سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

مراقبت هاي پيش از حاملگي

5 دوشنبه 16 فروردين 1395
بسياري از زوج ها تنها بعد از اين كه متوجه بارداري خود مي شوند، به فكر تغيير رژيم غذايي و نحوه ي زندگي خود مي افتند

بسياري از زوج ها تنها بعد از اين كه متوجه بارداري خود مي شوند، به فكر تغيير رژيم غذايي و نحوه ي زندگي خود مي افتند. در بهترين حالت فرد هنگامي كه متوجه بارداري خود مي شود كه دو هفته از شروع آن مي گذرد. اگرچه در بيشتر مواقع اين زمان مي تواند دو، سه و حتي 4ماه پس از شروع بارداري باشد. به هرحال، سه ماهه ي شروع حاملگي زماني است كه جنين روند رشد خود را در تبديل شدن از يك تخمك به يك انسان كامل مي پيمايد. مهم ترين مرحله ي شكل گيري اعضا و بافت هاي عصبي طي همين سه ماهه اول صورت مي گيرد. پس از اين سه ماه جنين مررحله شكل گيري را پشت سر گزاشته و بيش تر دوران رشد و نمو را طي مي كند.

دوره 6ماهه پيش از بارداري:

در اين دوران از خوردن قرص هاي ضدحاملگي خودداري كرده و از ديگر روش هاي ضدبارداري استفاده كنيد. بيماري هاي مقاربتي مي توانند عامل ناباروري و سقط جنين شوند. اين بيماري مي تواند به ص.رت نهفته و بدون علايم ظاهري به فعاليت خود ادامه دهد.

دوره 3ماهه پيش از بارداري:

ميزان مصرفي الكل خود را به حداقل برسانيد. مسلما اين ميزان نبايد بيش از 4واحد در هفته باشد. استفاده از مكمل هاي حاوي ويتامين ها و مواد معدني را شروع كنيد.

دوره 1ماهه پيش از بارداري:

در اين دوران به طور كلي از مصرف الكل خودداري كنيد. اگر براي جلوگيري از بارداري از IUD استفاده مي كنيد، بايد آن را از بدن خارج كرده و از روش هاي ممانعتي جلوگيري از بارداري استفاده كنيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي درمان با غذا/ دكتر سوزانا اليوير/ مترجم: رقيه عليزاده/ ناشر:پيك فرهنگ/ص:328