سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

مهمترين دليل ريزش ابرو

5 دوشنبه 20 مهر 1394
ابتدا بايد بدانيم موي ابرو مانند تمام موهاي بدن اعم از موهاي سر و مژه‌ها كه از بدو تولد وجود داشته‌اند يا موهاي وابسته به هورمون‌هاي جنسي مي‌توانند تحت‌تاثير عوامل مختلف دچار ريزش شوند.

ابتدا بايد بدانيم موي ابرو مانند تمام موهاي بدن اعم از موهاي سر و مژه‌ها كه از بدو تولد وجود داشته‌اند يا موهاي وابسته به هورمون‌هاي جنسي مي‌توانند تحت‌تاثير عوامل مختلف دچار ريزش شوند.

بسياري از خانم‌ها دچار مشكل ريزش ابرو شده اند ولي به آن اهميت نمي‌دهند و سعي مي‌كنند با استفاده از لوازم آرايش، اين مشكل را برطرف كنند.

ريزش ابروها يك مشكل يا بيماري شايع است؟

ابتدا بايد بدانيم موي ابرو مانند تمام موهاي بدن اعم از موهاي سر و مژه‌ها كه از بدو تولد وجود داشته‌اند يا موهاي وابسته به هورمون‌هاي جنسي (ريش و سبيل و موهاي زير بغل، نواحي تناسلي، دست‌ها و پاها) مي‌توانند تحت‌تاثير عوامل مختلف دچار ريزش شوند. موهاي سر، مژه و ابروها تحت‌تاثير يك عامل مشترك دچار ريزش مي‌شوند و در عين حال همين عامل مشترك ممكن است در يك مقطع زماني باعث ريزش موي يكي از اين مناطق شود. پس ممكن‌است علاوه بر موي سر كه ريزش آن يك مشكل شايع است، موي ابروها نيز بريزد.

چه عواملي ممكن است باعث ريزش ابروها شود؟

عوامل متعددي مي‌تواند در ريزش موي ابروها تاثيرگذار باشد ولي يكي از شايع‌ترين اين عوامل، كندن يا در اصطلاح برداشتن ابروهاست. مشكلي كه بيشتر گريبانگير خانم‌هاست و معمولا نتيجه اين كارشان را در دوره ميانسالي متوجه مي‌شوند.

اين كار چه تاثيري بر كم‌پشت شدن ابروها دارد؟

وقتي موهاي ابرو از ريشه كنده مي‌شوند و اين كار مداوم تكرار شود، قابليت رشد مجدد خود را از دست مي‌دهند. ريشه موها در اين ناحيه به دليل كنده شدن مداوم فيبروزه و خشك مي‌شود. به همين دليل در خانم‌هاي مسن از ابروها فقط يك رديف باريك باقي مي‌ماند. درواقع در طول سال‌ها و در اثر كندن مداوم ابروها، ريشه مو قابليت و فرصت رشد مجدد خود را از دست داده است.

آيا راهي براي جلوگيري از بروز ريزش ابرو وجود دارد؟

پيشگيري از ريزش ابرو بسيار ساده است؛ به افرادي كه قصد دارند به ابروهاي خود حالت بدهند، توصيه مي‌كنم به جاي كندن و برداشتن موهاي ابرو، آن را با تيغ اصلاح كنند تا حداقل ريشه‌هاي موي ابروي آنها صدمه نبيند.

براي افرادي كه دچار ريزش ابرو و كم‌پشتي آن شده‌اند راه درماني وجود دارد؟

داروي مناسبي كه اغلب براي اين مشكل توصيه مي‌شود، ماينوكسيديل است. بايد گوش‌پاك‌كن را به آن آغشته كرد و روي پوست ناحيه ابرو ماليد. اگر اين كار مداوم انجام شود، معمولا بعد از 6 ماه مشكل حل مي‌‌شود. البته بعد از رشد مجدد ابروها نبايد مصرف دارو قطع شود و بهتر است استفاده از ماينوكسيديل به طور منظم (هفته‌اي 2 تا 3 بار) ادامه داشته باشد.

آيا عامل ديگري هم در ريزش ابروها تاثيرگذار است؟

بيماري طاسي منطقه‌اي هم مي‌تواند باعث ريزش موي ابرو شود. اين عارضه كه ممكن است نواحي مختلف پوست را درگير كند، پوست يك منطقه به وسعت يك سكه را دچار ريزش مو مي‌كند. اگر ابروها دچار اين عارضه شوند، موهاي ابرو مي‌ريزند. ريزش سكه‌اي مو يك بيماري خودايمني است كه در آن بدن ريشه مو را به‌عنوان دشمن تلقي مي‌كند و آن را از بين مي‌برد.

راه درماني هم براي ريزش سكه‌اي موها وجود دارد؟

اين بيماري از روي علايم باليني يا با استفاده از نمونه‌برداري از ريشه مو قابل تشخيص و درمان است. معمولا موي افراد بعد از طي دوره درمان دوباره به حالت اول بازمي‌گردد.

آيا عوامل ارثي هم در كم‌مويي ابروها و ريزش آنها تاثيرگذار است؟

برخي افراد از ابتداي زندگي دچار كم‌مويي هستند كه به آن «هيپوتريكوز» گفته مي‌شود. برخي افراد نيز تحت‌تاثير عوامل ژنتيكي به‌تدريج دچار ريزش ابرو مي‌شوند. معمولا در مواردي كه ريزش ابرو وراثتي است، درمان موثري براي جلوگيري از آن وجود ندارد و درمان‌ها فقط اين روند را كند مي‌كند يا به تعويق مي‌اندازد اما ژنتيكي يا اكتسابي بودن اين مساله حتما بايد از طريق انجام آزمايش ثابت شود.
برخي متخصصان كمبود روي (زينك) يا كم‌كاري تيروييد را هم در ريزش ابروها موثر مي‌دانند.
اين نظر درست است اما هر دوي اين مشكلات در موارد حاد باعث ريزش موها و ابروها مي‌شوند. در صورت ابتلا به كم‌كاري تيروييد يا كمبود زينك، پيش از ريزش موي ابرو، علايم قطعي ديگري بروز مي‌كند كه نياز به درمان را ضروري خواهد كرد. در مورد كمبود زينك، طبق بررسي‌‌هاي انجام شده در كشور، اين اتفاق بسيار نادر است. براي احتياط به فردي كه دچار ريزش ابروهاست، توصيه مي‌شود آزمايش‌هاي مربوط به كم‌كاري تيروييد را انجام دهد.
برخي معتقدند سوءتغذيه و مواردي مثل مكمل‌‌ها و فست‌فودها باعث ايجاد اين مشكل مي‌شوند. اين تصور درست است؟
سوءتغذيه فقط در موارد بسيار شديد بر رويش يا ريزش ابروها تاثير مي‌گذارد. منابع علمي معتبري كه در آنها در مورد ارتباط مصرف فست‌فود و ريزش ابروها مطلبي باشد، وجود ندارد اما مصرف بيش از حد مكمل‌هايي مثل ويتامين A مي‌تواند روي ريزش موي سر تاثير داشته باشد.

آيا استرس هم در ريزش موي ابروها موثر است؟

استرس به تنهايي نمي‌تواند عامل ريزش مو باشد ولي مي‌تواند آن را تشديد كند يا شروع آن را جلو بيندازد. به‌طور كلي استرس بسياري از بيماري‌ها را تشديد مي‌كند يا باعث بروز آنها مي‌شود ولي در صورتي كه استعداد آن در فرد وجود داشته باشد.

 

منبع: بيتوته