سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

مشكلات مردانه ديابت

5 يکشنبه 17 آبان 1394
شايد اگر مبتلا به ديابت هستيد يا همسرتان چنين مشكلي دارد اين سوال ذهنتان را آشفته كند كه «ديابت ناتواني جنسي مي آورد يا نه؟» جواب اين سوال مثبت است؛ اما نه هميشه!

شايد اگر مبتلا به ديابت هستيد يا همسرتان چنين مشكلي دارد اين سوال ذهنتان را آشفته كند كه «ديابت ناتواني جنسي مي آورد يا نه؟» جواب اين سوال مثبت است؛ اما نه هميشه!

عوارض ثانويه ديابت بر قلب و عروق، خون رساني به آلت تناسلي را ضعيف و اين مساله، نعوظ را دچار مشكل مي كند. شايد زن با اين مساله كنار بيايد و در لذت او اختلالي ايجاد نكند ولي اين مساله در مردان باعث بازگشت اسپرم به سمت بيضه ها خواهد شد.

البته مبتلايان به ديابت مي توانند روابط زناشويي خود را داشته باشند اما رعايت برخي مسايل لازم است. مثلا لازم است قبل از آغاز رابطه به كمك قندهاي نيمه ساده مثل بيسكويت يا يك تكه نان، ذخاير قند خود را شارژ كنند. ضمنا بهتر است مبتلايان از كاندوم استفاده كنند تا از انتقال عفونت هاي جنسي پيشگيري شود. مبتلاياني كه از پمپ هاي انسولين استفاده مي كنند نيز مي توانند حين رابطه آن را از خود جدا كنند. در صورتي كه خانمي متوجه بروز مشكل جنسي شد، بايد سريعا به متخصص زنان مراجعه كند. پزشك با تجويز ژل هاي واژني نه تنها مانع از خشكي واژن و دردناكي مقاربت مي شود بلكه از بروز عفونت هاي قارچي نيز پيشگيري مي كند اما مردان لازم است حتي قبل از بروز مشكل با پزشك خود مشورت كنند. هر نوع درمان جنسي با توجه به مشكلات هورموني، عصبي، رواني، قلبي عروقي و پروستاتي فرد بايد سنجيده و تجويز شود. بعد از آنكه پزشك فرد را از همه جوانب، مورد بررسي قرار داد، ممكن است مصرف داروهايي نظير وياگرا يا لويترا يا سياليس را تجويز كند كه به نعوظ سريع تر كمك مي كنند.

مكمل هاي آندروژنيك يا همان هورمون هاي مردانه نيز در شرايطي كه فرد دچار نارسايي بيضوي باشد كاربرد دارد. تزريق بعضي داروها به آلت تناسلي نيز در شرايطي كه مشكل مربوط به اعصاب باشد، مناسب است. ضمنا بسياري از مشكلات رواني نيز مي توانند عامل كاهش ميل جنسي ديابتي ها باشند. بسياري از داروهاي خوراكي مي توانند اين حالت ها را از بين ببرند و لذت جنسي را به فرد بازگردانند اما به هر حال نبايد مشكلات رواني را كوچك يا بي اهميت شمرد.

افسردگي وابسته به ديابت يا جدا از آن مي تواند باعث مشكلات نعوظي شود و بر ساير درمان هاي دارويي نيز تاثير منفي بگذارد. مراجعه به پزشك متخصص غدد در كنار متخصص بيماري هاي جنسي و روان پزشك و دريافت مجموعه اي از درمان ها در بهبود مشكلات بسيار موثر خواهد بود. ورزش نيز بر روابط زناشويي در مبتلايان به ديابت تاثير مثبت مي گذارد. مرداني كه ورزش مي كنند و تناسب اندام بهتري دارند از نظر جنسي در رتبه بالاتري قرار دارند. در صورتي كه مبتلا به ديابت هستيد و تحت درمان قرار داريد، بهتر است همسرتان را از اين موضوع مطلع كنيد چون در اين صورت همراهي داريد كه مي تواند در صورت فراموشي مصرف دارو را به شما يادآوري كند.

 

منبع: بيتوته