سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

مناسب ترين ورزش ها بعد از حمله ي قلبي

5 چهار شنبه 4 آذر 1394
ورزش كردن با شدت مناسب براي به حداكثر رساندن مزاياي قلبي عروقي آن، ضروري است. از پزشكتان بپرسيد كه در هنگام ورزش، ضربان قلبتان بايد چه مقدار باشد.

بهبودي با يك سبك زندگي سالم و مناسب آغاز مي‌شود. در مقاله‌ي امروز، ما ليستي از تمرينات ورزشي بعد از حمله‌ي قلبي و نكات ريكاوري براي افزايش سلامت قلب را تهيه كرده‌ايم! اما قبل از آن، چند نكته‌اي كه بايد شمايي كه در چنين شرايطي هستيد مد نظر داشته باشيد را خواهيم گفت.

روتين ورزشي‌تان را گسترش دهيد

يك روال تناسب اندام سالم و بي خطر ايجاد كنيد. كارتان را با انجام ۱۰ دقيقه تمرينات گرم كردن از قبيل دوچرخه ثابت يا پياده روي سبك آغاز كنيد. بعد از گرم كردن عضلات، شدت تمرينتان را براي حداقل ۲۰ دقيقه افزايش دهيد. در نهايت، دوباره با انجام كمي پياده روي سبك بمدت حداقل ۵ دقيقه، خودتان را سرد كنيد. همانطور كه بدنتان قوي مي‌شود، مي‌توانيد روال تمريني‌تان را به ۱۰ دقيقه گرم كردن، ۳۰ دقيقه ورزش و ۵ دقيقه سرد كردن تغيير دهيد.

ضربان قلب هدفتان را بدانيد

بسيار مهم است كه براي به حداكثر رساندن مزاياي مفيد ورزش براي قلب، با شدت مناسبي ورزش كنيد. توصيه ما ‌اين است كه از پزشكتان بپرسيد ضربان قلب هدفتان چه مقدار است، و در طول تمرينتان،‌ اين ضربان قلب را دنبال كنيد. به اين ترتيب مطمئن مي‌شويد كه به ضربان قلب هدفتان مي‌رسيد و ‌اينكه قلبتان در حال بهتر شدن است.

نبضتان را چك كنيد

ورزش كردن با شدت مناسب براي به حداكثر رساندن مزاياي قلبي عروقي آن، ضروري است. از پزشكتان بپرسيد كه در هنگام ورزش، ضربان قلبتان بايد چه مقدار باشد.

بهترين ورزش‌ها براي بعد از حمله قلبي

پياده روي

پياده روي، بي‌خطرترين ورزش براي نجات يافتگان از حمله‌ي قلبي است. توصيه‌ي ما اين است كه پياده روي آرام انجام دهيد. شما بايد با حداقل ۱۰ دقيقه پياده روي آرام در روز شروع كنيد. تا زمانيكه بدنتان قوي‌تر شود، به آرامي راه برويد. هنگاميكه بدنتان قوي شد، مي‌توانيد از پزشكتان بپرسيد كه با توجه به سطح تناسب اندامتان، چه ورزش‌هاي ديگري را مي‌توانيد انجام دهيد.

تمرين قدرتي

تمرين قدرتي، يك تمرين عالي براي بعد از حمله‌ي قلبي است. شما مي‌توانيد از باندهاي كشي، دستگاههاي بدنسازي، و وزنه‌هاي آزاد، براي افزايش قدرت عضلاني، بهبود استقامت، و پرورش قلبي قوي‌تر و سالم‌تر استفاده كنيد. همچنين مي‌توانيد براي بهبود تحرك‌تان از وزنه‌هاي آزاد و باندهاي كشي نيز استفاده كنيد.

دوچرخه سواري

به شما بستگي دارد كه از يك دوچرخه‌ي واقعي استفاده كنيد يا يك دوچرخه‌ي ثابت. دوچرخه سواري، درست مانند پياده روي يك راه عالي براي افزايش ضربان قلب، قوي كردن عضلات، و تقويت پاها مي‌باشد. از آنجا كه ميزان برخورد در دوچرخه سواري صفر است، در مقايسه با آهسته دويدن يا پياده روي، با زانوها مهربان‌تر است.

شنا

شنا، يك ورزش كم برخورد ديگر است كه عضلات و قلب را سالم نگه مي‌دارد. اول به آرامي خودتان را با تمرينات كششي گرم كنيد. بعد از گرم كردن بمدت ۱۰ دقيقه، ۲۰ تا ۳۰ دقيقه شنا كنيد و سپس خودتان را سرد كنيد. البته شما بايد قبل از‌ اينكه عرض استخر را شنا كنيد، از پزشكتان اجازه بگيريد.

آهسته دويدن

آهسته دويدن، پاها را قوي و ريه‌ها و قلب را تقويت مي‌كند و ضربان قلب را نيز بالا نگه مي‌دارد. ‌اين ورزش، كالري زيادي مي‌سوزاند و در عين حال، استقامت و تحرك را بهبود مي‌بخشد. شدت تمرينتان را با توجه به توصيه‌ي پزشكتان تنظيم كنيد. اگر هنوز هم در حال وفق دادن خودتان با ورزش هستيد، زمان آهسته دويدنتان را به ۱۰ دقيقه محدود كنيد. به تدريج مي‌توانيد مدت آنرا به ۲۰ تا ۳۰ دققيه افزايش دهيد تا زمانيكه كاملا بهبود يابيد.

 

منبع: مجله اينترنتي تناسب اندام