سالم باشیم

فشار خون

خانه/فشار خون

نحوه ی عملکرد دستگاه گردش خون

5 دوشنبه 17 فروردين 1394
سیستم گردش خون ماهرانه کار می کند و در بین تمام دستگاه های بدن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. چنان چه روزی این دستگاه به خوبی کار نکند، سلامت تمام اعضای بدن به خطر می افتد.

بدن موجودات زنده از دستگاه های گسترده و پیچیده ای تشکیل شده است. یکی از این دستگاه ها، دستگاه گردش خون می باشد.

مغز را می توان کنترل کننده و فرمانده ی بدن دانست. اگر لحظاتی خون به مغز نرسد، این فرمانده ی کل، حیات خود را از دست خواهد داد، بنابراین می توانیم بگوییم که خون نقش اساسی در بدن انسان ایفا می کند. این مایع حیات بخش، غذا و اکسیژن را به سلول های مختلف بدن می رساند. خون در ریه ها اکسیژن دریافت می کند و آن را به سراسر بدن انتقال می دهد. هم چنین خون، مواد زائد را از سلول ها به کلیه ها منتقل می سازد تا این مواد تجزیه یا دفع شود.

این انتقال توسط رگ ها و قلب انجام می پذیرد. قلب همانند پمپی شبانه روزی می تپد و خون را به تمام نقاط بدن می رساند. سرخ رگ ها ( شریان ها ) لوله های قابل انعطافی هستند که خون را از قلب به سایر اعضای بدن می برند و سیاه رگ ها لوله هایی هستند که خون را به داخل قلب بر می گردانند.

این سیستم بسیار پیچیده و ماهرانه کار می کند و در بین تمام دستگاه های بدن از اهمیت خاصی برخوردار می باشد. چنان چه روزی این دستگاه به خوبی کار نکند، سلامت تمام اعضای بدن به خطر می افتد. هر چه مراقبت های انجام شده در جهت حفظ سلامت این دستگاه بیشتر باشد، هماهنگی بین سایر اعضای بدن بیشتر خواهد بود. برخی از بیماری های این دستگاه از قرار زیر است : سکته های قلبی، سکته های مغزی، بیماری های کرونری قلب، کلسترول بالای خون، لخته های خونی، درد قفسه ی سینه، واریس، کم خونی، فشار خون بالا و ... .

تغذیه ی سالم، ورزش منظم و تناسب اندام را می توان از عوامل اصلی سلامت این دستگاه نام برد. عواملی هم چون وضعیت روحی و سلامت روانی، سلامت عمومی بدن، ساختمان فیزیکی قلب و عروق و دیگر اعضای بدن تاثیر زیادی روی سلامت دستگاه گردش خون دارد.


کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب فشارخون، پیشگیری و درمان/ دکتر محمد صادق کرمانی/ ناشر: یاس زهرا/ ص20