سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

قبل از خواستگاري به اين ها توجه كنيد

5 دوشنبه 30 آذر 1394
خواستگاري رفتن نقطه شروع يك انتخاب است. اما قبل از اين كه به اين مراسم برويد، بايد به نكات مهمي در انتخاب تان توجه داشته باشيد. اگر مي خواهيد ازدواج تان موفقيت آميز باشد به اين موارد توجه كنيد.

خواستگاري رفتن نقطه شروع يك انتخاب است. اما قبل از اين كه به اين مراسم برويد، بايد به نكات مهمي در انتخابتان توجه داشته باشيد.

اگر مي خواهيد ازدواج تان موفقيت آميز باشد به اين موارد توجه كنيد:

هوش و تفكر

اولين چيزي كه در حوزه تفكر جلوه گر مي شود هوش است. زندگي يك زوج با اختلاف هوش فاحش بسيار مشكل است.
افرادي كه ضريب هوشي پاييني دارند از رفتار و كردارشان مشخص است. پختگي كامل را ندارند. عامل ديگر تشخيص هوش انتزاعي است، انتزاعي يعني: توانايي درك و استنباط موقعيت هاي كلي افرادي كه تفكر انتزاعي دارند خيلي زود شما را مي فهمند و لازم نيست برايشان تكرار كنيد. جنبه ديگر تفكر، توانايي حل مسئله است. يعني تفكري كه انسان مي تواند در آن مسائل خودش را حل كند. گاهي يك نفر از روي ترحم با فردي ازدواج مي كند كه از نظر هوش در سطح پائيني است. زندگي با كسي كه با شما اختلاف هوشي دارد، مشكل است يكي از اركان اصلي مديريت تفكر خوب است.

تشابه مذهبي

شباهت در عقايد مذهبي به قدري در سعادت كانون زناشويي اهميت دارد كه روان شناسان، ازدواج دو نفر از مذاهب مختلف را معمولاً غير عاقلانه مي دانند. دلايل اين نظريه بسيار است.

در وهله اول، اگر تنها يكي از دو همسر به عقايد مذهبي خود با ايمان كامل پايبند باشد، امكان اختلاف نظر در اين مورد زياد خواهد بود. به علاوه آنچه كه در اين زمينه اهميت دارد، تربيت كودكان بر حسب عقايد مذهبي به خصوص است.

بسيار پيش آمده است كه دو نفر قبل از ازدواج از مفاهيم كلي در مورد مذهب استفاده مي كنند و هر دو توافق پيدا مي كنند ولي بعد از ازدواج، در نمودها و مصاديق آن موارد كلي، دچار اختلاف مي شوند.

مثلاً، هر دو مي گويند مسلمانيم، هر دو از صداقت، ايمان، حجاب و.... حمايت مي كنند. ولي در برخورد با مسائل و جزئيات زندگي، برداشتها و اختلاف هاي جدي پيدا مي كنند.

يكي حجاب را چادر مي داند، ديگري هيچ اعتقادي به چادر يا حتي به مانتو هم اعتقاد ندارد. يكي هرگونه موسيقي را حرام مي شمارد، ديگري موسيقي را آرامش روح مي داند. يكي زندگي مرفه را در تعارض با مذهب نمي داند، ديگري رفاه گرايي را در تضاد با مذهب خود مي داند. قبل از ازدواج دقت كنيد كه بيشترين تناسب مذهبي را با هم داشته باشيد.

سن مناسب براي ازدواج

دختر و پسر كه با هم ازدواج مي كنند بايد از لحاظ سني  و با همديگر فاصله سني زيادي نداشته باشند. فاصله سني معمولا نگرش فكري را نيز باعث مي شود و عدم تفاهم را پيش خواهد آورد. تناسب سن در ميان زن و مرد آن دو را از نظر علائق و نياز ها به هم نزديك مي كند.

در زندگي زناشويي به خصوص تمايلات جنسي بيش تر در زن و مردي كه از لحاظ سني تناسب دارند وجود خواهد داشت و بهتر مي توانند به نياز هاي طبيعي هم پاسخ دهند. سن ازدواج در شرايط جغرافيايي و اقليمي متفاوت است. در مناطق گرم سن بلوغ و ازدواج پايين و در مناطق كوهستاني و سرد بالاتر است. بهترين سن ازدواج رسيدن به بلوغ عاطفي و رواني است. ممكن است كسي در20 سالگي و ديگري در 30 سالگي به اين بلوغ برسد. ازدواج ديررس نيز به نوبه خود اثرات سويي روي ازدواج مي گذارد.

ميزان طلاق و كشمكش بيشتر به چشم مي خورد. مشكل اساسي كه اين افراد در زندگي زناشويي دارند اين است كه به علت راه مخصوصي كه در زندگي پيش گرفته اند قادر به برآوردن نياز هاي همسر خود نيستند.

بچه چندم است؟

يكي از مسائل مهمي كه در ازدواج بايد مورد توجه قرار گيرد رديف فرزندان در خانه است. به اعتقاد روانشناسان فرزند اول داراي وضعيت معاون و مسئوليت هاي زيادي را قبول مي كنند. بچه هاي اول سنگ زيرين آسياب زندگي اند، روي ديگر فرزندان نفوذ دارند از سوي ديگر گاهي هم مظلوم واقع مي شوند. معمولاً در خانواده هاي كم جمعيت بچه هاي آخر و يا تك فرزند مسئوليت چنداني ندارند. به آنها زياد سرويس داده مي شود و خوش مي گذرانند.

به كسي هم كه در كودكي و نوجواني خوش گذرانده باشد در زندگي آينده شان با مشكلات جدي مواجه مي شوند. چنين افرادي توانايي روبه رو شدن با اتفاقات عادي زندگي را ندارند. خانواده بر نحوه ي رشد افراد تأثير مي گذارد. اگر در خانواده راه و رسم زندگي مشترك به افراد آموخته شود و آن را براي پذيرش مسائل و واقعيات زندگي آماده كنند، اهميت آخر، اول و يا تك فرزندي به حداقل مي رسد.

طرز فكر درباره ي مسائل جنسي

معمولاً در روابط زناشويي، سه عامل اصلي وجود دارد كه سبب ارضا و ايجاد لذت جنسي مي شود.

1. داشتن اطلاعات كافي درباره امور جنسي
2. آزاد بودن از ترس ها، تعصبات و انحرافات مربوط به موضوعات جنسي
3. توازن ميان تمايل جنسي زن و مرد.

بهتر است گفتگو درباره اين مقوله در آخرين بخش گفتگو ها قرار بگيرد تا دختر و پسر تا حدي با يكديگر آشنا شده باشند.

 

منبع: بيتوته