سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

ناخن جویدن، چرا؟!

5 دوشنبه 15 تير 1394
در زندگی هر شخصی حداقل یکبار ناخن جویده است. احتمالا شما زمانی را پشت سر گذاشته اید که ناخن هایتان در یک سخنرانی، یک کلاس خسته کننده و یا در حال دیدن یک فیلم ترسناک دربین دندان هایتان قرار داده و جویده اید.

در زندگی، هر شخصی حداقل یکبار ناخن جویده است. احتمالا شما زمانی را پشت سر گذاشته اید که ناخن هایتان در یک سخنرانی، یک کلاس خسته کننده و یا در حال دیدن یک فیلم ترسناک دربین دندان هایتان قرار داده و جویده اید.
جویدن ناخن یک عادت است که اغلب در کودکی آغاز می شود. مطالعات نشان می دهد که 60 درصد کودکان و 45 درصد نوجوانان ناخن می جوند. البته جویدن ناخن پس از سن 18 سالگی کمتر شایع است. ولی این عادت غلط می تواند در بزرگسالی هم ادامه پیدا کند.
بسیاری از بزرگسالان و کودکان زمانی که از آنها در مورد ناخن جویدن سؤال می شود ابراز بی اطلاعی می کنند و می گویند این تبدیل به یک عادت شده است و دست خودشان نیست. این مشکل خفیف می تواند به یک شکل جدی تبدیل شود.

چرا ما ناخن می جویم؟

استرس و خستگی های ملال آور از جمله علل اصلی برای ناخن جویدن در اکثر مردم است. جویدن ناخن اغلب راهی برای کاهش اضطراب است که فرد یک قسمت از بدن را برای دوری از اضطراب با خود درگیر کرده و ذهنش را به آن مشغول می کند. از علل روانی می توان به سرخوردگی و تنهایی اشاره کرد. بعضی از تحقیقات نشان می دهد که بعضی از عوامل ژنتیکی می تواند در این عادت تأثیر گذار باشد.
جویدن ناخن هم چنین می تواند نشانه ی یک بیماری روانی مانند وسواس باشد. بعضی از کودکان نیز بر اثر اختلالات روانپزشکی مانند بیش فعالی، کمبود توجه، اختلالات نافرمانی، اضطراب جدایی از والدین اقدام به جویدن ناخن های خود می کنند.
ناخن جویدن به طور منظم باعث آسیب شدید به ناخن و پوست اطراف آن می شود.

مشکلات جویدن ناخن به طور منظم

جویدن ناخن منجر به عواقب جسمی و روحی می شود و اگر به طور مداوم تکرار شود، رنگ انگشتان قرمز می شود و حالتی ترک ترک پیدا می کند، در نهایت به خونریزی و عفونت پوست اطراف ناخن منجر می شود.
از دیگر مشکلات آن می توان به ورود باکتری ها و ویروس ها از راه انگشتان به دهان اشاره کرد که باعث عفونت می شود.
جویدن ناخن هم چنین می تواند به دندان های وسطی آسیب برساند و باعث ضعیف تر شدن آن ها نسبت به بقیه دندان ها می شود.
ظاهر ناخن های جویده شده می تواند باعث شرم ساری و افزایش اضطراب و استرس خود فرد شود.
در بسیاری از کودکان با افزیش سن و رشد این عادت برطرف می شود. اما برای نوجوانان و بزرگ سالان باید با این عادت مبارزه کرد.

درمان ناخن جویدن

1. می توانید ناخن های خود را به یک ماده تلخ مزه آغشته کنید، این کار باعث می شود از جوید و گاز گرفتن آن ها منصرف شوید.
2. همیشه ناخن هایتان را کوتاه نگه دارید این باعث می شود تا کمتر ناخن هایتان را بجوید.
3. مانیکور کردن ناخن ها، باعث می شود تا بخاطر زیبایی ناخن هایتان هم که شده میلی به خوردن، آن ها نداشته باشید.
4. استفاده از روش های دیگر مدیریت استرس، خود سعی کنید از یوگا، تنفس عمیق و یا حتی فشردن یک توپ به خود آرامش دهید.
5. یک کش پلاستیکی روی مچ خود ببندید و هر زمان که خواستید ناخن بجوید یک ضربه با آن به مچ خود بزنید.
6. اگر هیچ یک از موارد بالا نتوانست به شما کمک کند، می توانید از دست کش و یا چسب روی ناخن هایتان استفاده کنید، به طوری که ناخن هایتان در معرض دیدتان قرار نداشته باشد.

چنانچه هم چنان به جویدن ناخن ادامه دادید حتما با یک پزشک متخصص بهداشت روانی گفت و شنود کنید چرا که این نشانه یک بیماری روانی جدی تر است که شما نیاز به دارو دارید.

کاری از گروه محتوای سالم باش

منبع: webmd.com