سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

لاك ناخن و 3 ماده خطرناك در آن

5 يکشنبه 10 آبان 1394
لاك ناخن به خاطر زيبايي و تنوعي كه به ناخن ميدهد مورد استفاده و توجه خانم ها قرار ميگيرد ولي بهتر است بدانيد كه به خاطر مواد شيميايي خطرناك در لاك ناخن عوارض و بيماري هاي زيادي را به همراه دارد.

لاك ناخن به خاطر زيبايي و تنوعي كه به ناخن ميدهد مورد استفاده و توجه خانم ها قرار مي گيرد ولي بهتر است بدانيد كه به خاطر مواد شيميايي خطرناك در لاك ناخن عوارض و بيماري هاي زيادي را به همراه دارد.

مواد موجود در لاك:

لاك هاي ناخن بايد داراي ويژگي هاي خاصي مانند شفافيت در رطوبت بالا، كشش مناسب روي ناخن، انعطاف و استحكام، ترك نخوردن، مقاومت در برابر آب سرد و شوينده ها باشند. براي رسيدن به اين ويژگي ها، شركت هاي توليد كننده محصولات آرايشي و بهداشتي از تركيب هاي گوناگوني نظير نيترو سلولز، رنگدانه، اسانس، رزين، نرم كننده، موادپلاستيكي و رنگ كننده و حلال هايي چون فتالات، تولوئن و فرمالدئيد در لاك ناخن استفاده مي كنند.

تأثير لاك بر سلامت انسان

از آنجا كه بسياري از مواد تشكيل دهنده لاك ناخن شيميايي هستند، استفاده عادي يا نامناسب از آنها مي تواند باعث به خطر افتادن سلامت تان شود. امروزه شركت هاي توليد محصولات آرايشي و بهداشتي بايد استانداردهاي سخت گيرانه اي را (از جمله حذف موادشيميايي) در ساخت لاك رعايت كنند. با وجود اين استانداردها، هنوز بسياري از شركت هاي معتبر از حلال هايي كه باعث التهاب ريه و مجاري تنفسي مي شوند، در توليد لاك استفاده مي كنند. در ادامه به بررسي تاثير مخرب حلال ها بر سلامت انسان مي پردازيم.

تولوئن

اين ماده كه نقشي اساسي در توليد لاك ناخن دارد، در افراد تأثيرات گوناگوني به جا مي گذارد. اختلال رفتار، يكي از مهم ترين عوارض اين ماده است. برخورد طولاني مدت با تولوئن علايم جسمي و رواني متعددي ايجاد مي كند. پس از بررسي نوار مغزي و معاينه باليني افرادي كه در معرض تولوئن قرار گرفته بودند، اين افراد مبتلا به اختلال هاي بينايي، آسيب هاي عصبي و مخچه اي و اختلال در بخشي از راه هاي عصبي به نام راه هاي هرمي بودند.

فرمالدئيد

در صورت مصرف مقادير زياد فرمالدئيد آثار سمي آن در بدن نمايان مي شود. در حقيقت، فرمالدئيد را مي توان آلوده كننده ترين ماده در هواي داخل خانه دانست.

حتي وجود مقادير اندك آن باعث تحريك، سوزش و خارش چشم و ريزش اشك مي شود. تنفس اين ماده شيميايي هم باعث ايجاد سردرد، سوزش گلو، اختلال تنفس و بروز علائم آسم خواهد شد. مصرف اتفاقي فرمالدئيد و جذب آن از طريق دستگاه گوارش، مسموميت خون، افزايش اسيد خون و كاهش شديد حرارت بدن را در پي دارد. پژوهشگران انجمن ملي مبارزه با محصولات شيميايي آمريكا، پس بررسي 120 فرد مبتلا به سرطان بيني و گلو دريافته اند اين افراد مدتي طولاني در معرض اين حلال قرار داشته اند.

فتالات

در بسياري از پژوهش ها تأثير مخرب فتالات بر كبد، كليه ها، ريه ها و غدد جنسي (بيضه ها) ثابت شده است. فتالات و تركيب هاي مختلفش، اثري شبيه به هورمون زنانه استروژن دارند. اگر زنان باردار در معرض اين ماده قرار گيرند، فرزندشان با ناهنجاري هاي مادرزادي در اندام تناسلي شان به دنيا مي آيند.

 

منبع: نمناك