سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

مواد غذايي كه در كنترل چربي خون موثرند

5 سه شنبه 19 مرداد 1395
متخصصان 6 ماده غذايي را براي كمك به بهبود كلسترول خوب و بد پيشنهاد مي‌كنند.

بهترين غذا براي هر كسي كه نگران سطح كلسترول خود است يك وعده غذايي كم چرب (چربي‌هاي اشباع شده به ميزان كم) است كه داراي ميوه وسبزيجات به ميزان فراوان باشد.

متخصصان 6 ماده غذايي را براي كمك به بهبود كلسترول خوب و بد پيشنهاد مي‌كنند:

- بادام

مواد موجود در پوست بادام از اكسيده شدن ال دي ال يا همان كلسترول بد جلوگيري مي‌كند. فرايند اكسيده شدن كلسترول بد مي‌تواند منجر به صدمه زدن به ديواره رگ‌هاي خوني و افزايش خطر بيماري‌هاي قلبي و عروقي شود. بادام را مي‌توانيد به همراه سالاد و يا ديگر غلات مصرف كنيد و يا براي ميان وعده ي بعدازظهر تعداد چند دانه ميل كنيد.

- آووكادو

چربي‌هاي اشباع نشده‌اي در آووكادو موجود است كه براي كاهش كلسترول بد و افزايش HDL يا همان كلسترول خوب به خصوص در افراد با كلسترول نسبتا بالا مناسب است. آووكادو را خلال كنيد و به ساندويچ و سالاد خود اضافه كنيد.

- جو

جو جايگزين مناسبي براي برنج است. جو را مي‌توانيد به سوپ خود اضافه كنيد يا تركيب فوق العاده‌اي همراه با ميوه‌هاي خشك، آجيل و كمي روغن و سركه براي يك سالاد دلچسب ايجاد كنيد. استفاده از جو سطح كلسترول بد را تا دو برابر كاهش مي دهد .

- لوبيا و عدس

سطح كلسترول بد در داوطلباني كه به رژيم غذايي كم چرب خود (به همراه ديگر غلات و سبزيجات) عدس و لوبيا اضافه مي كنند تقريبا دو برابر كاهش مي يابد. لوبيا را در سوپ و سالاد خود امتحان كنيد.

- زغال اخته

زغال اخته حاوي آنتي اكسيداني قوي به نام pterostilbene است كه به كاهش كلسترول بد كمك مي‌كند.

- سبوس جو

روزانه يك كاسه سبوس جو گرم و يا بلغور جو براي صبحانه را در نظر بگيريد. كلوچه يا بيسكويت سبوس جو را نيز مي توانيد به عنوان يك بسته غذايي در روزمصرف كنيد.


كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دارو درماني مؤثر/ اسكات واكر/ مترجم: دكتر امير هوشنگ زرگرزاده/ ناشر: چهارباغ/ ص: 207