سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

مبتلايان به ديابت چه رژيم غذايي در پيش گيرند؟

5 شنبه 23 آبان 1394
عوامل گسترش ديابت بسيار پيچيده است اما بخش عمده آن به عواملي مانند اضافه وزن، چاقي و كم تحركي برمي گردد.

امروزه مشكلات شايعي كه در سراسر دنيا جان بسياري را به خطر انداخته است ، مسئله ي چاقي و اضافه وزن به علاوه بيماري ها قلبي و عروقي و از همه مهم تر بيماري ديابت است. اين بيماري بيشتر در سنين بالا بروز مي دهد.

عوامل گسترش ديابت بسيار پيچيده است اما بخش عمده آن به عواملي مانند اضافه وزن، چاقي و كم تحركي برمي گردد.

در اين مطلب به رژيم غذايي ديابتي ها پرداخته شده است كه خواندن آن را به بيماران توصيه مي كنيم...

محدوديت مصرف مواد غذايي

كودكان مبتلا به ديابت دايم بايد انسولين تزريق كنند و ديابت شان تحت كنترل باشد. حساسيت در كودكان ديابتي بيشتر است زيرا كودك در سن رشد قرار دارد و نبايد محدوديت غذايي شديدي براي كودك اعمال شود.

رژيم غذايي مبتلايان به ديابت بايد براساس شرايط فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي فرد تعيين شود، بر اين اساس است كه همواره توصيه مي شود رژيم غذايي فرد ديابتي منحصر به فرد است و خود اوست كه بايد طبق شرايطي كه دارد، بهترين رژيم غذايي را تدارك ببيند، ممكن است يك كودك ديابتي فعاليت زيادي داشته باشد و كودك ديابتي ديگري فعاليت كمي داشته باشد. نوع خوراك و مقدار داروي اين ۲ كودك با هم متفاوت است.

نكته اين جاست كه يكي از اصول تغذيه درباره ديابتي ها به علت باورهاي نادرست توسط عده زيادي به فراموشي سپرده شده است. قبلا هركس ديابت داشت، گفته مي شد كه قند، برنج و نان نخورد.

در صورتي كه اگر سبد غذايي خانوار سالم باشد يك فرد سالم و ديابتي همزمان مي توانند از آن استفاده كنند.

نكته اساسي براي ديابتي ها اين است كه در عين پيش گرفتن رژيم غذايي سالم بايد به وزن خود دقت كنند. اگر اضافه وزن يا چاقي داشته باشند، بدون شك كنترل قندشان مشكل تر خواهد شد و مجبورند داروهاي بيشتري مصرف كنند. به چنين افرادي توصيه مي كنيم ۵ تا ۱۰ درصد وزنشان را كم كنند.

مقدار پروتئين، قند و چربي در رژيم غذايي ديابتي ها با افراد سالم تفاوتي نمي كند، هم يك فرد سالم و هم يك فرد ديابتي بايد ۵۵ درصد انرژي روزانه خود را از مواد قندي يا كربوهيدراتي دريافت كنند. هم چنين بايد ۱۵ درصد انرژي از مواد پروتئيني مثل گوشت و برخي حبوبات و ۲۰ تا ۲۵ درصد هم از چربي ها تامين شود.

بنابراين ميزان دريافت انرژي در هر ۲ يكي است اما در مورد مبتلايان به ديابت تاكيد روي مقدار قند يا كربوهيدرات دريافتي است و نه نوع آن. بسياري تصور مي كنند مصرف زياد كشمش ، خرما و… براي مبتلايان به ديابت مشكلي ايجاد نمي كند در صورتي كه ديابتي ها نمي توانند بيش از نياز بدن خود مواد قندي مصرف كنند و مصرف آن از هر نوع كه باشد، باعث افزايش قند خون مي شود. از اين رو توصيه ما به ديابتي ها اين است كه ميزان انرژي دريافتي خود را كنترل كنند و مراقب باشند كه دچار اضافه وزن نشوند.

از طرفي ميزان كربوهيدرات هاي دريافتي خود را تعيين كنند و بدانند كه نوع آن چندان مهم نيست و طبخ مواد غذايي، محدوديت چربي دريافتي و حذف چربي حيواني در صورت لزوم را هم مدنظر قرار دهند.

مصرف قندهاي ساده كه سوال بسياري از ديابتي هاست: قندهاي ساده در مورد افراد سالم هم توصيه مي شود كه كمتر مصرف كنند زيرا فقط انرژي دارد و فاقد ويتامين و املاح است بنابراين بهتر است به جاي كربوهيدرات ساده، كربوهيدرات هاي پيچيده در رژيم غذايي خود بگنجانند.

در مورد بسياري از مواد خوراكي نمي توان با قاطعيت درباره مصرف كردن يا مصرف نكردن آن از سوي ديابتي ها نظر داد. زيرا ممكن است يك ديابتي با خوردن خربزه دچار افزايش قند خون شود و يك ديابتي ديگر با خوردن همين ميوه دچار افزايش قند خون نشود. در چنين شرايطي ممكن است فردي به خربزه حساسيت داشته باشد و فرد ديگري نداشته باشد.

مبتلايان به ديابت با توجه به زندگي روزانه، فعاليت اجتماعي، اقتصادي و فرهنگي خود رژيم غذايي خود را تنظيم و اصلاح كنند و تحت نظر متخصص تغذيه باشند تا هم بيماري تحت كنترل باشد و هم رژيم غذايي مطابق شرايط زندگي شان باشد. هم چنين حذف ميان وعده يا وعده هاي غذايي براي كنترل ديابت كار اشتباهي است.

اگر شخص مبتلا به ديابت ميان وعده هاي كنترل شده داشته باشد، هيچ گاه دچار افت قند خون نمي شود، در صورتي كه فرد ديابتي دچار اين مشكل شد مي تواند دو حبه قند بزرگ در نصف ليوان حل كند و بنوشد و هم چنين يك كف دست نان، مقداري پنير و يك عدد گردو به فرد داده شود و تا ۱۵ دقيقه صبر كرد تا حال بيمار بهتر شود. اگر فرد بهبود نيافت، اين عمل تكرار شود و در صورت لزوم به متخصص غدد مراجعه شود.

 

منبع: دكتر سلام