سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

ماموگرافي و مراحل انجام آن

5 سه شنبه 1 تير 1395
سرطان سينه دومين علت عمده مرگ و مير ناشي از سرطان در زنان است. خبر خوش آن است كه سرطان سينه اگر به موقع تشخيص داده شود اغلب قابل درمان مي باشد.

سرطان سينه دومين علت عمده مرگ و مير ناشي از سرطان در زنان است. خبر خوش آن است كه سرطان سينه اگر به موقع تشخيص داده شود اغلب قابل درمان مي باشد. سه روش براي تشخيص به موقع وجود دارد:

- ماموگرافي

- آزمايش هاي باليني

- خودآزمايي سينه

يكي از مهم ترين عوامل خطر ابتلا به سرطان سينه سن است. پس از 50 سالگي خطر ابتلا به سرطان سينه به طور چشم گيري افزايش مي يابد. زنان زير 50 سال كمتر در معرض اين خطر هستند. با اين وجود، اگر مادر يا خواهر شما پيش از يائسگي به سرطان سينه مبتلا شده باشد با پزشكتان صحبت كنيد تا ماموگرافي و ساير آزمايش ها را پيش از 40سالگي آغاز نماييد.

 

ماموگرافي:

ماموگرافي، عكسبرداري از سينه با اشعه ايكس است كه غده هاي بسيار كوچك سينه را كه با آزمايش هاي باليني يا خودآزمايي سينه قابل تشخيص نيستند، آشكار مي سازد.

ماموگرافي خطر مرگ ناشي از سرطان در زنان زير 50سال را نيز كاهش مي دهد، اما تعداد كل پيشگيري از مرگ و مير اندك است زيرا سرطان سينه در زنان زير 50سال نادر است.

ماموگرافي سالانه براي هر زني كه يكي از سينه هايش مبتلا به سرطان بوده توصيه مي شود. اگر يكي از بستگان مؤنث شما پيش از يائسگي به سرطان سينه مبتلا شده باشد، با پزشكتان در مورد زمان و تعداد دفعات انجام ماموگرافي صحبت كنيد.

آمادگي براي انجام ماموگرافي:

ماموگرافي را 1 تا2 هفته پس از عادت ماهانه انجام دهيد.

دئودورانت، عطر، پودر يا لوسيون مصرف نكنيد زيرا بر كيفيت اشعه ايكس تاثير مي گذارد.

لباسهايي بپوشيد كه بتوانيد به آساني از كمر به بالا لخت كنيد.

اگر قبلا در جايي ديگر ماموگرافي انجام داده ايد جواب آن را همراه داشته باشيد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب راهنماي بهداشت خانواده/ دونالد كمپر/ مترجم: معصومه صابرمقدم/ ناشر: اطلاعات/ ص372