سالم باشیم

پوکی استخوان

خانه/پوکی استخوان

فاكتورهاي موثر در پوكي استخوان

5 سه شنبه 17 آذر 1394
زمينه خانوادگي، نژاد، سن و جنس از جمله فاكتورهاي موثر و غير قابل تغيير در پوكي و شكستگي استخوان هستند.

در زير اشاره اي به فاكتورهاي موثر و غير قابل تغيير در پوكي و شكستگي استخوان شده است، كه بايد آنها را قبول كرد.

به اين موارد مراجعه كنيد و ببينيد چند تا از اين فاكتورها درباره خانواده شما صدق مي كند.

زمينه خانوادگي:

زمينه خانوادگي از قبيل ابتلاء مادر و دختر امكان دارد كه در مورد شكستگي هاي استخوان ران-لگن درست باشد، يعني يكي از اعضاي خانواده به صورت بيولوژيكي مبتلا به اين شكستگي هاي استخواني يا تغييري در ستون فقرات در نتيجه پوكي استخوان باشد، شما نيز در معرض خطر ابتلا به اين بيماري مي باشيد.

نژاد:

گزارش پژوهش ها نمايانگر اين است كه سفيد پوستي زمينه اي براي در معرض مخاطره بودن بسياري در ابتلا به پوكي استخوان و شكستگي آنهاست. مخصوصا در مورد زنان، زمينه نژادي هسپانيك يا آسيايي، فرد را در رديف ميانه مخاطره قرار مي دهد. در حالي كه زمينه آفريقايي- آمريكايي كمتر ريسك ابتلا براي بيماري را دارند.

شكستگي استخوان پس از 40 سالگي:

پژوهشگران نشان داده اند كه چنانچه فردي بعد از 40 سالگي به شكستگي استخوان مبتلا شده باشد، شانس شكستگي مجدد استخوان در او دو برابر وضع طبيعي است.

جنس و سن:

پس از سالهاي 30 تا 35 سالگي، بدن انسان به همان اندازه كه توانايي ساخت بافت استخواني را دارد، به همان اندازه نيز تراكم استخوان را از دست مي دهد. سپس در سالهاي پس از 35 سالگي، كاهش تراكم استخوان شروع مي شود. اين وضع در هر دو جنس مساوي است، اما در زنان اين ميزان بيشتر از مردان در سال هاي بعدي است. در سن 45 تا 55 سالگي كه زمان طبيعي يائسگي مي باشد، پوكي استخوان و شكستگي ها در زنان بيشتر افزايش مي يابد. زيرا توليد هورمون استروژن در زنان كه بوسيله تخمدان ها انجام مي گيرد، به ميزان قابل توجهي كاهش مي يابد و تراكم استخوان ها نيز به سرعت رو به كاهش مي رود. استفاده از هورمون استروژن در زنان پس از يائسگي اين ريسك فاكتور را به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهد و بالنتيجه از كاهش تراكم استخوان پيشگيري مي شود.

وقتي كه مردان پا به سن مي گذارند، ريسك شكستگي استخوان ها در آنان افزايش مي يابد. اين وضعيت با كاهش ميزان هورمون تستسترون در رابطه با بالا رفتن سن، بيماري هاي مزمن، تحت درمان بودن داروي كورتن به مدت طولاني و ديگر داروها، الگوهاي نحوه زندگي، از قبيل كشيدن سيگار، نوشيدن مواد الكلي، عدم فعاليت هاي ورزشي و بالاخره كمبود كلسيم در برنامه غذايي ادامه پيدا مي كند.

 

كاري از گروه محتواي سالم باش

كتاب پيشگيري و درمان پوكي استخوان/ دكتر هريس ماكميان، دبرا فولگوم بروس/ مترجم: دكتر فروغ شفيعي/ناشر: عبادي فر/ ص32