سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

نشانه هاي خطرناك فراموشي را بشناسيد

5 دوشنبه 12 بهمن 1394
آيا مي خواهيد اسم، شماره تلفن يا تاريخ مهمي را به ياد بياوريد. با مشكل مواجه مي شويد؟

 

آيا مي خواهيد اسم، شماره تلفن يا تاريخ مهمي را به ياد بياوريد. با مشكل مواجه مي شويد؟ آيا هميشه جاي پارك اتومبيل خود را گم مي كنيد؟ همه مي توانند با چند وسيله ساده، حافظه برتري داشته باشند. اما چه وسايلي؟

چه موقع فراموشي شما به قدري وخيم است كه براي آن بايد به متخصص مراجعه كنيد، راهنمايي هاي زير توصيه هايي از متخصصان مي باشد:

اين نشانه هاي بيماري را به خاطر بسپاريد:

  • آيا واقعيت هاي پيرامون خود را فراموش مي كنيد؟ فراموش كردن تاريخ امروز يك طرف. فراموش كردن تاريخ سال يك طرف. اگر نمي دانيد كجا هستيد، شب است يا روز، يا حتي اسم همسر خود را فراموش كرده ايد، بايد با يك پزشك درميان بگذاريد.
  • آيا نگران سلامتي خود هستيد؟ اگر فراموشي هاي موقتي كه به تازگي داشته ايد، باعث نگراني شما شده است، خود را اذيت نكنيد. مشكلتان را با يك پزشك در ميان بگذاريد.
  • آيا كارهاي روزمره ي خود را به خوبي انجام مي دهيد؟ اگر فراموشي در كار شما تاثير گذاشته است و شما به عنوان پدر و مادر يا پدربزرگ و مادربزرگ كار خود را به خوبي انجام نداده ايد، يا هرگونه فعاليت ديگري كه بايد انجام مي داديد را فراموش كرده ايد، از يك پزشك كمك بخواهيد.

 

اشيا را در ذهن خود دسته بندي كنيد؛ زماني كه كتغذ و قلم در دسترس نداريد در ذهن خود فهرست تهيه كنيد. اما نه بدون نظم و ترتيب

فهرست مورد نياز خود را تهيه كنيد؛ انچه لازم است بخاطر بياوريد را سريع بر روي كاغذ بنويسيد و به زمان و مكان اين كار توجه نكنيد.

نوك انگشت خود نخ ببنديد؛ نشانه هايي براي آنچه فكر مي كنيد ممكن است از يادتان برود در نظر بگيريد، مثلا براي يادآوري جاي پارك ماشين يك روبان همرنگ به انگشت و درختي كه ماشين خود را زير آن پارك كرده ايد ببنديد.

 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب درمان هاي خانگي/ دبورا تكاك/ مترجم: مينا اسماعيلي/ ناشر: گلبرگ/ ص110