سالم باشیم

زناشویی

خانه/زناشویی

فشارخون و ديابت در دوران بارداري

5 يکشنبه 25 بهمن 1394
بيماري ديابت در دوران بارداري خطرات زيادي براي مادر و جنين دارد. خطر بروز فشارخون و هر نوع عفونتي در زنان ديابتي بيشتر است

فشارخون در دوران بارداري

در اصطلاح پزشكي فشارخون حاملگي را پره اكلامپسي مي گويند كه دو علامت دارد:

  • ورم شديد دست و پاها و در نتيجه افزايش سريع وزن
  • دفع نوعي پروتئين از ادرار كه با آزمايش مشخص مي گردد

البته ممكن است علايم ديگري مانند سردرد، دل درد، تاري ديد و يا حتي كوري موقت وجود داشته باشد چنان چه اين بيماري درمان نشود اختلال شديدتري به نام اكلامپسي به وجود مي آيد و باعث تشنجات شديد و اغماء شده كه خطراتي را براي مادر و جنين به همراه خواهد داشت.

عوارض فشارخون حاملگي براي جنين:

تولد زودرس، كمبود وزن و حتي خطر مرگ مي باشد، بهترين راه پيشگيري از اين بيماري اين است با ديدن علايم بيماري هرچه سريع تر به يك پزشك مراجعه نمائيد.

 

ديابت در دوران بارداري:

بيماري ديابت در دوران بارداري خطرات زيادي براي مادر و جنين دارد. خطر بروز فشارخون و هر نوع عفونتي در زنان ديابتي بيشتر است. جثه نوزادان مادران ديابتي معمولا بزرگتر از حد طبيعي است و اين مساله باعث مشكلات و صدمات زايماني خواهد شد. خطر پيدايش زردي در اين نوزادان بيشتر است، احتمال اختلالات تنفسي و نارسايي ريوي و نارسايي قلبي نيز در اين نوزادان بيشتر مي باشد.

به همين جهت براي پيشگيري از عوارض بيماري قند، زنان مبتلا به ديابت كه قصد باردارشدن را دارند بايد پيش از حاملگي تحت مراقبت و نظارت دقيق پزشك، قندخون را به حد طبيعي نزديك كنند تا از بروز خطرات ياد شده در نوزادان جلوگيري به عمل آيد.

 

 كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب دانستني هاي قبل از ازدواج و بعد از ازدواج/ مهناز عقيلي/ ناشر: آذريون/ص: 35