سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

موهاي خشك و كدر را چطور درمان كنيم؟

5 سه شنبه 18 خرداد 1395
اصولا موهاي خشك به راحتي مي شكنند و فاقد درخشندگي مي باشند. اگر احساس مي كنيد موهايتان زنده و براق نيستند و لطافت و انعطاف لازم را ندارند، بايد برنامه ي غذاييتان را تا حدودي تغيير داده و برنامه ي تازه اي تدارك ببيند

اصولا موهاي خشك به راحتي مي شكنند و فاقد درخشندگي مي باشند. اگر احساس مي كنيد موهايتان زنده و براق نيستند و لطافت و انعطاف لازم را ندارند، بايد برنامه ي غذاييتان را تا حدودي تغيير داده و برنامه ي تازه اي تدارك ببيند كه بيش تر داراي ويتامين هاي گروه B هستند تا موهايتان زنده شوند و جلاي بيش تري بگيرند.

براي شستن موهاي خشك بايد از يك شامپو ي گياهي استفاده نماييد و تعداد دفعات شامپو زدن را كاهش دهيد و از آب گرم (نه داغ) استفاده كنيد. بعد از شامپو كردن موها، براي تقويت سر از يك زرده ي تخم مرغ استفاده نماييد و يا زرده تخم مرغ را به شامپويي كه سرتان را با آن مي شوييد اضافه كنيد تا زرده با شامپو مخلوط شده و روي آن باقي نماند.

يكي از بهترين راه هاي تقويت مو اين است كه دو عدد زرده ي تخم مرغ را با نصف ورقه ژلاتين ساده در نصف فنجان آب جوش حل كنيد و روي سر بگذاريد و بعد از نيم ساعت موها را بشوييد.

روغن هايي مانند روغن بادام تلخ، روغن نارگيل، روغن كرچك و روغن زيتون، علاوه بر تقويت موها، در بهبود وضعيت موهاي خشك بيمار موثر مي باشند. براي استفاده از اين روغن ها، هفته اي دوبار شب ها كف سر و موها را با يكي از اين روغن ها چرب كنيد و صبح با شامپو بشوييد و يا چند ساعت قبل از حمام رفتن موها را با يكي از اين روغن ها چرب نماييد.

درخشان كردن موهاي خشك و كدر

اگر موهاي بلوند داريد، براي درخشان كردن موهايتان از آب ليمو ترش استفاده كنيد، به اين ترتيب كه هنگام آبكشي، كمي آب ليمو ترش به آب اضافه نماييد. بابونه علاوه بر درخشان كردن موها، آنها را خوش حالت مي كند.

اما اگر موهاي شما تيره است، مي توانيد از سركه استفاده نماييد، به اين شكل كه مقدار كمي سركه به آب اضافه كرده و موها را آبكشي كنيد.

راه ديگري براي درخشان كردن موهاي كدر، استفاده از الكيل كوهي است؛ به اين ترتيب كه دو قاشق غذاخوري الكيل كوهي را با يك فنجان آب جوش مخلوط كرده، 50 گرم روغن بادام شيرين به آن اضافه نماييد و بعد از شستشوي سر، به مدت 20 دقيقه روي سر بماليد و ماساژ دهيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب طراوت، شادابي، زيبايي پوست و مو/طيبه پيروي/ ناشر: شهيد حسين فهميده/ ص110