سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

موهاي نازك را ترميم كنيد

5 پنج شنبه 24 تير 1395
حتي اگر در كمال ناباوري وسط سرتان در حال خالي شدن باشد، اما احتمالا هيچ علاقه‌اي نداريد كه حتي يك كلمه درباره كم مويي شما صحبت شود! حتي اگر به شدت ريزش مو داريد، براي نجات موهاي شما دير نيست.

سبك زندگي ما – از نوع تغذيه گرفته تا نحوه شانه كردن موها– روي ضخامت موها تاثير دارد. با چند تا تغيير ساده در سبك زندگي خود، مي‌توانيد موهاي نسبتا ضخيمي داشته باشيد.

 
دوش‌گرفتن با آب داغ

آب داغ رطوبت موها را از بين مي‌برد(همچنين پوست را)، آنها را خشك و شكننده و در عين‌حال مستعد هرگونه آسيب و حتي ريزش مي‌كند. آب داغ نه تنها چربي مورد نياز موها را خشك مي‌كند، بلكه گرماي آن وارد منافذ پوست‌سر، كه مسئول حفظ چربي موها هستند شده و آن‌ها را از بين مي‌برد و به دنبال آن ريشه موها صدمه مي‌بيند و منجر به ريزش بيشتر موها خواهد شد.

موهاي خود را نجات‌دهيد:  چند درجه از حرارت آب كم كنيد.با آب ولرم دوش بگيريد و موهاي خود را با آبي بسيار خنك، تا جايي كه تحمل آب سرد را داريد، آبكشي كنيد.

 

بدرفتاري با موهاي خيس

موهاي ما هيچگاه به اندازه زماني كه كاملا خيس هستند شكننده – و البته مستعد شكنندگي – نيستند، زماني كه كوتيكول‌هاي محافظ اندكي باز شده‌اند. بورس‌كشيدن و يا شانه كردن گره‌هاي مو زير دوش، بعد هم به دنبال آن هجوم بردن به آنها با حوله و خشك كردن موها، آنها را نابود مي‌كند.

موهاي خود را نجات‌دهيد: قبل از دوش‌گرفتن موهاي خود را شانه ‌كنيد تا بعد از حمام مجبور نباشيد اين كار را انجام‌ دهيد. سپس با حوله‌اي نرم موهاي خود را خشك كنيد.
 

سفت بستن موها

اگر دم اسبي‌هاي محكم يا بافتن موها از عادت‌هاي شماست، بايد بدانيد كه اين مدل مو، فشار زيادي به ريشه موها وارد مي‌كند، به آنها آسيب مي‌زند و اثرات مخربي بر روي آنها دارد و حتي مي‌تواند باعث نابودي دايم ريشه شود. همچنين مي‌تواند منجر به ريزش موي غيرقابل درمان شود، شرايطي كه در آن ريشه موها كاملا و به طور دايم ضعيف شده و امكان رشد مجدد موها وجود نخواهدداشت!

موهاي خود را نجات‌دهيد: بازشان كنيد! تا جايي كه امكان دارد، از بستن موها خودداري كنيد (به‌خصوص هنگام خواب؛ چون چرخيدن روي بالش باعث شكسته‌شدن موهاست). وقتي موهاي خود را از پشت مي‌بنديد، سفت نكشيد.

مصرف قرص‌هاي ضد بارداري

اگر از آن دسته خانم‌هايي هستيد كه در طي تغييرات هورموني، نسبت به ريزش يا ضعيف‌شدن موهاي خود حساس هستيد، بايد بدانيد كه مصرف اشتباه قرص‌هاي ضد بارداري، موهاي شما را ضعيف‌تر خواهند كرد. دكتر بومان مي‌گويد كه: ̎ افرادي كه به آندروژن حساس باشند و ندانسته قرص‌هايي كه حاوي آندروژن باشند را مصرف كنند، به ريزش مو دچار خواهندشد.̎
 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تشخيص به موقع بيماري هاي پوست، صورت و مو/ بهزاد خراد/ ناشر: زرقلم/ ص: 119