سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

موهاي شكننده همراه با موخوره

5 دوشنبه 25 آبان 1394
رنگ كردن و به كار بردن هر نوع ماده شيميايي، استفاده از وسايل حرارتي براي حالت‌دادن و حتي داشتن موهاي بلند، همه باعث آسيب‌پذير شدن موها مي‌شوند.

نشانه‌ها چيست؟

  • پايين موها چند شاخه شده‌‌است.
  • موها نازك و شكننده شده‌اند و هنگام شانه‌كردن خرد مي‌شوند.
  • موها به‌راحتي در هم فرو مي‌روند و گره مي‌خورند.

علت اين حالت چيست؟

رنگ كردن و به كار بردن هر نوع ماده شيميايي، استفاده از وسايل حرارتي براي حالت‌دادن و حتي داشتن موهاي بلند، همه باعث آسيب‌پذير شدن موها مي‌شوند. وقتي موها خيلي شكننده و نازك شوند بيشتر گره مي‌خورند و به مرور شروع به شكستن و خرد‌شدن مي‌كنند.

درمان چيست؟

بهتر است به‌ جاي رنگ‌ موي دائم از يك رنگ‌ موي نيمه‌ دائمي استفاده كنيد كه بدون آمونياك و پروكسيد باشد. اين نوع رنگ‌ موها بسيار ملايم‌ تر هستند و موجب سايش ساقه‌ موها نمي‌شوند. اصلا موها را هاي‌لايت نكنيد و از شستن بيش‌ازحد موها نيز اجتناب كنيد(شستن يك روز درميان كافي است) چون موها هنگامي كه رطوبت دارند بيشتر آسيب‌پذيرند. بهتر است از شامپو و نرم‌كننده(كانديشنر) مخصوص موهاي آسيب‌ديده و شكننده استفاده كنيد چون در اين محصولات مواد آبرسان و تقويت‌كننده موها وجود دارد.

موهاي خشك براي درمان نياز به آبرساني دارند تا بتوانند دوباره انعطاف‌پذيري خود را به‌دست بياورند. اگر موهاي شما خرد مي‌شود و مي‌شكند به‌دنبال حالت‌دهنده‌هايي باشيد كه حاوي كراتين هستند همچنين پروتئين سويا و گندم نيز مي‌تواند بسيار موثر باشد. اينگونه مواد پروتئيني به ساقه موها مي‌چسبند تا شكنندگي آن‌ها را از بين ببرند و موها را تقويت كنند.

چگونه موها را مدل دهيد؟

هر 4 تا 6 هفته سر موها را كوتاه كنيد. هربار بايد حداقل 2 سانت از سر موها را كوتاه كنيد با اين كار در واقع، سرمرده موها را كوتاه كرده‌ايد. البته موهاي آسيب‌ديده را خيلي كوتاه هم نكنيد زيرا چندان ظاهر خوشايندي نخواهد داشت.

زمان بين رنگ‌كردن‌ها را طولاني‌تر كنيد. اگر به خاطر درآمدن ريشه‌ها مجبور به رنگ‌كردن هستيد بهتر است تنها به رنگ كردن همان ريشه‌ها اكتفا كنيد يا حتي با استفاده از قلم‌هاي رنگ‌كننده مو، رنگ‌موها را يكنواخت كنيد. بهتر است فقط از حالت‌دهنده‌هاي حاوي پروتئين استفاده كنيد.

 

منبع: برترين ها