سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

قاعدگي و يائسگي

5 پنج شنبه 13 خرداد 1395
هيچگونه دليلي در دست نيست كه به موجب آن از شستشو و تميز كردن در موقع قاعدگي جلوگيري به عمل آيد

هيچگونه دليلي در دست نيست كه به موجب آن از شستشو و تميز كردن در موقع قاعدگي جلوگيري به عمل آيد بلكه برعكس در موقع قاعدگي نظافت جايز مي باشد. بهتر است در اين موقع دستگاه تناسلي را چندبار در روز شستشو و تميز كرد. براي اين منظور مي توان از وان آب استفاده نمود به شرط اينكه درجه حرارت مناسب باشد. از آب خيلي سرد و آب خيلي گرم بايد دوري كرد به همين منظور شنا كردن در دريا و درياچه در موقع قاعدگي مناسب نيست. همچنين انجام حركات ورزشي و انجام ورزش هاي ملايم و سبك باعث تقويت عضلات تناسلي در موقع قاعدگي مي شود. برعكس ورزش يا نرمش هاي سنگين باعث افزايش وزن قاعدگي مي شود بايد از حركاتي كه باعث خستكي بدن و شدت خون قاعدگي مي شود جلوگيري نمود.

معولا زنان در سن 45 تا 50 سالگي يائسه مي شوند، يعني جريان قاعدگي ماهيانه در آنان قطع مي شود. به اين دوره از زندگي زنان، شروع چرخه ي زندگي جديد مي گويند. با قطع شدن دوره قاعدگي قدرت توليد مثل در زنان متوقف مي شود.

شروع يائسگي به صورت يكباره اتفاق نمي افتد بلكه قبلا با نامرتب شدن دوره قاعدگي علايم خود را بروز مي دهد به صورتي كه پس از يك يا دو سال پس از مشاهده اين علايم بروز مي كند تا بطور كلي متوقف شود.

اين دوره با عوارضي مانند: احساس گرماي بيش از حد، عرق بدن، سردرد، سرگيجه، بيخوابي عوارض روحي و عصبي همراه است كه اغلب اين عوارض را مي توان با استفاده از هورمون هاي مخصوص درماني كرد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب مشاوره و دانستنيهاي جنسي و زناشويي/ دكتر جرالد ديوسيون/مترجم: محمدرضا دژكام/ ناشر: دنيس/ ص: 90