سالم باشیم

سلامت ناخن

خانه/سلامت ناخن

كدام روش كاشت ناخن بهتر است؟

5 چهار شنبه 29 مهر 1394
خانم‌ها به دلايل مختلفي كاشت ناخن انجام مي‌دهند؛ برخي صرفا براي زيبايي و برخي ديگر به دليل مشكلات ناخن‌هاي‌شان و براي پوشاندن ناخن‌هايي كه به گفته خودشان رنگ و روي زيبايي ندارد انواع كاشت را تجربه مي‌كنند.

خانم‌ها به دلايل مختلفي كاشت ناخن انجام مي‌دهند؛ برخي صرفا براي زيبايي و برخي ديگر به دليل مشكلات ناخن‌هاي‌شان و براي پوشاندن ناخن‌هايي كه به گفته خودشان رنگ و روي زيبايي ندارد انواع كاشت را تجربه مي‌كنند. مهم نيست به چه دليل و با چه انگيزه‌اي كاشت ناخن را انتخاب مي‌كنيد ؛ مهم اين است كه با واقعيت‌ها و عوارض كاشت ناخن آشنا شويد.

كاشت قالب

در اين نوع از كاشت مواد را داخل قالب ناخن مصنوعي مي‌گذارند تا شكل آن را به خود بگيرد. ابتدا مواد ضد قارچ را روي ناخن مي‌زنند و بعد قالب را روي ناخن فشار مي‌دهند تا مواد روي ناخن خشك ‌شود بعد از چند دقيقه ناخن مصنوعي را برمي‌دارند. در اين نوع كاشت ديگر سوهان‌كشي نمي‌شود و از چسب ناخن هم استفاده نمي‌شود اين نوع كاشت راحت‌ترين نوع كاشت و در عين حال بي‌كيفيت‌ترين است. در اين نوع كاشت به دليل اينكه عمل سوهان‌كشي انجام نمي‌شود بعد از مدت كوتاهي به‌اصطلاح ناخن هوا مي‌گيرد و جمع شدن هوا زير ناخن كاشت يكي از مهم‌ترين دلايل براي به وجود آمدن قارچ است. در اين نوع كاشت بايد مراقب بود تا ناخن‌ها كمترين تماس را با آب داشته باشند.

به چه كساني توصيه مي‌شود؟

معمولا كاشت قالب به افرادي كه زمان كمتري براي رسيدگي به ناخن‌هاي‌شان دارند توصيه مي‌شود. ازآنجا كه در اين نوع كاشت بايد كمترين تماس را با آب داشت، خانه‌دارها از انتخاب اين نوع كاشت پرهيز كنند. اين نوع كاشت زمان كمتري نياز دارد، به سوهان‌كشي نياز ندارد و نظم بسيار خوبي بين كاشت ۱۰ انگشت ايجاد مي‌كند.

براي چه كساني مناسب نيست!

اين نوع كاشت به افرادي كه ناخن‌هاي پراكنده و يك شكل ندارند اصلا توصيه نمي‌شود. به دليل قالبي بودن اين نوع كاشت بايد تمام ناخن‌هاي دو دست يك شكل باشند در غير اين‌صورت كاشت به شكل مرتبي انجام نخواهد شد. به دليل ضخيم بودن كاشت، كار از حالت طبيعي خود خارج مي‌شود.  اين نوع كاشت را مي ‌توان روي انگشت‌هاي استاندارد كار كرد. نكته مهم اين است كه احتمال هوا گرفتن اين كاشت بيشتر است. ماندگاري كمتري داردو در مقايسه با روش هاي ديگر  مواد بيشتر مصرف مي‌شود.

كاشت پودري

در كاشت اوليه تيپ يا همان ناخن مصنوعي از نيمه ناخن با چسب ناخن چسبانده مي‌شود و تا اندازه دلخواه كوتاه مي‌شود. روي ناخن مواد ضد قارچ را مي‌زنند، بعد پودر كاشت كه همان مواد دندانپزشكي است روي ناخن زده و در امتداد قالب كار مي‌كنند و بعد از آن با سوهان برقي به ناخن شكل مي‌دهند. بهترين نوع كاشت همين نوع پودري است.  براي اين نوع كاشت ازماني بيشتر و سوهان‌كشي دقيق و حرفه‌اي جهت يكسان بودن ۱۰ انگشت نياز است.


به چه كساني توصيه مي‌شود؟

اين نوع كاشت زمانبر است و در هر بار ترميم حدود يك ساعت تا يك ساعت و نيم زمان شما را مي‌گيرد و هر انگشت به صورت جداگانه و زمان‌بر احتياج به سوهان‌كشي دارد، اين كاشت براي كساني كه وقت و حوصله كافي ندارند توصيه نمي‌شود. بهترين نوع كاشت همين نوع پودري است.

كاشت ژل

مواد ژل به صورت آماده قابل خريداري است. آن را بعد از مواد ضدقارچ روي ناخن مي‌گذارند و در دستگاه يووي قرار مي‌دهند تا خشك شود. اين نوع كاشت شبيه همان كاشت پودر است و فقط مواد آنها با هم فرق مي‌كند. به طور كلي كاشت با قالب يا قلم دو شيوه متفاوت در كاشت پودري هستند كه هر يك مزيت‌ها و نكات منفي مخصوص به خود را دارند.
به‌طور كلي بهترين شيوه كاشت پودر با قلم است زيرا شما مي‌توانيد انواع ناخن‌ها را به‌ راحتي كاشت كرده و مشكلات ناخن را برطرف كنيد. همچنين محكم‌تر و مقاوم‌تر از كاشت قالب است و كمتر هوا مي‌گيرد و شما به راحتي مي‌توانيد فرم مورد نظر خود را به آن بدهيد.

