سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

مشكلات زنان در دوران بارداري

5 چهار شنبه 6 مرداد 1395
در صورتي كه دچار سردرد يا اختلالات ديد هستيد، و يا صورت و دست هاي شما شروع به تورم كرده است ممكن است دچار مسموييت آبستني يا پره اكلامپسي شده باشيد.

علائم خطر در بارداري:

1. خونريزي: چنانچه زني در دوران آبستني شروع به خونريزي كند حتي اگر مقدار كمي هم باشد علامت خطرناكي است زيرا كه احتمالا دچار سقط جنين ( از دست دادن جنين) شده است. زن بايد به آرامي دراز بكشيد و به دنبال بهداشتار بفرستد. خونريز در ماه هاي اخر آبستني (بعد از 6ماهگي) ممكن است نشانه اين باشد كه جفت دهانه رحم را مسدود كرده است.

2. كم خوني شديد:

زن ضعيف، خسته، رنگ پريده است و پوستي شفاف دارد. در صورتي كه درمان نشود، ممكن است به علت از دست رفتن خون در هنگام زايمان بميرد. چنانچه كم خوني شديد باشد رژيم غذايي مناسب براي درمان فوري كافي نيست. به بهداشتيار مراجعه كنيد و قرص يا آمپول املاح آهن را مصرف كنيد. در صورت امكان، زايمان بايد در بيمارستان صورت بگيرد چون ممكن است به تزريق خون اضافي نياز پيدا شود.

3. تورم پا:

دست ها و صورت همراه با سردرد، سرگيجه و گاهي اوقات تار شدن ديد چشم، علائم پيدايش پره اكلامپسي است. افزايش ناگهاني وزن، فشارخوني بالا و مقدار زياد پروتئين ادرار ار علائم مهم ديگر هستند. در چنين مواردي به ماما يا بهداشتيار مراجعه كنيد تا اين تغييرات را اندازه گيري كند.

در طي 3ماه آخر بارداري:

در صورتي كه دچار سردرد يا اختلالات ديد هستيد، و يا صورت و دست هاي شما شروع به تورم كرده است ممكن است دچار مسموييت آبستني يا پره اكلامپسي شده باشيد.

چنانچه پاهاي شما متورم مي شوند احتمالا موضوع مهمي نيست ولي بايد متوجه ساير علايم مسموميت آبستني باشيد.

نمك كم مصرف كنيد و يا اصلا مصرف نكنيد.

به پزشك مراجعه كنيد.

براي پيشگيري از مسموميت آبستني (پره اكلامپسي) : غذاهاي مقوي بخوريد تا پروتئين كافي به بدنتان برسد و نمك كم مصرف كنيد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص:337