سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

نشانه هاي خواندن پريشي و ديسپراكسيا

5 دوشنبه 17 اسفند 1394
خواندن پريشي نوعي اختلال يادگيري است كه در آن توانايي فرد براي خواندن و نوشتن ضعيف است

خواندن پريشي نوعي اختلال يادگيري است كه در آن توانايي فرد براي خواندن و نوشتن ضعيف است. ديسپراكسيا اختلال مشابه ديگري است كه در آن فرد علاوه بر ضعف در خواندن و نوشتن داراي مشكلات مربوط به تعادل جسمي نيز هست. به طور مثال فرد توانايي بستن بند كفش ها، دكمه هاي پيراهن و به دست گرفتن قاشق و چنگال را به درستي نداشته و انجام دادن صحيح برخي از انواع ورزش ها براي او مشكل است. اين اختلال بيش تر در ميان كودكان كه مرحله ي يادگيري را مي گذرانند، مشهود است، اما بزرگ سالان را نيز مبتلا مي كند. افراد مبتلا به خواندن پريشي اغلب بسيار باهوش هستند، اما تركيب بندي مغزشان به گونه اي است كه توانايي پردازش صحيح اطلاعات نوشتاري را ندارد.

روغن ماهي: تحقيقات نشان داده است، مصرف 3 تا 6 ماه از مكمل هاي حاوي اسيدهاي چرب امگا 3 كه ميزان EPA در آن ها بالاست، نتايج مثبتي روي كودكان و بزرگسالان مبتلا به اين اختلالات داشته است. اين شواهد تنها مربوط به اسيد چرب EPA است مه DHA مكملي كه از آن در اين تحقيقات استفاده شده حاوي 560 ميلي گرم EPA و 170ميلي گرم DHA و 60ميلي گرم GLA بوده است.

رنگ دهنده هاي مصنوعي غذاها: اين رنگ ها مي توانند آثار مخرب شديدي روي كودكان مبتلا به خواندن پريشي و ديسپراكسيا داشته باشند. اين مواد حتي مي توانند آثار بدن روي كودكاني بگذارند كه اين عارضه در آن ها تشخيص داده نشده است و آن ها را تحريك پذير كرده قدرت تمركز را از آن ها سلب كند.

كافئين: اين ماده در نوشابه ها، سوداها و بسياري از داروها وجود دارد. در كودك مبتلا به اختلالات تمركزي هدف كافئين در رژيم غذايي ممكن است موجب آرامش بيش تر كودك شود. اگرچه اين معناي درماني براي خواندن پريشي محسوب نمي شود و تنها به بهتر شدن اوضاع كمك مي كند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص 220