سالم باشیم

ماهي سالمون با كنجد

5 يکشنبه 15 آذر 1394
ماهي سالمون با كنجد يكي از بهترين غذاهاي ضدالتهاب و حاوي اسيدهاي چرب امگا3 به مقدار فراوان است. اسيدهاي چرب ضمن كاهش التهاب، با آكنه و پسوريازيس مبارزه كرده و سبب شادي و لطافت پوست مي شوند.

مواد لازم

سركه سفيد/ يك چهارم فنجان (60 ميلي ليتر)

سويا سس/ 2 قاشق غذاخوري (30 ميلي ليتر)

قارچ اسلايس شده/ يك دوم فنجان (35 گرم)

هويج ( به صورت نازك اسلايس شده يا با رنده درشت، رنده شده)/ يك دوم فنجان (55 گرم)

پياز قرمز اسلايس شده/ يك چهارم فنجان (31 گرم)

دانه هاي كنجد/ يك دوم فنجان (75 گرم)

فيله ماهي سالمون/ نيم كيلوگرم

نمك و فلفل/ به ميزان كافي

طرز تهيه

ابتدا فر را با درجه حرارت 200 درجه سانتي گراد روشن كنيد.

سركه سفيد و يك قاشق از سوياسس را به قارچ، هويج و پياز اضافه كرده و كاملاً با هم مخلوط كنيد تا مواد آغشته به سس شوند. اين مواد را در سيني فر بريزيد.

حالا باقي مانده سوياسس و سركه سفيد را با برس روي ماهي سالمون فيله شده بماليد. نمك و فلفل بزنيد و سپس به كنجد آغشته كنيد ( كنجد را در بشقاب يا سيني ريخته و فيله ماهي را روي آن فشار دهيد، طوري كه كنجد به ماهي بچسبد و قشر نازكي از آن روي فيله ماهي قرار گيرد).

ماهي آغشته به كنجد را به آرامي روي سبزيجاتي كه قبلاً در ظرف مخصوص فر پهن كرده بوديد، قرار دهيد (طوري كه قسمت كنجدي ماهي به رو باشد) و روي ظرف را با فويل بپوشانيد (فويل را خيلي سفت و محكم نبنديد) و حدود 10 دقيقه در فر بگذاريد تا ماهي پخته شود.

پس از اين مدت فويل را از روي ظرف برداشته و گريل بالا را روشن كنيد تا ماهي سالمون كبابي شود. هنگامي كه يك طرف ماهي برشته شد، آن را برگردانيد تا طرف ديگر هم كبابي شود (حدوداً يك تا دو دقيقه)؛ سپس ماهي را داغ سرو كنيد.

آناليز تغذيه اي

هر واحد حدود 331 كالري، 18 گرم مجموع چربي، 125 گرم چربي اشباع، 33 گرم پروتئين، 10 گرم كربوهيدرات، 4 گرم فيبر و 80 ميلي گرم كلسترول مي باشد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تغذيه و چين و چروك/ اليسون تانيس/ مترجم: منيره نوري فرد/ زيرنظر: دكتر سيد ضياءالدين مظهري/ ص 183