سالم باشیم

دیابت

خانه/دیابت

لوبیا و کنترل دیابت

5 جمعه 9 مرداد 1394
لوبیا مقدار زیادی کربوهیدرات دارد و باید در اندازه مناسب خورده شود، ولی لوبیا به آهستگی هضم می شود و در نتیجه قند خون و سطح انسولین را کم بالا می برد.
لوبیا مقدار زیادی کربوهیدرات دارد و باید در اندازه مناسب خورده شود، ولی لوبیا به آهستگی هضم می شود و در نتیجه قند خون و سطح انسولین را کم بالا می برد. تحقیقات زیادی نشان داده که خوردن 2-1 لیوان لوبیای پخته شده در روز در کنترل دیابت نقش مفیدی دارد. لوبیا همچنین خطر بیماری قلبی – عروقی را که یک عارضه رایج در بیماران دیابتی است پایین می آورد. خوردن 3-1 فنجان لوبیای پخته شده در روز کلسترول خون را به مقدار 5 تا 19% پایین می آورد. لوبیا همچنین یک منبع خوبی از فولات است که خطر بیماری های قلبی – عروقی را کاهش می دهد. لوبیا با اینکه سرشار از پروتئین، فیبر، ویتامین و مواد معدنی است، میزان کمی از چربی، کلسترول و سدیم دارد و می تواند در تمام برنامه های غذایی دیابت جای داشته باشد. لوبیا همچنین می تواند در سالاد، سوپ و غذای اصلبی به کار رود. لوبیاهای کنسرو شده زمان کمتری برای آماده شدن می برند و در عین حال اثرات مفید یکسانی با لوبیاهای خشک دارند. لوبیای پخته سدیم بیشتری دارد.
لوبیاهای خشک را در طول شب خیس کنید و قبل از پختن به خوبی آب بکشید. لوبیا را کم کم وارد رژیم غذایی خود بکنید، آنها را به خوبی بجوید و مقدار زیادی آب بخورید تا به هضم آنها کمک کند. فرآورده های آنزیمی مثل Beano هم می تواند از فشار و درد معده ای – روده ای جلوگیری کند.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب دانستنی های دیابت: شامل 101 نکته تغذیه ای/ سید وهاب الدین رضوانی/ ناشر: دنیای تغذیه/ ص16