سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

موهاي خاكستري زيبايي داشته باشيد

5 پنج شنبه 30 مهر 1394
براي داشتن گيسوان تميز، درخشان و نقره‌اي، كمي تلاش و البته چند فوت و فن نياز داريد

با عرض پوزش كه خبر بدي را به اطلاعتان مي‌رسانيم، اما حتي اگر موهاي خاكستري به طور كامل رشد كنند، چهره آنقدرها هم كه شما تصور مي‌كنيد خوب نمي‌شود. براي داشتن گيسوان تميز، درخشان و نقره‌اي، كمي تلاش و البته چند فوت و فن نياز داريد.

 8 مورد از اشتباهات رايج در مسير سفيد شدن مو‌ها عبارتند از: 

1. اشتباه: استراتژي خاصي براي به مرور سفيد شدن مو‌ها نداريد.

حتي اگر آماده‌ايد كه رنگ موي طبيعي خود را كاملا بپذيريد، كنسل كردن قرار آرايشگاهتان ايده‌ي خوبي نيست. كه اگر چنين كنيد، مادامي كه براي كوتاه كردن موها به آرايشگاه نرويد بايد با موهاي چند رنگ بسازيد.

راه‌حل: اگر تصميم داريد موهايتان را كوتاه كنيد، سريعا آن‌ها را كوتاه نماييد و خلاص شويد. اگر نه، هر ۶ تا ۸ هفته يكبار به آرايشگاه برويد و تغييري ايجاد كنيد، از آرايشگرتان درمورد روشن كردن رنگ پايه‌ي مو‌ها و هايلايت‌هاي كمرنگ ريشه بپرسيد. همچنان كه موهايتان به مرور بيشتر و بيشتر سفيد مي‌شوند، به خاطر هايلايت يا پايه‌ي روشن، هيچ حد فاصل زننده‌اي پيدا نخواهد بود. موهايتان به طور كامل به شكل مجللي خاكستري مي‌شود.

2. اشتباه: از آرايشگرتان مي‌خواهيد موهايتان را لايه‌ لايه كوتاه نمايد.

شايد چون شنيده‌ايد كه چند برش طولي به موها و خردكردن‌هاي كم موها شما را سالخورده‌تر نشان مي‌شود و آثار چين و چروك را هويداتر مي‌كند از آرايشگرتان مي‌خواهيد كه تعداد لايه‌ها را افزايش دهد. اگر موهاي خاكستري داريد، نبايد تعداد لايه‌ها زياد باشد. زيرا چنانچه تعداد لايه‌ها بسيار زياد شود، موها زبرتر به نظر مي‌رسند، به جاي آنكه نور را منعكس كند، آن را متفرق مي‌كند و در نتيجه موهايتان نه براق و نه درخشان به نظر نخواهند رسيد.

راه‌حل: از آرايشگرتان بخواهيد خودش، متناسب با مدل و رنگ موهايتان، آنها را كوتاه كند (نوعي كوتاهي با لايه‌هاي كم) و اجازه ندهيد كه روي موهاي خاكستري شما از تيغ، براي لايه لايه كردن‌هاي خلاقانه استفاده كند. 

3. اشتباه: آب حمام را تصفيه نمي‌كنيد.

از سردوش‌هاي فيلتردار ساده استفاده كنيد. سختي آب و مواد معدني موجود در آن مي‌تواند موهاي خاكستري را دودي‌تر و بي‌رنگ‌تر نشان دهد. احتمالا در آب حمام شما كلر هم وجود دارد، كه مي‌تواند موهاي خاكستري شما را كمرنگ‌تر و پيچ‌دارتر كند.

راه‌حل: سر دوش قديمي خودتان را با نوعي كه كلر و فلزات سنگين را تصفيه مي‌كند عوض كنيد، آسيب‌هاي گذشته ناشي از سختي آب را با يك شامپوي روشن‌كننده درمان كنيد. 

4. اشتباه: آماده استخر يا ساحل رفتن نيستيد.

موهاي خاكستري شما چه در استخر محلي و چه در تعطيلات در ساحل دريا، آسيب مي‌بيند. كلر مو را كم‌رنگ و كدر مي‌كند و مي‌تواند به آن سايه سبز رنگ بدهد و نمك آب، مو را برنجي رنگ كند.

