سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

مراقبت و نگهداري انواع موهاي فر

5 شنبه 30 آبان 1394
هيچ چيز زيباتر از موي فنري و كاملا فر كه مانند آبشار از پشت آويزان است يا اطراف صورت قرار دارد نمي‌باشد! اما نگهداري از موهاي فر به زحمت و كار زيادي نياز دارد.

هيچ چيز زيباتر از موي فنري و كاملا فر كه مانند آبشار از پشت آويزان است يا اطراف صورت قرار دارد نمي‌باشد! اما نگهداري از موهاي فر به زحمت و كار زيادي نياز دارد. اگر آن را بيش از حد برس بكشيد، غير قابل كنترل، گره خورده و آشفته مي‌شود. اگر بيش از حد از محصولات آرايش مو استفاده كنيد، كم حجم شده و چرب و ژوليده مي‌شود. انواع مختلفي از موي فر وجود دارد. قبل از آنكه از موهاي فرتان مراقبت كنيد، بايد بدانيد كه مويتان، چه نوع بافتي دارد.

انواع موي فر

فرهاي شل يا مواج
آيا موهاي شما داري موج‌هاي نه چندان مشخص با حدود ۵ سانت عرض است؟ اگر بافت موي شما نرم، و با فرهاي نه چندان مشخص و بلند است، شما مويي مواج داريد. از آنجا كه موي مواج روي سر مي‌خوابد، شما بايد به آن حجم دهيد. مي‌توانيد براي افزودن حجم در هنگام آرايش موهايتان، از يك ژل سبك يا موس استفاده كنيد.

فرهاي متوسط
آيا موي شما فرهاي محكم‌تر اما نسبتا عريضي دارد؟ اگر فرهايتان به وضوح ديده مي‌شوند و مقدار زيادي حجم و حالت ارتجاعي دارند، يعني موي شما فر متوسط است. در هنگام آرايش اين بافت مو، بايد وز مو را به حداقل برسانيد. موهايتان را برس نكشيد. در عوض، با استفاده از انگشتانتان محصول موي مورد نظر را بكار ببريد. از يك شامپوي مرطوب كننده و پس از آن، از يك نرم كننده‌ي رطوبت رسان استفاده كنيد. و در آخر براي داشتن فرهاي براق و مشخص، از يك محصول ضد وز مو استفاده كنيد.

فرهاي محكم يا موي گره خورده (فرفري)
اين نوع مو بين زنان و مردان آفريقايي آمريكايي بسيار رايج است. اين فرها بسيار محكم مي‌باشند. تارهاي مو نازك، شكننده و مستعد آسيب هستند. از آنجا كه فرهاي محكم، مستعد خشكي هستند، موها را بيش از حد نشوييد. در عوض از مقدار زيادي نرم كننده استفاده كنيد. سپس براي حداكثر رطوبت رساني، هفته‌اي يكبار از ماسك مو استفاده كنيد.

موهاي فر را با بي احتياطي و بي توجهي برس نكشيد.

چطور از موي فر مراقبت كنيد

استفاده از ابزارهاي حرارتي را به حداقل برسانيد
گرما مي‌تواند به موهاي شما آسيب برساند. مي‌تواند آنها را شكننده، خشك و زبر كند. سشوار كشيدن يا اتو كشيدن مو مي‌تواند جهت رويش طبيعي فرهاي شما را بر هم بزند و منجر به پديدار شدن وز، خشكي موها و غير قابل كنترل شدنشان شود. شما مي‌توانيد از ابزارهاي حرارتي مو استفاده كنيد، اما نه هميشه. موهاي براق و صاف را براي مناسبت‌هاي خاص كنار بگذاريد و قبل از استفاده از يك ابزار حرارتي، مو را كاملا آماده كنيد. براي جلوگيري از خشكي يا آسيب، از محصولات محافظ مو استفاده كنيد.

نرم كردن عميق
نرم كردن عميق موها بطور منظم براي تمام انواع موهاي فر مفيد خواهد بود. از يك نرم كننده‌ي غليظ و رطوبت رسان روي طول موها استفاده كنيد. به انتهاي موها بيشتر توجه كنيد. سپس يك كلاه دوش تهيه كنيد و سرتان را بپوشانيد. به موها حداقل ۲۰ دقيقه زمان دهيد تا تمام رطوبت را جذب كنند و سپس موها را با آب ولرم (نه گرم) بشوييد. آب گرم مي‌تواند به فوليكول‌هاي موي شما آسيب برساند يا آنها را ضعيف كند.

گره موها را به درستي باز كنيد
موهاي فر را با بي احتياطي و بي توجهي برس نكشيد. برس كشيدن بيش از حد مي‌تواند موهاي شما را وزدار كند. ما توصيه مي‌كنيم كه از يك شانه‌ي دندانه درشت و يك برس پارويي نرم استفاده كنيد. وقتي موهايتان خيس هستند آنها را شانه كنيد. سپس از كرم فر كننده استفاده كنيد و اجازه دهيد موها بطور طبيعي خشك شوند.
از برس، تنها براي باز كردن گره‌هاي بزرگ استفاده كنيد. هنگاميكه مو خشك است، به آرامي برس بكشيد، تا زمانيكه تمام گره‌ها باز شوند. سپس دستانتان را خيس كنيد و با استفاده از انگشتانتان، دوباره به كرم فر كننده جان ببخشيد. براي حفظ فرها، اجازه دهيد موهايتان كاملا خشك شوند.

 

منبع: بيتوته