سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

مراقبت از مو چرب و خشك

5 شنبه 14 آذر 1394
براي مراقبت از مو، اولين قدم داشتن اطلاعات كافي در مورد ساختمان و شيوه ي رشد مو است.

براي مراقبت از مو، اولين قدم داشتن اطلاعات كافي در مورد ساختمان و شيوه ي رشد مو است.

رويش موها

هرتار مو حدود نيم ميلي متر در روز رشد مي كند كه به طور متوسط رشد آن در ماه 1 تا 1.5 سانتي متر و در سال 10 تا 12 سانتي متر مي باشد.

رشد مو در زنان سريع تر از مردان است و در هنگام شب مو سريع تر از روز رشد مي كند. در مقطع سني 15 تا 30 سالگي هر چه سن شخص بالا مي رود، از رشد موهاي شما كاسته مي شود.

انوع موها( صاف يا مجعد بودن مو )

ميزان مجعد بودن مو بستگي به شكل مقطع عرضي آن دارد. هر چه اين مقطع بيضوي تر باشد مو مجعدتر و هرچه گرد تر باشد مو صاف تر مي شود. مثلا مو سياه پوستان مجعد و فر است و اين به دليل پهن و نواري بودن مقطع موهاي آن ها مي باشد. در حالي كه موي شرقي ها معمولا صاف است، زيرا مقطع عرضي موهاي آن ها گرد است.

موهاي چرب و درمان

خشك يا چرب بودن موها بستگي به ميزان چربي ترشح شده توسط غدد چربي مو دارد. اين چربي، تار و غلاف مو را چرب كرده و تا حدودي در برابر خشكي از آن محافظت مي كند و باعث درخشندگي مو مي شود.

براي درمان موهاي چرب، مهم تر از همه حذف روغن حيواني و غذاهاي چرب و سرخ شده از برنامه غذايي است و اگر چربي موها در اثر بدكاري غده ي تيروئيد و ناراحتي و فشارهاي روحي و عصبي باشد، بايد به پزشك مراجعه كرد.

موهاي خشك و درمان

اصولا موهاي خشك به راحتي مي شكنند و فاقد درخشندگي مي باشند. اگر احساس مي كنيد موهايتان زنده و براق نيستند و لطافت و انعطاف لازم را ندارند، بايد برنامه ي تازه اي تدارك ببينيد كه بيش تر داراي ويتامين هاي گروه B هستند تا موهايتان زنده شوند و جلاي بيش تري بگيرند.

براي درمان موهاي خشك استفاده از روغن هايي مانند روغن بادام تلخ، روغن نارگيل، روغن كرچك و روغن زيتون علاوه بر تقويت موها در بهبود وضعيت موهاي خشك موثر است.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب طراوت، شادابي، زيبايي پوست و مو/طيبه پيروي/ ناشر: شهيد حسين فهميده/ ص 107