سالم باشیم

سلامت مو

خانه/سلامت مو

لوسيون هاي مخصوص مو

5 چهار شنبه 14 مرداد 1394
لوسيون ها مايعات دارويي هستند كه معمولا از آب و به ندرت از آب الكل دار همراه با مواد دارويي تهيه مي شوند.

لوسيون ها مايعات دارويي هستند كه معمولا از آب و به ندرت از آب الكل دار همراه با مواد دارويي تهيه مي شوند. مواد دارويي لوسيون ها ممكن است حالت محلول و يا معلق در مايع داشته باشد.

لوسيون تقويت موي سر

تركيب: سرشاخه برگدار و گلدار گزنه 1 قاشق غذاخوري، برگ ژابواندري (از تيره نارنج) 1 قاشق غذا خوري، گل هميشه بهار 1 قاشق غذا خوري، سرشاخه آرتيميسا 1 قاشق غذا خوري، سرشاخه گلدار اكليل الجبل 1 قاشق غذا خوري، بولاغ اوتي 1 قاشق غذا خوري، آب 1 ليتر

طرز استفاده: براي تهيه اين لوسيون مواد مذكور را در آب جوش وارد كرده، به حال خود مي گذارند تا دم بكشد. سپس صاف نموده و آن را هر روز به موهاي سر مي مالند، به طوري كه پوست سر به آن آغشته شود. در اين هنگام، پوست سر را به ملايمت با انگشتان دست ماساژ مي دهند.

لوسيون ضد شوره سر

تركيب: سرشاخه جوان گزنه تازه 50 گرم، سرشاخه گلدار لاوند 25 گرم، آب 250 ميلي ليتر

طرز استفاده: براي تهيه اين لوسيون، سرشاخه گزنه و لاوند را در آب وارد كرده به ملايمت به مدت 20 دقيقه مي جوشانند. بعد آن را از گرما دور كرده و به حال خود مي گذارند تا سرد شود. سپس آن را صاف كرده و در يك ظرف دهانه دار، وارد مي نمايند و در محل مناسب كه گرماي كم داشته باشد نگهداري مي كنند.

اين لوسيون را بايد به مقادير كم به موي سر ماليد، به حدي كه پوست سر به آن آغشته شود. سپس بايد به ملايمت پوست سر را ماساژ داد و اين عمل را، هر روز 2 بار، و چند روز متوالي تكرار كرد تا نتيجه مطلوب به دست آيد.

لوسيون رفع ريزش مو

تركيب: برگ، گل و ميوه لادن، آّب

طرز استفاده: اين لوسيون از جوشاندن گل و برگ و ميوه لادن در يك ليتر آب (به مدت 15 دقيقه) به دست مي آيد كه در تقويت پوست سر و رفع ريزش مو اثر بخش مي باشد.

لوسيون تقويت و رشد مو

طرز استفاده: براي استفاده از اين لوسيون، بايد 30 گرم ريشه بابا آدم را در 250 گرم آب جوشانده و بعد از اينكه ريشه جوشيده و نرم شد، آن را كوبيده و به صورت خمير درآورد. سپس براي تقويت و رشد موها، يك بار در روز با اين ماده خميري، پوست سر را ماساژ داد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب ماسك هاي زيبايي پوست و مو با مواد طبيعي: فرآورده هاي زيبايي و درماني/كاظم كياني/ ناشر: زرقلم/ ص239