سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

مزاياي شير مادر و مراقبت هاي دوران شيردهي

5 دوشنبه 16 فروردين 1395
شير مادر كاملا با نيازهاي غدايي نوزاد هماهنگ است و از آنجا كه سرشار از عناصر ضروري بدن است، محافظ كودك از بيماري هاي عفوني و عوامل حساسيت زا مي باشد

مزاياي تغذيه نوزاد با شير مادر

شير مادر كاملا با نيازهاي غدايي نوزاد هماهنگ است و از آنجا كه سرشار از عناصر ضروري بدن است، محافظ كودك از بيماري هاي عفوني و عوامل حساسيت زا مي باشد. تاكنون هيچ موردي از حساسيت نوزاد نسبت به شير مادر مشاهده نشده است. هضم شير مادر براي نوزاد بسيار راحت و درجه گرماي آن نيز مناسب و مطابق با گرماي بدن اوست. اين موهبت الهي عاري از هر نوع ميكروب و كاملا استريل است. نكته مهم ديگر اين است كه شيردهي، منشا سلامتي مادر است. درواقع شيردهي، باعث ترشح اكسي توسين مي شود كه اين موضوع تاثير در بازگشت رحم به شكل اوليه خود دارد. شيردهي مادران، ارتباطي به اندازه پستان ندارد، بلكه ترشح هرمون پرولاكتين در اثر مكيدن بيشتر پستان توسط شيرخوار، توليد شير را بيشتر مي كند.

 

مراقبت هاي دوران شيردهي

كشيدن سيگار در دوران شيردهي اكيدا ممنوع است. اين عادت ناپسند ضررهاي جبران ناپذيري براي بدن داشته و بايد آن را قبل از بارداري ترك كنيد.

در دوران شيردهي نبايد هيچ دارويي را بدون مشورت با پزشك مصرف كنيد، حتي مصرف بسياري داروهاي گياهي هم در اين دوران ممنوع است.

لازم نيست به محض ابتلا به هر گونه بيماري فورا شيردهي را قطع كنيد، زيرا موارد منع شيردهي بسيار كم هستند و تنها در مورد بيماري هاي مهم و خطرناكي مثل ايدز، سرطان سينه، تبخال و هپاتيت بايد شيردهي قطع شود.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب گنجينه سبز درمان 1/ مهندس ميترا قاسمي/ ناشر: مرنديز/ ص 126