سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

كنترل عفونت هاي مجاري ادراري بانوان

5 سه شنبه 1 تير 1395
با رعايت برخي نكات بهداشتي ميتوانيد به ميزان زيادي از بروز عفونت هاي مجاري ادراري و مهبلي جلوگيري بعمل آوريد. تـرشحات طبيعي مهبل براي سلامت مهبل ضروري ميباشد

با رعايت برخي نكات بهداشتي ميتوانيد به ميزان زيادي از بروز عفونت هاي مجاري ادراري و مهبلي جلوگيري بعمل آوريد. تـرشحات طبيعي مهبل براي سلامت مهبل ضروري ميباشد. در مهبل باكتريهاي غير بيماري زاي طبيعي وجود دارند كه وجودشان از بروز عفونتهاي باكتريايي و قارچي ممانعت بعمل مي آورد.

ترشحات طبيعي مهبل شفاف و يا سفيد، رقيق و يا غليظ بوده اما بي بو و ايجاد سوزش و خارش نمي كند. عفونتهاي باكتريايي، قارچي، انگلي و عفونتهاي ادراري معمولا در زنان شايع است. بطور مختصر با علايم اين بيماريها آشنا شويد:

1. عفونت قارچي كلاميديا: ترشحات سفيد و پنيري شكل مهبل ، تورم و درد در نواحي تناسلي ، خارش شديد ، مقاربت دردناك.

2. عفونت باكتريايي : ترشحات سفيد، خاكستري و زرد، بوي نامطبوع ماهي، خارش و سوزش، التهاب و تورم خفيف مهبل.

3. عفونت انگلي تريكومونا: خارش، سوزش و تورم شديد مهبل، ترشحات كف آلود خاكستري، زرد و يا سبز-بوي نامطبوع ماهي، درد حين ادرار و يا مقاربتجنسي.
4. عفونت مجاري ادرار: احساس سوزش حين ادرار، وجود خون در ادرار، ادرار با بوي تند و تيره رنگ، اضطرار فراوان براي ادرار كردن حتي زماني كه مثانه نيمه پر باشد، قطره قطره آمدن ادرار، تكرر ادرار.

 

نكات بهداشتي ويژه دختران و زنان:
1.پس از ادرار كردن و اجابت مزاج هميشه از سمت جلو بطرف عقب خود را بشوييد. اين كار از رانده شدن باكتريهاي نواحي مقعد به مهبل جلوگيري ميكند.
2.در طي روز لباسهاي زير با جنس الياف نخي به تن كنيد. از پوشيدن لباسهاي بدون تهويه مانند لباسهاي نايلوني و ساخته شده ازساير الياف مصنوعي خودداري كنيد. تا آنجا كه ممكن است شبها بدون لباس زير بخوابيد تا مهبل با جريان هوا در تماس باشد.

3. از پوشيدن لباسهاي تنگ مانند شلوار جين، جوراب شلواري و مايو به مدت طولاني اجتناب كنيد. لباسهاي گشاد و راحت به تن كنيد.
4. براي شستشوي لباسهاي زير خود از شوينده هاي غير معطر و ملايم استفاده كنيد.

5. از وان آب داغ و جكوزي استفاده نكنيد.

6. كاندومها و ديافراگمهاي از جنس لاتكس و ژلهاي اسپرم كش در برخي از زنان ايجاد تحريك ميكنند كه بايد از ساير روشهاي جلوگيري از باردار استفاده گردد.
7.حين مقاربت جنسي از لغزنده كننده هاي (لوبريكيشن) پايه آب (محلول در آب) و غير معطر استفاده كنيد.

8. لباسهاي زير خود را حداقل هر دو روز در ميان عوض كنيد.
9. حتما قبل و پس از آميزش جنسي ادرار كنيد.

10 .از پودر تالك در اطراف مهبل استفاده نكنيد زيرا كه پودر تالك رطوبت را در خود نگه ميدارد.

11. در صورتي كه از تامپون در دوران قاعدگي استفاده ميكنيد حداكثر آن را هر ۴-۳ ساعت يكبار عوض كنيد. پيش از گذاشتن تامپون دستهاي خود را كاملا بشوييد. در طي خواب شبانه هيچگاه از تامپون استفاده نكنيد و جاي آن از پد هاي بهداشتي استفاده كنيد.
12. نوار بهداشتي (پد) را ميبايست هر ۶-۴ ساعت يكبار (حداكثر ۸ ساعت) عوض كرد. پيش از گذاشتن پد نيز دستهاي خود را با آب و صابون بشوييد.

13. از تامپون، نوارهاي بهداشتي و دستمال توالت معطر استفاده نكنيد.
14.هميشه مهبل و اطراف آن را خشك و تميز نگه داريد. رطوبت رشد ميكروبها و قارچها را سرعت مي بخشد.

15. بطور منظم سطح خارجي مهبل را با آب ولرم شستشو دهيد. براي شستن مهبل نيازي به استفاده از صابون نمي باشد.

 

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري ، درمان/ ديويد ورنر/ مترجم: حسن نيكنام دهواري/ ناشر: آذريون/ ص: 180