سالم باشیم

تناسب اندام

خانه/تناسب اندام

فرار از چاق شدن

5 يکشنبه 3 خرداد 1394
بی شک تناسب اندام برای همه افراد از اهمیت خاصی برخوردار است و بیشتر از اینکه افراد به دنبال چاق شدن باشند به دنبال لاغر شدن و فرار از چاقی هستند.

بی شک تناسب اندام برای همه افراد از اهمیت خاصی برخوردار است و بیشتر از اینکه افراد به دنبال چاق شدن باشند به دنبال لاغر شدن و فرار از چاقی هستند و خطرات چاقی بیش از لاغری است اگر شما هم نگران سلامت خود هستید این مقاله را دنبال کنید .


بلای چاقی: پرخوری و عدم تحرک در این روزها که همه‌ی کارها به ماشین سپرده شده و انسان را به تن‌پروری عادت داده به صورتی فزاینده بر تعداد افراد چاق جهان به خصوص در کشورهای توسعه یافته افزوده است.
تندرستی افراد چاق بیشتر از افراد متعارف در خطر است. افراد چاق بیشتر در معرض خطر بیماری‌های قلبی ـ عروقی، پرفشاری خون، انفارکتوس عظله‌ی قلب و نارسایی قلب‌اند. ناراحتی‌های تنفسی مانند اخلال در تبادل اکسپزن و دی‌اکسید‌کربن در ریه و انسداد رگ نیز در افراد چاق بیشتر است. دیابت (مرض قند) نیز با چاقی رابطه‌ی تنگاتنگ دارد.
برای کاهش وزن و داشتن یک زندگی راحت‌تر باید خردمندانه عمل کرد.

فرد چاقی که می‌خواهد وزن متعارفی به دست آورد باید بداند که:


1ـ روش معجزه‌آسایی برای کم کردن سریع وزن بدون وجود ندارد.
2ـ گول تبلیغات و آگهی‌های بازرگانی را نخورد.
3ـ از دستورهای بیهوده‌‌ی این و آن پیروی نکند.

بهترین و سالم‌ترین راه کاهش وزن بدن و حفظ آن: امساک در غذا، ورزش مناسب روزانه، پرهیز از خوردن هله و هوله و مصرف غذاهای کم‌شیرینی و کم‌چربی است. برنامه‌های معتبری برای این کارها وجود دارند که متخصصان علم تغذیه تنظیم کرده‌اند. ورزش‌های سبک نه تنها وزن فرد چاق را متعادل می‌کنند بلکه خطر بیماری‌های قلبی و سکته‌ی مغزی را کاهش می‌دهند، به بهبود التهاب مفصل (آرتریت) کمک می‌کنند، استحکام، انعطاف و طاقت فرد را افزایش می‌دهند. او را نسبت به سرماخوردگی مقاوم می‌کنند و فواید عاطفی نیز دارند که عبارت‌اند از: بهبود خلق و خو، اعتماد به نفس، کاهش استرش و اضطراب.
شروع ورزش بدنی مرتب، امساک در غذا و پرهیز از مصرف هله هوله هیچ‌گاه دیر نیست.

هشدار به افراد شکم گنده، نسبتی بین محیط دور شکم و محیط دور باسن وجود دارد به قرار زیر:


محیط دور باسن و محیط دور شکم که باید برابر واحد باشد. اما در شکم گنده‌ها بسیار بزرگتر از واحد است و این هشداری است به آن‌ها که اگر به فکر حل این مشکل نباشند:
1ـ با زجر و عذاب وصف ناپذیری خواهند مرد.
2ـ وابستگان عاطفی و مالی خود را آرزومند رهایی از غذاب پرستاری خواهند کرد.

این افراد باید بدانند که، (علاج واقعه قبل از وقوع باید کرد) و این علاج راهی بسیار ساده دارد که فقط نیاز به عقل سلیم خواهد داشت که تشخیص بدهد وضعش خطرناک است و وابستگان مالی و عاطفی‌اش که خود به‌وجود آورنده‌ی آن‌ها بوده حق مسلم‌شان عذاب نکشیدن است.
این که خودش همسر اختیار کرده وبچّه‌هایی به دنیا آورده، پس مسئولیت زندگی آن‌ها بر عهده‌ی اوست و نمی‌تواند از زیربار مسئولیت شانه خالی کند.
بی‌توجهی به این نکات نهایت بی‌خردی و دور از انسانیت است. پس عزمش را جزم کند و شروع کند به انجام ورزش بدنی مرتب، امساک در غذا (به خصوص در شب‌ها)، پرهیز از مصرف هله هوله و برابر واحد ساختن نسبت محیط شکم به محیط باسن.

