سالم باشیم

تغذیه و رژیم

خانه/تغذیه و رژیم

مصرف دارويي گياه ريواس

5 چهار شنبه 17 شهريور 1395
ريواس گياهي است كه بصورت طبيعي و ديمي رشد مي‌كند و در مناطقي كه گل لاله وجود دارد اين گياه نيز رشد مي‌كند

ريواس گياهي است كه بصورت طبيعي و ديمي رشد مي‌كند و در مناطقي كه گل لاله وجود دارد اين گياه نيز رشد مي‌كند. بيشتر در مناطق كوهپايه و سردسير رشد مي‌كند و به آبياري نياز ندارد. فصل برداشت ريواس در بيشتر مناطق ايران فروردين ماه است.

ريواس هم مصرف دارويي دارد و هم مصرف خوراكي به عنوان سبزي و هم هيزم است و هم خوراك دام. مصرف دارويي آن شربتي است كه از ساقه ريواس در فصل اول رشد ان تهيه مي‌شودريواس داراي برخي عناصر مانند پتاسيم - كلسيم است و از نظر ويتامينها نيز تا حدودي غني است.

ريواس داراي ويتامين ها و مواد معدني گوناگوني است. براي تمامي اعضاي بدن، ماده غذايي بسيار ممتازي شمرده مي شود و اثر شگفت انگيز و معجزه آسايي دارد. قابض است و براي تقويت معده و كبد مفيد مي باشد. خوردن ريواس براي بيماران تب دار و بي اشتها مفيد بوده و يرقان، وسواس سستي را درمان مي نمايد. در اين گونه موارد مي توان 100 گرم از آب ريواس يا رب ريواس را ميل كرد. صفرا و دل به هم خوردگي را رفع مي كند و براي حصبه و اسهال گرم صفراوي مفيد بوده و دافع كرم است.

ريواس را براي تهيه ي خورش، كمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار مي دهند. مفيدترن طريقه مصرف آن، مصرف آب ريواس همراه با آب هويچ، كرفس، خيار و سيب مي باشد كه يك سوم آب ريواس و دوسوم بقيه مواد است.

ريواس به عنوان فعال كننده ي عملكرد دستگاه گوارش، ناقل نمك هاي صفراوي از كبد، به تنظيم جذب چربي از روده كمك مي كند.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب ماسك هاي زيبايي پوست_ صورت _ مو/ كاظم كياني/ ناشر: زرقلم/ ص: 65