. در آن هايي كه مستعد ابتلا به سردرد، كمردرد، اگزما يا مشكلات گوارشي هستند، معمولا استرس خود را به اين صورت ها نشان مي دهد. چنين علايمي به طور معمول تاكيدي بر ضرورت ايجاد تغييراتي در نحوه زندگي فرد است. ناديده گرفتن استرس در بلندمدت معمولا مضر و آسيب رسان است. ما بدنمات را در معرض انواع گوناگوني از استرس ها قرار مي دهيم از آن جمله استرس هاي احساسي، شيوه زندگي، كار بيش از حد، كم خوابي، ورزش بيش از حد، سيگار كشيدن، مواد شيميايي كه در خانه ها استفاده مي شوند و اين امر مي تواند آثار پيچيده اي را به همراه داشته باشد. از ديدگاه تغذيه اي راه هاي مهم و گوناگوني هستند كه مي توان با استفاده از آن ها از آثار استرس بر بدن كاست.

عناصر غذايي ضد استرس: هنگامي كه ما دچار استرس مي شويم بدن ما شروع به ترشح هورمون هاي استرس مي كند كه نقش تكاملي در محافظت از ما را بر عهده دارند. به اين عمل سندرم مبارزه يا پرواز گفته مي شودو از آن جايي كه اين عكس العمل اضطراري است، ترشح آدرنالين بر ديگر عملكرد هاي بدن پيشي مي گيرد. در چنين مواقعي عملكرد هاي گوارشي متوقف مي شود. اين يكي از دلايلي است كه بيماري از اختلالات گوارشي را به استرس مربوط مي كند.

هورمون هاي استرس، ميزان زيادي از ويتامين ث، روي، منزيم و ويتامين هاي گروه ب را مصرف مي كنند. چون اين مواد مغذي براي سلامت پوست، توليد انرژي و ديگر عملكرد هاي بدن بسيار اهميت دارد، اما چون فقط براي كنترل استرس به كار مي روند، بنابراين ديگر عملكرد هاي مهم ان ها مختل مي شود.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص:361