سالم باشیم

زندگی سالم

خانه/زندگی سالم

لباس خواب كودك و نكاتي كه بايد بدانيد

5 سه شنبه 1 دي 1394
بچه‌ها پوست نازك و لطيفي دارند و انتخاب لباس خواب مناسب براي آنها، شرايطي دارد كه اگر هنگام خريد آنها را رعايت نكنيم، ممكن است لذت خواب خوش شبانه را از دلبندانمان بگيريم.

بچه‌ها پوست نازك و لطيفي دارند و انتخاب لباس خواب مناسب براي آنها، شرايطي دارد كه اگر هنگام خريد آنها را رعايت نكنيم، ممكن است لذت خواب خوش شبانه را از دلبندانمان بگيريم.

به همين دليل ۱۰ توصيه كاربردي براي انتخاب بهترين نوع لباس خواب كودك برايتان داريم.

1. يكي از مهمترين نكته‌هايي كه بايد پيش از پوشاندن لباس‌ خواب به بچه‌ها در نظر بگيريد، درجه حرارت هواي اتاق خواب آنهاست. اگر اتاق خواب فرزند شما در فصل پاييز و زمستان به اندازه كافي گرم و در فصل بهار و تابستان به اندازه كافي خنك است، مي‌توانيد لباس‌ خواب‌هاي نازك و سبك براي او تهيه كنيد.
در غير اين صورت، بهتر است براي پيشگيري از سرما خوردن يا گرمازدگي، لباس‌هايش را طبق دماي اتاق خوابش، كمي سنگين‌تر يا سبك‌تر كنيد.

۲. هنگام خريد لباس خواب براي فرزندتان، حواستان به گرمايي يا سرمايي بودن او باشد. اگر فرزندتان گرمايي است لباس‌هاي سبك تر و خنكتر و اگر سرمايي است، لباس خواب با پارچه ضخيم تر و گرمتر برايش انتخاب كنيد تا خواب راحت‌تري داشته باشد.

۳. بچه‌هاي زير ۴ يا ۵ سال، به پوشيدن شلوار پيش از خواب، نيازي ندارند. پيراهن‌هاي سبك و گشاد نخي براي دختربچه‌ها و ركابي و شورت‌هاي گشاد و نخي براي پسر بچه‌ها، بهتر از بلوز و شلوار است.
جريان هوا به راحتي در لباس‌ خواب‌هاي نخي رد و بدل مي‌شود و لباس‌هايي با اين جنس، مي‌توانند عرق و رطوبت بدن بچه‌ها را هم در طول شب به خود جذب و خواب راحتي براي آنها فراهم كنند.

۴. حواستان به كش شلوار، شلوارك، دامن يا شورت خواب بچه‌ها باشد. لباس‌هايي كه كش محكم و تنگي دارند، بدن بچه‌ها را در طول شب اذيت و بدخوابشان مي‌كند.

۵. بهتر است يقه لباس خواب بچه‌ها، گرد يا هفت باز باشد تا وقتي در طول شب غلت مي‌زنند، يقه تنگ لباس، اذيتشان نكند. لباس‌هايي با يقه‌هاي رسمي و انگليسي، براي لباس خواب بچه‌ها مناسب نيستند. يقه‌هاي سنگين اين لباس‌ها باعث آزار بچه‌ها در طول شب مي‌شوند.

۶. لباس خواب بچه‌ها بايد يك سايز بزرگتر از لباس‌هاي ديگرشان باشد تا در آن احساس راحتي كنند و از تنگي و چسبيدن آن به بدنشان عذاب نكشند.

۷. بد نيست در شب‌هاي سرد زمستان، از شلوارهاي بلند يا جوراب‌هاي بدون كش براي پوشش پاهاي بچه‌ها در طول شب استفاده كنيد. سرد شدن پاها، يكي از دلايل بيدار شدن مكرر بچه‌ها از خواب در شب‌هاي سرد زمستان است.

۸. بهتر است حتي در شب‌هاي سرد سال هم لباس‌ خواب‌هاي گرم و پشمي و سنگين به بچه‌ها نپوشانيد. لباس‌هاي گرم و پشمي، بدن بچه‌ها را مي‌خورند و آنها را آزار مي‌دهند. به جاي اين كار مي‌توانيد از رواندازهاي گرم‌ تر استفاده كنيد.

۹. لباس خواب بچه‌ها بايد هميشه تميز و ايمن باشد. ايمن بدان معنا كه به بچه‌هاي زير ۳ سال لباس‌هايي كه دكمه يا زيپ دارند، نپوشانيد.

۱۰. لباس‌هاي ساده و جلو بسته، بهترين لباس خواب براي بچه‌ها هستند.

 

منبع: بيتوته