سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

مشكلات آزار دهنده ناخن و روش درمان آن ها

5 چهار شنبه 15 مهر 1394
مشكلات متفاوتي كه براي ناخن به وجود مي‌آيد مي‌تواند دلايلي داشته باشد كه اصلاً فكرش را هم نمي‌كنيم اما هرچه باشد حتماً راه‌حلي براي آن وجود دارد.

مشكلات متفاوتي كه براي ناخن به وجود مي‌آيد مي‌تواند دلايلي داشته باشد كه اصلاً فكرش را هم نمي‌كنيم اما هرچه باشد حتماً راه‌حلي براي آن وجود دارد.

اگر ناخن قوي ولي لايه‌لايه داريد:

اين مسئله يكي از شايع‌ترين مشكلات ناخن است كه در آن شما مي‌توانيد سطوح مختلف ناخن خود را مشاهده كنيد. بيشتر مردم با مشاهده اين مشكل به داروهايي روي مي‌آورند كه مخصوص قوي‌تر كردن ناخن است اما نمي‌دانند كه اين كار ممكن است مشكل را بدتر بكند. شايد ناخن‌هاي شما محكم و قوي باشند اما به‌اندازه كافي رطوبت به آن‌ها نرسد. پس بايد از محصولاتي استفاده كنيد كه سطح ناخن‌ها را مرطوب كنند و مواد مقوي كه نياز دارند را نيز به آن‌ها برسانند.

اگر ناخن ضعيف، نرم و لايه‌لايه داريد:

در اين حالت هم مثل مشكل قبل ظاهر ناخن لايه‌لايه مي‌شود اما ضعيف شدن آن‌ها معمولاً بعد از برداشتن ناخن‌هاي كاشته شده ژله‌اي يا مصنوعي اتفاق مي‌افتد. در اين صورت شما حتماً به يك قوي كننده ناخن احتياج داريد اما دقت كنيد كه بيش از هفته‌اي يك يا دو بار از آن استفاده نكنيد چون با مصرف بيش‌ از اندازه مشكلات ديگري هم به وجود مي‌آوريد.

اگر ناخن‌هايتان رشد نمي‌كنند:

در صورتي‌ كه ناخن‌هايتان بلند نمي‌شوند ممكن است در انگشتان شما گردش خون به‌ خوبي صورت نگيرد. اگر دست‌هايتان هميشه سرد است، ناخنتان هم زود بلند نمي‌شود. براي تسريع رشد ناخن مي‌توانيد روزانه از روغن‌هايي استفاده كنيد كه حاوي پروتئين و ويتامين هستند. آن را روي دست و ريشه ناخن‌ها ماساژ بدهيد زيرا با اين كار هم مواد مقوي را به ناخن مي‌رسانيد و هم گردش خون را بالا مي‌بريد كه باعث رشد سريع‌تر ناخن مي‌شود.

اگر ناخن‌هاي زرد يا بي‌رنگ داريد:

تغيير رنگ طبيعي ناخن مي‌تواند چند علت داشته باشد شامل: سيگار كشيدن، بيماري يا عدم استفاده از لاك پايه زير لاك‌هاي پررنگ.

براي روشن و شفاف كردن رنگ ناخن‌ها يك اسكراب خانگي درست كنيد. آب‌ليمو را با شكر يا روغن‌زيتون مخلوط‌ كنيد و به دست‌هايتان بماليد. اين كار كمك مي‌كند كه سفيدي ناخن‌ها سفيدتر و قسمت صورتي آن‌ها صورتي‌تر شوند درحالي‌كه زردي آن‌ها نيز از بين مي‌رود.

اگر ناخن‌ها به‌آساني مي‌شكنند يا لب پر مي‌شوند:

معمولاً ناخن‌هايي زودتر مي‌شكنند كه خيلي سفت و خشك هستند. باز هم اشتباهي كه بين مردم رواج دارد اين است كه براي حل اين مشكل از تقويت‌كننده‌ها و محصولات استحكام‌بخش استفاده مي‌كنند درحالي‌كه اين كار باعث مي‌شود ناخن‌ها زودتر و بيشتر بشكنند. در اين صورت بهتر است از محصولاتي استفاده كنيد كه علاوه بر تقويت كردن، مقداري انعطاف‌پذيري و نرمي به ناخن‌ها بدهند.

 

منبع: سلامت نيوز