سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

مشكلاتي در مورد مو كه نبايد نگرانش باشيد

5 شنبه 23 آبان 1394
بعضي عوامل و داروها همان‌طور كه بر جسم شما اثر مي‌گذارند، بر موي شما نيز موثرند. به همين سادگي. منظورم تأثير سلامت يا عدم سلامت روان بر بهداشت مو است.

بعضي عوامل و داروها همان‌طور كه بر جسم شما اثر مي‌گذارند، بر موي شما نيز موثرند. به همين سادگي. منظورم تاثير سلامت يا عدم سلامت روان بر بهداشت مو است؛ لابد ديده‌ايد كه برخي خانم‌ها دچار نازك‌شدگي موهاي كل سر و در بيشتر موارد ناحيه تاج سر مي‌شوند...

ريزش موها در خانم‌ها كندتر از مردان است و برخلاف تصور عموم، بلندي مو و شامپو كردن آن باعث ريزشش نمي‌شود. به‌راحتي هم با ماينوكسيديل مي‌توان به رويش موها و جلوگيري از نازك شدن آنها كمك كرد. علت 90 درصد ريزش موي مردانه ژن است و اين ژن بيشتر از اقوام مادري به ارث مي‌رسد تا فاميل پدري (به موهاي پدربزرگ مادري خود نگاهي بيندازيد). نبايد زياد نگران ريزش مو بود زيرا ريزش بيش از 100 تار مو يا بيشتر در روز طبيعي است و زنگ خطري براي طاسي نيست. معمولا حدود 2 ماه بعد از وارد شدن شوك‌هايي مانند جراحي، زايمان، مصرف بعضي داروها، رژيم غذايي سخت، استرس شديد و مشكلات تيروييد، تقريبا شاهد ريزش و نازك شدن مو خواهيد بود كه اين حالت را تلوژن افلوويوم مي‌گوييم و در بيشتر موارد هم بدون هيچ مداخله‌اي، موها دوباره خواهند روييد.

از سوي ديگر، سفيدشدن زودرس موها ژنتيكي است و همه مي‌دانند كه داشتن موهاي خاكستري هميشه ناشي از پيري نيست حتي اين تغيير رنگ مو، نشانه اختلال در سلامت هم محسوب نمي‌شود هر چند در بيماري كم‌خوني،‌ مشكلات تيروييدي، كمبود ويتامين B12 و برص نيز سفيد شدن زودرس موها ممكن است رخ ‌دهد اما مي‌توان بدون هياهو و ناراحتي براي رد احتمال ابتلا به اين بيماري‌ها، بررسي‌هاي لازم را انجام داد. مورد سوم، ريزش موي سكه‌اي يا آلوپسي آره‌آتا است كه مردم در مورد‌ آن حساسيت زيادي دارند. در اين بيماري، سيستم ايمني بدن به اشتباه به فوليكول مو حمله‌ور مي‌شود و باعث ريزش ناگهاني مو خواهد شد. ريزش موي سكه‌اي بيماري خطرناك و عفوني‌اي نيست ولي بروز آن روي روان فرد اثر مي‌گذارد اما خودبه‌خود بهبود پيدا مي‌كند ولي متاسفانه امكان عود نيز وجود دارد.

شوره سر نيز نه يك مشكل عفوني است و نه مساله‌اي حاد، فقط كافي است با آرامش از حساسيتتان بكاهيد و براي كاهش سلول‌هاي مرده پوست، روزانه از يك شامپوي ضدشوره استفاده كنيد چون مشكلات رواني و استرس درمان شوره سر را طولاني مي‌كند.

 

منبع: بيتوته