سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

مانيكور با ناخن چه مي كند؟

5 دوشنبه 27 مهر 1394
زمانيكه شيوه هاي مختلف را براي محكم كردن ناخن بكار مي بريد ولي ناخن سفت نمي شود اين از جنس ناخن است خود ناخن بايد بطور نرمال سفت باشد و نمي توان نوع ناخن را عوض كرد

زمانيكه شيوه هاي مختلف را براي محكم كردن ناخن بكار مي بريد ولي ناخن سفت نمي شود اين از جنس ناخن است خود ناخن بايد بطور نرمال سفت باشد و نمي توان نوع ناخن را عوض كرد و به اين بستگي دارد كه انسان چه جنس ناخني داشته باشد مثلا همانطور كه نمي توان جنس مو را تغيير داد جنس ناخن هم همين طور است. 

كمبود كلسيم

حتما شما هم شنيده‌ايد به هر كسي كه ناخن‌هايش زود مي‌شكند، توصيه مي‌شود كلسيم بيشتري مصرف كند اما بهتر است كمي از اين توصيه‌هاي كليشه‌اي فاصله بگيريد و بپذيريد كه شكنندگي ناخن هميشه به دليل كمبود كلسيم نيست. با توجه به اينكه براي كمبود كلسيم علائم ناخني جزء اولين نشانه‌هاي بيماري نيست، نبايد به محض ديدن شكنندگي ناخن‌ها بدون تجويز پزشك كلسيم مصرف كنيد. 

جوش شيرين ناخن را تميز مي‌كند

برخي از خانم‌ها براي تميز و براق شدن ناخن‌هاي‌شان از محلول آب و جوش ‌شيرين استفاده مي‌كنند اما پزشكان اين روش را اصلا توصيه نمي‌كنند. اگر رنگ ناخن‌تان روشن و طبيعي نيست، علتش را پيدا كنيد. اولين علت شايع رنگ بد ناخن، تماس دست با مواد رنگي است. بعضي شغل‌ها تماس با مواد رنگي يا حتي مواد كثيف را ايجاب مي‌كنند. مانند مكانيك‌ها و آشپزها. معلوم است كه اگر دست‌تان هر روز با مواد رنگي تماس داشته باشد، رنگ ناخن تيره‌تر مي‌شود بنابراين بهترين راه‌حل اين است كه حين كار دستكش بپوشيد. 

مانيكور با ناخن چه مي‌كند؟

اولين اشتباه آرايشگر‌ها از بين بردن حفاظ ناخن است. در قسمت پايين و ريشه ناخن پوست متراكم برجسته‌اي وجود دارد كه مانع ورود ميكروب از بيرون به پوست و لايه‌هاي زيرين مي‌شود. در جريان مانيكور اين حفاظ دستكاري مي‌شود و با از بين رفتن چين ناخن، احتمال ابتلاي ناخن‌ها به عفونت بالا مي‌رود. از جمله شايع‌ترين اين عفونت‌ها، پارونيشي است. از سوي ديگر افرادي كه عادت به مانيكور دارند و مرتب اين عمل را تكرار مي‌كنند، بعد از مدتي متوجه مي‌شوند ناخن‌هاي‌شان زرد شده است. در اين حالت ناخن طبيعي‌شان زشت ديده مي‌شود و هر قدر آن را بشويند، تميز به نظر نخواهد رسيد. اقدام فوري جهت رفع مشكل اين است كه مانيكور كردن را كنار بگذارند. 

ناخن مصنوعي

كاشتن ناخن مصنوعي يكي ديگر از عوامل زمينه‌ساز ابتلا به پارونيشي است. براي كاشت ناخن كوتيكول ناخن را عقب‌تر مي‌برند و از چسب براي چسباندن ناخن استفاده مي‌كنند. يعني هم سد عبور ميكروب را از ميان برمي‌دارند هم مواد حساسيت‌زا را به قسمت‌هاي حساس پوست مي‌رسانند. گذشته از اين، آرايشگر‌ها براي اينكه چسب و مواد شيميايي لازم براي نگه داشتن ناخن مصنوعي روي ناخن اصلي كارآيي بهتري داشته باشد، صفحه ناخن را با سوهان صاف مي‌كنند و بافت‌هاي طبيعي را از بين مي‌برند. اين مسئله باعث مي‌شود به تدريج ناخن شكل اصلي‌اش را از دست بدهد و كج و معوج شود. 

به دست‌هايتان نگاه كنيد

جالب است بدانيد ناخن‌هاي دست راست زودتر از دست چپ رشد مي‌كنند. شايد علت اين باشد كه معمولا با دست راست كار مي‌كنيم و ضربه‌هاي خفيفي كه به ناخن مي‌خورد، به نوعي آن را تحريك مي‌كند و قدري سريع‌تر بلند مي‌شوند. 

چرا ناخن ها رشد نمي كند؟

اگر بيماري خاصي نداشته باشيد، ناخن‌هاي‌تان به شكل طبيعي و سالم رشد مي‌كنند و تصور رايج رشد نكردن ناخن‌ها تنها يك سوء‌تفاهم است. البته ابتلا به برخي بيماري‌ها باعث كند شدن رشد ناخن‌ها مي‌شود. براي مثال افرادي كه پركاري تيروئيد دارند، رشد ناخن‌هاي‌شان سرعت بيشتري دارد؛ افرادي كه كم كاري تيروئيد دارند، ناخن‌هاي‌شان ديرتر از حد معمول رشد مي‌كند. از سوي ديگر افرادي كه دچار سوء‌تغذيه شديد هستند، رشد ناخن‌هاي‌شان بسيار كند است و افراد مسن هم ناخن‌هاي‌شان در مقايسه با جوان‌ها كندتر رشد مي‌كند. 

پوسته پوسته كنار ناخن‌ها

پوسته‌هاي كنار ناخن، در اثر خشك شدن پوست ايجاد مي‌شوند. براي برطرف كردن اين حالت كافي است دست را روزانه چند نوبت با كرم‌هاي آب‌رسان و مرطوب‌كننده چرب كنيد. حواس‌تان باشد اطراف ناخن را هم حتما چرب كنيد. وازلين و گليسيرين جزء موادي هستند كه براي چرب كردن دست توصيه مي‌شوند. همچنين براي شستن دست‌هاي‌تان مي‌توانيد از شوينده‌هاي غير صابوني با PH پايين استفاده كنيد چون كمتر پوست را خشك مي‌كنند. 

شكل عجيب ناخن‌ها

رنگ‌پريدگي شديد ناخن، از فقر آهن ناشي مي‌شود. بيماري‌هاي پوستي مانند لينكن پلان هم از جمله مواردي است كه در ناخن علائمي ‌را نشان مي‌دهد. علاوه بر اينها بيماري‌هاي كليوي و كبدي هم مي‌توانند رنگ و شكل ناخن را تغيير دهند. اگر ناخن سياه شد، نبايد نسبت به آن بي‌تفاوت بود و بايد فورا به پزشك متخصص مراجعه كرد چون احتمال دارد رنگ سياه اطراف و زير ناخن به نوعي سرطان پوستي به اسم ملانون مربوط شود و البته اين تنها احتمال است!

 

منبع: آنلاين سلامت