بیش از 50% مردم ایران اضافه وزن دارند. چاقی خطیری جدّی برای تندرستی است زیرا بسیاری از مشکلات جسمانی و روانی را تشدید می‌کند؛ ودر سال‌های بعد به مرگ زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و شریانی، سکته‌ی مغزی و سرطان می‌انجامد.

کوچک کردن شکم: آبلیمو، سرکه‌ی سیب، آب انگور، آب به و پیاز خوراکی‌هایی هستند که در کوچک کردن شکم نقش مؤثری ایفا می‌کنند.
می‌توانید هر روز صبح ناشتا مقداری آبلیمو بنوشید وبه جای صبحانه لیمو یا پرتقال یا آلوی بخارا یا آلوچه‌ی براقانی و ی گلابی بخورید و تا ظهر هیچ چیز دیگری میل نفرمایید.

عوارض چاقی: اضافه‌ی وزن، افراد را مستعد بیماری‌های دیابت (مرض قند)، فشار خون زیاد، سکته‌ی قلبی، لخته‌های خونی، آسیب‌پذیری ریه، اترومبوآمبولیسم، التهاب کلیه‌ها، التهاب جگر (سیروسیس)، عفونت کبد، التهاب و ناراحتی‌های مثانه، آپاندیست، واریس رگ‌ها، رماتیسم، نقرس، مشکلات پس از عمل‌جراحی، پیری زودرس، ناراحتی‌های روحی، خستگی مزمن، تحقیر اجتماعی و... می‌کند.

علّت‌هایی که شخص دچار چاقی می‌شود: 1ـ بد کار کردن غدد بدن. 2ـ وراثت و عامل ژنتیکی. 3ـ ناراحتی‌های عصبی و روحی. 4ـ گرسنگی پنهان. 5ـ ورزش نکردن. 6ـ مصرف الکل و شیرین. 7ـ بیماری کمی قند خون (هیپوگلیسمی). 8ـ سوء تغذیه و عدم مصرف ویتامین‌ها و عناصر حیاتی. 9ـ مصرف غذاهای مصنوعی و ساختگی و غیرطبیعی. 10ـ با عجله غذا خوردن. 11ـ استفاده از غذاهای مانده. 12ـ پرخوری. 13ـ غذای نامنظم و ترکیب نادرست غذاها.

یکی از علّت‌های اصلی چاقی ورزش نکردن است، ولی مهلک‌تر، از این‌ها گرایش به غذاهای چرب و شیرین خواهد بود.

کاهش دادن چربی اضافی بدن: اگر دچار پی و چربی زیاد در داخل بدن شده‌اید برای کاهش آن ضمن پرهیز از خوردن: چربی جات، میوه‌های روغنی، مواد قندی، تخم مرغ، نان، برنج، سیب‌زمینی، گوشت، کره، پنیر، شیر، قند، عسل، کشمش، خرما و انجیر خشک؛ باید از خوراکی‌هایی مانند: سرکه‌ی سیب یا قرص سرکه‌ی سیب یا آبلیمو ترش یا آب انگور و یا پیاز هر روز استفاده کنید.

ضمناً بهتر است 50 گرم بن تعله، 50 گرم تخم خشخاش، و 100 گرم تخم شنبلیله را نرم بسایید و صبح، ظهر وشب، هر مرتبه یک قاشق شربت خوری از آن را در دهان بریزید و با آب بخورید، در صورتی که با مصرف این دارو احساس ضعف یا سرگیجه کردید و از این لحاظ دچار رنج شدید باید بخوابید و پاها را بالاتر از سطح بدن قرار دهید و روزهای پس از آن قرار مصرف دارو را کاهش دهید.

لاغر کردن عضوی از بدن: برای لاغر کردن عضوی از بدن باید کف دریا را نرم بسایید، بعد در سرکه حل کنید و هر روز سه مرتبه بر مرضع مالش دهید.

کاری از گروه محتوای سالم باش

کتاب دایرﺓ المعارف گیاه درمانی ایران، مسائل جنسی، زناشویی و ازدواج/ احمد حاجی شریفی/ ناشر: حافظ نوین/ ص 133