سالم باشیم

فلافل با سس سالسا

5 پنج شنبه 21 آبان 1394
نخود از اصلى ترين مواد تشكيل دهنده فلافل است كه پروتئين گياهى به عنوان ماده اصلى آن به ساخت و نگهدارى استخوان هاى بدن كمك مى كند. نخود همچنين داراى فيبر محلول است كه بهترين تنظيم كننده دستگاه گوارش و تسهيل كننده گردش خون در بدن است.

مواد لازم براي 8 نفر

نخود/ 440 گرم (2 فنجان)

پياز كوچك/ 1 عدد (ريز خرد شده)

سير/ 2 حبه (له يا خرد شده)

جعفري/ 4 قاشق غذاخوري (خرد شده)

زيره ي سياه/ 2 قاشق غذاخوري (آسياب شده)

بيكينگ پودر/ يك دوم قاشق غذاخوري

روغن براي سرخ كردن/ به ميزان لازم

گشنيز/ 2 قاشق غذاخوري (خرد شده)

مواد لازم براي تهيه سس سالسا:

گوجه فرنگي/ 2 عدد

خيار/ 1 عدد (ريز خرد شده)

فلفل دلمه اي سبز/ يك دوم (ريز خرد شده)

جعفري/ 2 قاشق غذاخوري (خرد شده)

شكر/ 1 قاشق غذاخوري

سس گوجه فرنگي تند/ 2 قاشق غذاخوري

رنده ي پوست ليموترش/ يك دوم قاشق غذاخوري

آب ليمو/ 2 قاشق غذاخوري

روش تهيه:

نخود را از قبل به مدت 4 ساعت در آب خيس كرده و سپس آب آن را خالي كنيد و درون غذاساز يا چرخ گوشت ريخته تا خوب آسياب شود. پياز، سير، جعفري، گشنيز، زيره سبز، و بيكينگ پودر را همراه با يك قاشق غذاخوري آب مخلوط كرده و خوب هم بزنيد تا كاملاً يكنواخت شود و به مدت 30 دقيقه درپوش ظرف محتوي خمير را گذاشته و اجازه دهيد تا مواد كاملاً به خورد يكديگر بروند.

پس از گذشت نيم ساعت، از مايه ي خمير به اندازه ي يك نارنگي برداشته و داخل دست خود به آن شكل دهيد، در ظرفي روغن ريخته (روغن به حدي باشد كه خميرهاي شكل داده شده در آن غوطه ور شوند) و اين فلافل ها را داخل روغن سرخ كنيد تا حدي كه طلايي يا قهوه اي شوند. سپس از داخل روغن درآورده و بر روي دستمال حوله كاغذي قرار داده تا روغن اضافي آن گرفته شود. اين غذا را با سس (سالادي) كه در پايين طرز تهيه آن آمده است ، ميل نماييد.

روش تهيه ي سالاد:

گوجه فرنگي ها را داخل آب جوش ريخته و پس از چند ثانيه درآورده و داخل آب سرد گذاشته تا پوست آن به راحتي كنده شود و سپس آن را نگيني خرد كنيد و در ظرفي ريخته و ساير مواد (خيار، فلفل دلمه اي، جعفري، شكر، سس فلفل تند، رنده ي پوست ليموترش و آب ليمو) را به آن افزوده و به خوبي با يكديگر مخلوط كنيد؛ اكنون سالاد آماده مي باشد.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب تغذيه و گياه خواري/ تحريريه مجله دنياي تغذيه، زير نظر دكتر احمدرضا درستي/ ناشر: دنياي تغذيه/ ص 52