سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

مواد غذايي تقويت كننده تمركز

5 سه شنبه 26 مرداد 1395
با يك رژيم غذايي ساده مي‌توانيد حالتان را بهتر كرده و با افزايش تمركز خود فعاليت و عملكرد بهتري در كارهاي روزمره داشته باشيد.

برخي افراد در طول يك روز كاري در محل كار احساس خواب آلودگي و عدم تمركز مي‌كنند در حالي كه استفاده از برخي غذاها و نوشيدني‌ها مي‌تواند توان طبيعي مغز را افزايش دهد و شما را سرحال كند و ذهن‌تان را تقويت كند.

 

برخي از خوردني‌هايي كه به افزايش تمركز و توان ذهني كمك مي‌كنند عبارتند از:

- ماهي‌هاي چرب
براي افزايش تمركز، سلول‌هاي مغز نيازمند ماده‌اي به اسم «ميلين» هستند كه اين چربي در امگا3 (موجود در ماهي‌هاي چرب) وجود دارد. پس با مصرف ماهي‌هاي چرب هر روز از اين نوع ماده استفاده كنيد.

 

- گوجه فرنگي
گوجه فرنگي حاوي يك نوع آنتي اكسيدان به اسم «ليكوپن» است كه از مرگ سلول‌هاي مغزي جلوگيري مي‌كند. با جلوگيري از مرگ سلولهاي مغزي توجه و تمركز شما بيشتر شده و ذهنتان متمركزتر مي‌شود. همچنين مهارت‌هاي حل مسئله نيز در شما افزايش مي‌يابد.

 

-اسفناج
سطح بالاي پتاسيم در اسفناج، سرعت انتقال پيام‌هاي عصبي را افزايش داده و ذهن را پاسخگوتر و قوي‌تر مي‌سازد.

-چاي سبز
چاي سبز حاوي كافئين كمتري است ولي به عنوان يك ماده‌اي كه ايجاد انگيزه كرده و محرك است استفاده مي‌شود كه جايگزين خوبي براي قهوه است. اين ماده همچنين حاوي آنتي اكسيدان و فلاوونوئيد است.

 

- گردو
با اضافه كردن گردو به سالاد، ماست و ... مي‌توانيد مهارت‌هاي استدلالي خود را از طريق تركيباتي مانند اسيد چرب امگا3، پلي فنول‌ها و آنتي اكسيدان‌ها افزايش دهيد.

 

- نخود
اين ماده حاوي منيزيم است كه مانند پتاسيم سرعت انتقال پيام در ميان سلولهاي مغزي را افزايش مي‌دهد و روند گردش خون را آسانتر مي‌سازد كه اين موضوع انتقال خون و اكسيژن‌رساني به مغز را تسهيل كرده و افزايش مي‌دهد.

 

- گوجي بري
اين ميوه شبيه به ذغال‌اخته كه در چين سالهاست به خواص درماني‌اش معروف است به رفع خستگي كمك مي‌كند و حاوي آنتي اكسيدان بسيار زيادي است. اين خوردني همچنين حاوي ويتامين A‌ است كه اين ويتامين از كم شدن انرژي در بدن جلوگيري مي‌كند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:229