سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

مزاياي ورزش در طول دوران بارداري

5 دوشنبه 30 آذر 1394
ورزش كردن به ما كمك مي‌كند تا سالم بمانيم و تناسب اندام داشته باشيم. براي هر سن و سالي و براي هر شرايط بدني ورزش‌هاي خاصي وجود دارد. ورزش در طول دوران بارداري نيز نقش خيلي مهمي دارد.

ورزش در طول بارداري

ورزش كردن به ما كمك مي‌كند تا سالم بمانيم و تناسب اندام داشته باشيم. براي هر سن و سالي و براي هر شرايط بدني ورزش‌هاي خاصي وجود دارد. ورزش در طول دوران بارداري نيز نقش خيلي مهمي دارد. خيلي از خانم‌ها فكر مي‌كنند كه ورزش در حين بارداري ممكن است براي فرزندشان خطر آفرين باشد. از آنجايي كه هيچ شرايط پزشكي ويژه اي وجود ندارد كه نيازمند پرهيز از ورزش كردن باشد، پس ورزش كاملاً امن است. گذشته از اين، خيلي مهم است كه خانم‌ها در طول دوران بارداري‌شان ورزش كنند.

مزاياي ورزش در طول دوران بارداري

با ورزش مناسب، مي‌توان از خيلي مشكلات متداول در دوران بارداري همچون يبوست، خستگي و كمردرد دوري كرد. ورزش به تقويت ماهيچه‌هاي بطني شما در دوران بارداري تان كمك خواهد كرد. تحمل پذيري شما را افزايش خواهد داد و بدن شما را براي درد زايمان آماده خواهد كرد. ورزش صحيح كمك خواهد كرد تا تنفستان را براي مبارزه با درد هنگام زايمان بهبود ببخشيد.

بدن خيلي از خانم‌ها پس از بدنيا آوردن نوزادشان، از شكل مي‌افتد. ورزش ملايم در طول بارداري، به شما كمك خواهد كرد تا پس از زايمان دوباره تناسب اندام و شكل و شمايل اصلي تان را پيدا كنيد.

يوگا و پيلاتس در حين بارداري براي عضلات شكم و لگن مفيد است.

ورزش هاي مناسب براي خانم‌هاي باردار

ورزش‌هاي ملايم بهترين انتخاب براي خانم‌هاي باردار است. حتي اگر پيش از بارداريتان ورزش‌هاي سنگين و شديدي انجام مي‌داديد، بهتر است در حين بارداري برنامه‌ي ورزشيتان را سبك كنيد و آن را ساده بگيريد. پياده روي مناسب‌ترين ورزشي است كه مي‌توانيد آنرا در هنگام بارداري انجام دهيد. براي قلبتان خوب است، و گوارشتان را بهبود مي‌بخشد. عضلات پا و لگنتان را قوي مي‌كند تا به تحمل خستگي ناشي از افزايش وزنتان كمك كند.

يوگا و پيلاتس در حين بارداري نيز براي عضلات شكم و لگني شما خيلي خوبند. استرس نداشتن براي رشد صحيح فرزندتان خيلي حياتي است. يوگا به همراه مديتيشن بدن شما را آرامش مي‌دهد. مي‌توانيد در كلاس‌هاي ايروبيك هم كه مخصوص خانم‌هاي باردار است ثبت نام نماييد. ايروبيك سطح انرژي شما را افزايش مي‌دهد. زماني كه با گروهي همنشين باشيد ذهنتان هم آرام و سرخوش خواهد بود. 

همانطور كه ورزش كردن در طول بارداري مفيد است، به همان اندازه انتخاب ورزش صحيح هم اهميت ويژه اي دارد. شرايط بدني هر مادري با ديگري متفاوت است، مخصوصاً در هنگام بارداري. برخي از خانم‌ها ممكن است هنگام بارداريشان در شرايطي به سر ببرند كه نيازمند استراحت مطلق باشند. پس با پزشكتان در اين رابطه گفتگو كنيد تا بدانيد كه چه ورزش‌هايي براي نوع بدن و شرايط فيزيكيتان مناسب است.

 

منبع: بيتوته