سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

مصرف ميوه براي ريه مفيد است

5 دوشنبه 15 شهريور 1395
مصرف ميوه از ابتلاي ريه به بسياري از بيماري‌ها پيشگيري مي‌كند .بررسي‌هاي پژوهشگران نشان داده مصرف ميوه‌ها مانند پرتقال، نارنگي و انبه مي‌تواند از ريه در برابر سرطان محافظت كند.

مصرف ميوه از ابتلاي ريه به بسياري از بيماري‌ها پيشگيري مي‌كند.

ميوه‌ها، حاوي تركيباتي هستند كه سبب از بين رفتن راديكال‌هاي‌ آزاد شده و مانع از مرگ سلول مي‌شوند و در عين حال مي‌توانند آسيبي كه در اثر مصرف سيگار به سلول‌ها وارد مي‌شود را جبران كنند.

پيش از اين نيز تحقيقات پژوهشگران نشان داده افراد سيگاري اگر مقادير زيادي از مواد شيميايي موسوم به فلاونوئيدها را مصرف كنند كمتر با خطر ابتلا به سرطان ريه مواجه خواهند بود.

فلاونوئيدها ذرات گياهي محلول در آب بوده كه داراي خواص آنتي اكسيدان و ضد‌التهابي هستند. فلاونوئيدها با جلوگيري از شكل‌گيري رگ‌هاي خوني كه باعث رشد تومورها مي‌شوند، از بدن در برابر بروز سرطان ريه محافظت مي‌كنند.

تومورهاي سرطاني رگ‌هاي خوني را توليد مي‌كنند تا بتوانند با كمك آن‌ها رشد كرده و گسترش پيدا كنند. فلاونوئيدها نيز رشد سلول‌هاي سرطاني را متوقف كرده و امكان مرگ سلولي برنامه ريزي شده و طبيعي را در بدن فراهم مي‌نمايند. گفتني است كه هر دوي اين ويژگي‌ها مانع از آسيب رسيدن به بافتها مي‌شوند.

در ضمن مصرف ميوه‌ به هضم غذا، سلامت پوستو مفاصل نيز كمك مي‌كند.

متخصصان تغذيه توصيه مي‌كنند در عين حال كه مصرف ميوه و سبزيجات را افزايش مي‌دهيد سعي كنيد مصرف غلات تصفيه‌شده، گوشت قرمز و دسرهاي پركالري و پرچرب را كاهش داده تا از ريه‌اي سالم برخوردار شويد.

 

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:221