معايب و محاسن كاشت:

ناخن در كاشت هيچ آسيبي نمي‌بيند زيرا تا وقتي كه ناخن رشد مي‌كند و فرد احتياج به ترميم پيدا مي‌كند يعني ناخن سالم است و رشدش متوقف نشده است. در بعضي مواقع كاشت براي كساني كه عادت به‌جويدن ناخن دارند هم پيشنهاد مي‌شود زيرا به دليل بدمزگي مواد و كنده نشدنش اين عادت از سر آنها مي‌افتد. چسب ناخن حساسيت‌زا نيست اما ممكن است برخي به مواد كاشت حساسيت داشته باشند كه در آن صورت پوست آنها دچار اگزما مي‌شود و بايد هرچه سريع‌تر كاشت را بردارند.

عوامل ترك خوردن مواد كاشت ناخن:

اگر كاشت ژله‌اي باشد معمولا در مكان خشك ترك مي‌خورد. اگر كاشت پودري باشد يا كمتر از حد مواد گذاشته‌ايد و با كارهاي روزمره خانه آسيب‌پذير شده يا زياد سوهان‌كشي كرده‌ايد و مواد نازك شده يا مواد پودرتان مرغوب نيست يا قلموي‌تان خوب به ليكوييد آغشته نشده و پودرتان خوب خيس نشده و جذب صدف نشده احتمال خشك شدن و خراب شدن آن زياد است.
دلايل بسيار است ولي اگر مراحل را به دقت انجام دهيد مواد نه ترك مي‌خورد و نه مي‌شكند. در كاشت ناخن، موادگيري مهم‌ترين بخش ترميم يا كاشت است و نياز به تمرين بسيار دارد.

چرا كاشت را توصيه نمي‌كنند؟

مهم‌ترين و شايع‌ترين مضرات كاشت ناخن حساسيت و آلرژي به چسب نگهدارنده قالب كاشت ناخن است يكي ديگر از آسيب‌ها اين است كه وقتي افراد كاشت ناخن دارند و مي‌خواهند يك شي‌ء را بلند كنند به دليل بلند بودن ناخن و فاصله‌اي كه از سطح سر انگشتان دارد باعث مي‌شود ناخن به سمت عقب برگردانده شود، اين اتفاق در ناخن‌هايي كه كاشت ندارند اما بلند هستند هم اتفاق مي‌افتد  و در نهايت به بيماري به نام جدا شدن ناخن از بستر منجر مي‌شود.
گاهي وقت‌ها قالب كاشت ناخن كامل پوشيده نمي‌شود و به اصطلاح هوا مي‌گيرد و همين مسئله باعث مي‌شود بين ناخن‌ها جرم تشكيل شود كه در طولاني‌مدت رنگ ناخن‌ها را تغيير مي‌دهد.

چه افرادي اصلا ناخن نكارند؟

به كساني كه بيماري عفوني و قارچي دارند توصيه مي‌شود كه كاشت انجام ندهند چون اين كار باعث مي‌شود فرد پيشرفت بيماري خود را از چشم دور كند. كساني هم هستند كه مستعد عفونت هستند و سيستم دفاعي بدن ضعيفي دارند و چون آنها خودشان مستعد تمام بيماري‌هاي ناخن هستند، با اين كار بيماري را تسريع مي‌كنند.

در چه حالتي خطرناك است؟

از نگاه كلي تفاوت خاصي وجود ندارد اما ناخن‌ها‌ي پا به دليل اينكه در بيشتر روز در يك فضاي بسته هستند، آسيب‌پذيرترند. رعايت بهداشت ناخن پا هم از ناخن دست دشوارتر است به همين دليل كاشت ناخن در پا مي‌تواند خطرناك‌تر باشد.

تنها در اين موارد ناخن بكاريد

كاشت ناخن تا حد امكان توصيه نمي‌شود مگر در مواقع خاص مثل كساني كه ناخن‌شان عيب دارد، يعني ناخن هايي كه به‌طور ژنتيك ايراد دارند و ظاهر خوبي ندارند آن هم به صورت مقطعي و با رعايت تمام نكات ايمني و بعد از امتحان كردن تمام موارد ايمني و جواب نگرفتن.

نكات ايمني بعد از كاشت

با اجسام آلوده تماس نداشته باشيد، مراقبت كنيد تا ضربه به ناخن‌هاي‌تان نخورد و در كارهاي روزمره هنگام استفاده از مواد شوينده و آب تا حد امكان از دستكش استفاده كنيد.

مراقب آلرژي باشيد

هيچ تفاوتي در نوع كاشت وجود ندارد فقط ممكن است اندازه حساسيت‌ها به مواد در افراد متفاوت باشد كه در اين‌صورت آن موردي كه كمتر حساسيت‌زاست ارجحيت دارد اما در اصل هيچ تفاوتي ندارد.

پيشگيري كنيد

راه‌هاي درمان بستگي به نوع آسيبي دارد كه به ناخن‌ها مي‌خورد. اگر ناخن‌ها عفونت كنند با آنتي‌بيوتيك‌ها و موارد لازم درمان صورت مي‌گيرد. اگر جرم به‌وجود بيايد، بايد جرم‌ها برداشته شوند. در مورد جدا شدن ناخن از سطح هم درمان به اين‌صورت است كه ناخن بايد از جا در آورده شود.
اگر در مراحل اوليه درمان صورت گيرد ناخن مجدد رشد خواهد كرد اما اگر زمان زيادي گذشته باشد زير ناخن پوسته‌هايي تشكيل مي‌شود كه ديگر مانع از چسبيده شدن ناخن به پوست مي‌شود.  اما شرط عقل اين است، كه قبل از بروز مشكل به فكر پيشگيري باشيد.

 

منبع: برترين ها