راه‌حل: پيش از آنكه داخل آب شويد، نرم‌كننده‌ را روي موهاي نمناك خود بماليد، بدين ترتيب تحت تاثير نمك و كلر تغيير رنگ نمي‌دهد. (اگر در استخر اين اجازه داده نمي‌شود به جاي آن از كلاه شنا استفاده كنيد.) 

5. اشتباه: از شامپوي بنفش استفاده مي‌كنيد.

اين موقعيتي سخت و دشوار است زيرا مي‌خواهيد از شر موهاي چرك و دودي رنگ كه با موهاي خاكستري درآميخته خلاص شويد، اما از شامپوي بنفش استفاده مي‌كنيد! كه رنگهاي تيره را از بين مي‌برد و اغلب اوقات نتيجه‌ي آن گيسوان بنفش رنگ است.

راه‌حل: شامپوي روزانه تيره رنگي را براي مدت دو هفته جهت درمان و نرم‌كنندگي جايگزين كنيد، كه رنگهاي تيره يا برنجي را در موهاي خاكستري خنثي مي‌سازد و موهاي پيچ دار را كمي صاف مي‌كند. 

6. اشتباه: از روغن‌هاي مو استفاده نمي‌كنيد.

مي‌دانيم كه تصور گذاشتن روغن روي موها ترسناك است، اما در اينجا واقعا بررسي مي‌كنيم؛ موهاي خاكستري شما زبرتر، خشك‌تر و پيچدارتر از موهايست كه در جواني داشتيد و بالطبع محصولاتي كه استفاده مي‌كنيد نيز بايد به‌ روز شود. آشپزي با روغن به سبزيجات نرمي مي‌دهد. به همين ترتيب، روغن به موها حالت ابريشمي مي‌دهد و به صاف كردن پيچ وتاب‌ها كمك مي‌كند.

راه‌حل: چه موها را به طور طبيعي خشك مي‌كنيد و چه با سشوار، چند قطره روغن از قبيل روغن درخشان كننده‌را روي موهاي مرطوبتان بماليد، روغن را بيشتر به انتهاي مو و به صورت طولي بماليد. 

7.اشتباه: از ابزار صحيح استفاده نمي‌كنيد.

هنگام استفاده از سشوار براي داشتن گيسوان نرم و نقره‌اي از ابزار درست بهره ببريد.

راه‌حل:  چنانچه در خانه سشوار مي‌كشيد، شانه‌‌هايي قديمي خود را با برسي متشكل از موي زبر عوض كنيد. برس موي طبيعي به شكل محكمي به رشته‌هاي مو مي‌چسبد و هنگامي كه با سشوار موها را خشك مي‌كنيد، شانه مو هايتان را محكم نگه مي‌دارد، نتيجه‌ي آن موهايي براق مي‌شود. مزيت: رشته‌هاي زبر شانه كمي از روغن‌ طبيعي را روي فرق سر و مو پخش مي‌كند، درنتيجه مو در كل سالم‌تر و درخشان‌تر به ‌نظر مي‌رسد. 

8. اشتباه: با موهايتان با لطافت برخورد نمي‌كنيد.

با افزايش سن، موها خاصيت ارتجاعي و استحكامشان را از دست مي‌دهند و در نتيجه بيشتر در معرض شكنندگي قرار مي‌گيرند. با اين وجود نحوه‌ي برخورد ما در گذشته، مانند عدم استفاده از ابزار داغ و داشتن رفتار ملايم با مو، شايد اكنون كارساز باشد. اكنون زمان آن فرا رسيده تا نتيجه‌ي آن برخوردها را ببينيد و البته اكنون نيز آنها را از خطر نجات دهيد.

راه‌حل: از روبالشي ابريشمي براي محافظت از موهايتان در هنگام خواب استفاده كنيد. نوع ابريشمرا امتحان كنيد، يا يك روسري ساتن را دور موهايتان ببنديد بنابراين رشته‌هاي مويتان در طول شب آسيب نمي‌بيند و شكننده نمي‌شود.

 

منبع: مجله سلامت